5p

Emelkednek az európai tőzsdék, pedig jelentősen csökkentették a német gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzést. Az erre az évre várt fellendülés 2022-re tolódhat. A makacsul felfelé kúszó olajárak és az alkatrészhiány miatt dráguló járművek miatt csökkennek az autóeladások.

Miután tegnap este Amerika szép pluszban tudott zárni, ma jelentősebb mértékben emelkednek az európai indexek is. A német mutató 0,6, a brit 0,8, a francia 1,2 százalékkal van feljebb. A piacot sok vállalati hír húzza fel, jó gyorsjelentések érkeznek, miközben rossz hírek is jöttek.

Itthon a BUX index is fél százalék körüli emelkedésben van, az OTP 0,3, a Richter 1,7 százalékos drágulása mellett. A Mol és a Telekom minimális mínuszban van, a 4iG 1,5 százalékkal esik. A forint stabil, 349 körül jár az euró ára.

Árfolyamok és grafikonok

A forintpiacon egyre inkább a jövő hét kedden esedékes MNB-ülésre figyelnek, ahol újabb kamatemelés várható. Ma az USA-ban heti munkanélküliségi adat érkezik.

Az idei német gazdasági csoda elmarad

A Német Gazdaságkutató Intézet (DIW) 3,2 százalékról 2,1 százalékra csökkentette a német GDP idei növekedésére vonatkozó előrejelzését.

A szállítási szűk keresztmetszetek és az anyaghiány terheli a német ipart. A világgazdaság szépen muzsikál, de a német gazdaság motorja akadozik állítja a berlini intézet. Az erős belföldi és nemzetközi kereslet ellenére a “köztes termékek globális szűk keresztmetszetei akadályozzák az ipar beindulását.

A DIW 2022-re viszont magas, 4,9 százalékos növekedést vár. A becslése szerint 2023-ban a GDP csak 1,5 százalékkal nő majd.

Van fantázia a médiában, nincs a kínai kaszinókban?

A Thyssenkrupp ipari konszern azért esik több mint egy százalékkal Frankfurtban, mert eladja a Terni nemesacél-művet az Arvedi cégnek. A francia Lagardere médiavállalat viszont 20 százalékkal ugrott, miután kiderült, hogy a Vivendi nagyobb részesedést szerezne benne. A Ryanair emelte utasforgalomra vonatkozó előrejelzéseit, ezért emelkedik három százalékkal.

Hong Kongban viszont a szerencsejáték-ipar részvényei, a kaszinók mélyrepülést mutattak be, miután a kínai kommunista vezetés most ezek szabályozását tűzte ki célul. Az Evergrande ingatlanóriás csődje is erősen rontja a befektetői hangulatot a távol-keleti országban.

Ezért zuhant a Continental

Mától forognak a tőzsdén önállóan a Continental autóipari társaságról leválasztott meghajtástechnikai cég, a Vitesco részvényei. Az utóbbiak 60 euróról először leestek 57-re, majd felugrottak 62 fölé. Az anyavállalat papírja pedig több mint 13 százalékkal 98 euró közelébe zuhant, de ennek nagy része a Vitesco-kiválás hatása. Ennek beszámításával is esik azonban a részvény mintegy 2-3 százalékot.

Visszaestek az európai autóeladások

Jelentős visszaesésről számolt be az ACEA az európai újautó-eladásoknál – írta a KBC Equitas. Júliusban a tavalyi év hasonló időszakához képest 23 százalékkal volt alacsonyabb a regisztrált új autók száma, míg augusztusban 19 százalékos volt a csökkenés az EU tagországaiban.

Az elmúlt két hónap visszaesése ugyan negatív fejlemény, az év eleje óta eltelt időszakot nézve viszont 11,2 százalékkal magasabb az értékesítés, mint tavaly, ami az erős tavaszi adatoknak köszönhető. Az elmúlt hónapokban viszont a legnagyobb gazdaságokban   Németország, Franciaország és Spanyolország két számjegyű csökkenés volt.

Más források szerint az euróeladások csökkenése annak is köszönhető, hogy a csiphiány miatt az autók ára, az olajár-emelkedés következtében pedig az üzemanyag drágult.

Trabant egy német garázsban. Nem érintené a chiphiány, ha gyártanák még. (Pixabay.com)
Trabant egy német garázsban. Nem érintené a chiphiány, ha gyártanák még. (Pixabay.com)

Csendben, de masszívan felfelé kúszik az olaj

“Jó formában az olaj”, “Öt napos emelkedési sorozaton van túl az olaj”, “Hat hetes csúcson az olaj” – írják elemzők a fekete aranyról. Miközben a részvénypiacokon a napokban az újabb fertőzéshullámtól, lezárásoktól és a gazdaság lassulásától féltek, az energia-hordozó ára csendesen felfelé kúszott.

A Brent olaj árfolyama hosszabb távon. Már a válság előtti szinten van (Tradingview.com)
A Brent olaj árfolyama hosszabb távon. Már a válság előtti szinten van (Tradingview.com)

Az Equilor Befektetési Zrt. Szerint az emelkedést segítette, hogy az amerikai olajkészletek 6,4 millió hordóval csökkentek, a várt 3,5 millió hordóval szemben. A Nemzetközi Energia Ügynökség jelentése szerint a globális kereslet októberben napi 1,6 millió hordóval fog bővülni, jövőre pedig napi 3,2 millió lehet a növekedés.

A brókercég szerint az emelkedő kereslethez az átoltottság emelkedése és a gazdaságok újranyitása, a mobilitás emelkedése is hozzájárul. Így az OPEC-ülések egyre nagyobb hangsúlyt kapnak.

Az energiarészvények évtizede jön?

Az energia-részvények 2014 óta, az olajár beomlása óta alulteljesítettek, de a következő évtized ennek tükörképe is lehet – írja Pletser Tamás, az Erste Befektetési Zrt. elemzője. A következő évek jó eséllyel magas energia- és nyersanyag árakat fognak hozni.

Európában most robbannak fel az energiaárak, melyet követnek az ázsiai és amerikai jegyzések is. Az energiavállalatok ráadásul az energiaátmenet kulcsszereplői lesznek. A Covid kitörése valószínűleg mélypontja és egyben fordulópontja is volt az évtizedes trendnek teszi hozzá az elemző.

Az energiahordozókról lásd még:

Megint robbant az uránszektor

Tegnap az URA és az URNM jelzésű uránbánya-ETF-ek újabb 6,5, illetve 10,1 százalékkal ugrottak meg a tőzsdén, amit annak tulajdonítanak, hogy tőkeemelése után a Sprott Physical Uranium Trust befektetési társaság folytatta uránérc-felvásárlásait. A következő hónapokban a vásárlások értéke elérheti összesen a további egymilliárd dollárt is.

Ezzel a másodlagos piacon a sugárzó érc egysége 48 dollárig ment, ami 2012 szeptembere óta nem látott szint – írta a SeekingAlpha. Az uránszektor 2011 március, a fukushimai katasztrófa után évekig hanyatlott.

Lásd még:

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

 

 

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 21700 21550 21810 +0,42% 0 0 4 053 878 930 HUF 2024-12-18 17:05:01
MOL 2692 2644 2702 +1,13% 0 0 2 171 209 664 HUF 2024-12-18 17:07:08
MTELEKOM 1276 1276 1292 -0,78% 0 0 219 509 812 HUF 2024-12-18 17:05:10
RICHTER 10510 10420 10590 +1,06% 0 0 965 770 820 HUF 2024-12-18 17:12:34
OPUS 502 501 509 -1,38% 0 0 79 116 081 HUF 2024-12-18 17:05:45
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Csak a szemét forgatja, ha meglátja, ami a forinttal történt
Privátbankár.hu | 2024. december 18. 18:56
Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben szerdán kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru A nemzetközi hangulat tükröződött a budapesti parketten is
Privátbankár.hu | 2024. december 18. 18:05
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 414,11 pontos, 0,53 százalékos emelkedéssel, 79 243,31 ponton zárt szerdán.
Részvény / Deviza / Áru Nincs gáz, van gáz, mégis 410 felett áll az euró
Eidenpenz József | 2024. december 18. 12:47
Jó hangulatban várják a tőzsdék a szerda esti amerikai kamatdöntést, amely az év hátralevő részének legfontosabb eseménye. A BUX átlag feletti mértékben drágul, mindhárom vezető részvényünk szépen teljesít, a forint viszont gyengécske, ismét 410 felett áll az euró. Van elég gáz Európában, gigafúzió készül az autóiparban, 108 ezer dollár felett is járt a bitcoin.
Részvény / Deviza / Áru Tudomást sem vett a forint Matolcsy Györgyék döntéséről
Privátbankár.hu | 2024. december 17. 18:21
Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben kedden kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Ritka rossz kedv uralkodott a pesti parketten
Privátbankár.hu | 2024. december 17. 17:49
A vezető részvények mind vesztettek értékükből.
Részvény / Deviza / Áru Már megint gyengül a forint, csak óvatosan a részvényvételekkel!
Eidenpenz József | 2024. december 17. 12:28
Feszülten várják a piacok a szerdai Fed-kamatdöntést, az európai indexek enyhe optimizmussal, az amerikaiak és a BUX inkább pesszimistán. Megint drágul az euró az MNB-kamatdöntés előtt. Újabb szakember int a túlárazottnak látszó részvényektől. Áramlik a tőke a kriptókba.
Részvény / Deviza / Áru Úgy kóvályog a forint, mintha üllő esett volna a fejére
Privátbankár.hu | 2024. december 17. 07:57
Ez nem egy nagy teljesítmény.
Részvény / Deviza / Áru Nagyobbat zuhant a Fidesz, mint a forint
Privátbankár.hu | 2024. december 16. 18:51
Hétfőn vegyesen alakult a forint árfolyama a kora reggeli jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben a bankközi piacon. Az év eleje óta ugyanakkor mindegyikkel szemben gyengült a magyar fizetőeszköz.
Részvény / Deviza / Áru Múlt héten csúcson volt, hétfőn lekonyult a pesti tőzsde
Privátbankár.hu | 2024. december 16. 18:01
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 445,29 pontos, 0,56 százalékos csökkenéssel 79 720,35 ponton zárt hétfőn.
Részvény / Deviza / Áru A forint sérülékenysége támaszthatja a kamatot, új csúcson a bitcoin
Eidenpenz József | 2024. december 16. 12:31
A gyengécske forint miatt nem számítanak kedden itthon kamatcsökkentésre az elemzők, főleg az amerikai Fed szerdai lépésére várnak a tőzsdék, és makroadatok is jönnek. Az amerikai tőzsdék megint emelkedhetnek, Európában viszont süllyedés jellemző. Már 106 ezer dollár felett is volt a bitcoin, a nagyoktól a kisbefektetők felé áramlik a készlet.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG