Ázsiai adatok és az olaj ára tartja a piacokat
Bár még nem minden tőzsde tért vissza az év végi szünet után a legtöbb már nyitva lévő részvénypiacon folytatódott az emelkedés a tegnapi, alacsony forgalmú kereskedés után. A nyugat-európai tőzsdék többsége 0,5-1 százalék közötti emelkedést mutat. A párizsi CAC-40 index ugyanakkor lemaradt, csaknem 1 százalékos veszteségen áll az amerikai tőzsdenyitás előtt.
A hangulatot már tegnap javították az elmúlt napokban sorozatosan megjelenő beszerzésimenedzser-indexek, amelyek olyan kulcsfontosságú országokból jeleztek újbóli emelkedést, mint Ausztrália, Kína és India. Már az ázsiai kereskedésben jól szerepeltek az alternatív energiához kapcsolódó részvények és az olajpapírok, miután az amerikai WTI olajfajta ára ismét átlépte a 100 dolláros szintet. Az olaj árát nagyjából két hete stabilan támasztják az Iránnal kapcsolatos kiújult aggodalmak. Az olaj és a többi nyersanyag árának emelkedését segíti, hogy a hangulat javulása miatt megint gyengült a dollár. Az EUR/USD reggel átlépte az 1,30-as szintet, és délutánra is itt maradt.
Amerikáé lehet a délután
Ma két fő hírre várnak a befektetők a tengerentúlról. Egyrészt részletes beszámoló érkezik az amerikai feldolgozóipar decemberi teljesítményéről, másrészt nyilvánosságra hozzák a Fed legutóbbi, december 13.-i ülésnek jegyzőkönyvét, amiből a piaci szereplők igyekeznek majd kivadászni az utalást egy esetleges újabb mennyiségi lazító programra. A várakozások szerint az amerikai feldolgozóipar teljesítménye féléves csúcsra érhetett decemberben.
A hangulat javulását mutatja, hogy csökkent a kereslet a hosszú távú amerikai állampapírok iránt. A 30 éves kötvények ára csökkent, a hozamok emelkedtek. A 30 éves hozamok 8 bázisponttal kerültek feljebb, mielőtt az amerikai kincstár elkezdte volna a három és hatéves kötvényaukciót összesen 56 milliárd dollár értékben. Ez azt jelzi, hogy a befektetők ismét kimerészkednek a kockázatosabb vizekre, nem feltétlenül a biztonságot tartják szem előtt.
Megpihent az európai kötvénypiac
A 10 éves német kötvények hozama kettő bázisponttal csökkent délutánra, a kétéves hozamok pedig 4 bázisponttal kerültek lejjebb. A 10 éves olasz állampapírok ugyan olcsóbbak lettek, de a hozamok újabb négy bázisponttal emelkedtek 6,95 százalékra, így csak kicsivel maradnak el a pszichológiailag rémisztő 7 százaléktól. Jól szerepeltek az osztrák állampapírok is, a hozamuk tovább csökkent.
Kismértékben tovább nőtt a hozamkülönbség a francia és a német kötvények között, miután Franciaország 8,9 milliárd euró értékben dobott a piacra 3 hónapos, féléves, és egyéves állampapírokat. Kifejezetten jó napot tudhatnak maguk mögött a belga állampapírok, miután a belga kormány a vártnál nagyobb értékben, 2,44 milliárd euró értékben adott ki három és hathavi állampapírokat. A belga hiány finanszírozásának költsége a mai aukció után másfél éves mélypontra került. Csökkentek az európai vállalati kötvények hozamai is, és határozottan estek a csődre köthető biztosítási csereügyletek (CDS) árazásai.
Tovább szenved a magyar piac
A magyar piac továbbra is önálló életet él, ahogy várhatóan azt is fog élni addig, amíg nem lesz biztos információ az IMF/EU tárgyalások sorsáról. A külföldi média tudósításai mostanra napi rendszerességgel számolnak be a renitens magyar kormány újabb lépéseiről, és az ezt kísérő piaci hangulatról. A mai diszkontkincstárjegy-aukción több mint két éves magasságba emelkedtek a hozamok és jelentős további emelkedés volt az állampapír-hozamokban is, miután tegnap a 10 és 15 éves állampapír-hozamok elérték a 10 százalékot a másodpiacon. A forint nem tud erősödni érdemben, az eurót 315 forint körül jegyzik.
A Budapesti Értéktőzsdét is nyomasztják a belpolitikai hírek. A BUX az amerikai tőzsdenyitás előtt 1 százalék körüli pluszban áll, az OTP valamelyest magára talált, a tegnapi záróára körül mozog, a Mol papírokat azonban folyamatosan nyomasztják az egyik résztulajdonos tervei a 6 százalékos részvénypakettjének eladásáról.