Pénteken ismét az optimizmus kerekedett felül az európai tőzsdéken, a német index 0,9, a francia 0,5, a brit pedig 0,2 százalékkal emelkedik. Az amerikai határidős indexek is szerény, 0,1 százalék körüli pluszban vannak a másfél napos szünet után, amit a nemzeti ünnep alkalmából tartottak.
Az Egyesült Államokban fél háromkor teszik közzé a júniusi munkaerőpiaci számokat. Újabb elkeserítő adat érkezett a német iparról, a várt 0,1 százalékos emelkedés helyett 2,5 százalékkal esett vissza az ipari termelés májusban az előző hónaphoz képest. Ahogy várható volt, nagy munkáspárti győzelemmel zárultak a brit választások.
Visszapattant a BUX
Budapesten a BUX Index félszázalékos mínuszban van, de ez az előző napi csúcsdöntés utáni korrekciónak is felfogható. Az OTP 0,7 százalékkal, kerek 18 ezer forintra süllyedt, a Richter és a Mol csak 0,1 százalékkal van lejjebb. Az Opus is 0,3 százalékkal lett olcsóbb, a Nyomda pedig pedig négy százalékkal, de az utóbbinak az osztalékfizetés az oka.
Az euró/forint árfolyam már csak 392,50, újabb 50 fillérrel van a csütörtök esti szint alatt. Erőteljesen gyengül a dollár, mégis stagnál az arany és az ezüst, valamint a kőolaj is, 0,3 százalékkal megy fel az európai földgáz. Az ipari fények, mint a réz, a nikkel és a cink, valamint az alumínium, fél és egy százalék közötti pluszban vannak.
BUX-rekord és forinterősödés
Csütörtökön délután újabb történelmi rekordot ért el a hazai részvényindex 72 352 pontnál. A vezető részvények közül az OTP ismét a 18 ezer forintos szint fölé tudott kerülni, a következő ellenállási szintek 18 340, majd 18 600 forintnál adódnak – írta az Equilor Befektetési Zrt. hírlevele.
Végre erősödni tudott a forint.
A 393-as szint alá esett az euró-forint csütörtökön, most a 30 napos mozgóátlagra érdemes figyelni, amely 392,97-nél húzódik. Amennyiben sikerül szignifikánsan letörni, a következő támasz az 50 napos mozgóátlag lehet 390,77-nél – véli a brókercég.
A forint erősödésében a gyengébb dollár is szerepet játszhatott, hiszen ismét 1,08 felett mozog az EURUSD – vélte a K&H Értékpapír.
Jól húzott idén a Nyomda
Pénteken már osztalékszelvény nélkül forognak a Nyomda részvényei, miután a 261 forintos részvényenkénti osztalék leesett, ez a tegnapi záróárhoz képest 6,1 százalékos osztalékhozamot jelent – írta a K&H Értékpapír.
Év eleje óta egyébként több mint 70 százalékos teljesítményt tudhat már a háta mögött a Nyomda, ezzel a magyar piacon az egyik legjobban teljesítő részvénynek számít.
Emellett az MNB kisebb büntetést szabott ki a cégre, 5,5 millió forintnyit.
Kiábrándító a magyar ipar teljesítménye
Ipari termelési adatokat tett közzé a KSH májusról, a termelés volumene éves szinten 4,9 százalékkal csökkent a munkanaphatással igazított adatok szerint. Ez “messze elmaradt az elemzői konszenzustól és az ahhoz képest pesszimista előrejelzésünktől is” – írta Nagy János, az Erste Bank makrogazdasági elemzője.
A hazai ipar kibocsátása lényegében 2022 közepe óta stagnál, illetve enyhén csökken.
A kilátások rövidtávon továbbra sem festenek jól, a konjunktúraindexek egyelőre Európa-szerte csak minimális életjeleket mutatnak az elemző szerint.
Stagnált a hazai kiskereskedelem
Kiskereskedelmi forgalmi adatokat is közzétettek, havi alapon stagnált a forgalom, de 3,6 százalékkal emelkedett éves alapon az ötödik hónapban. A háztartások fogyasztása – amely a 2023-as gyenge gazdasági teljesítmény fő okozója volt – ennek ellenére az elemző szerint “idén érdemben hozzájárulhat a konjunktúrához és előretekintve is biztos pontja lehet a növekedésnek”.
Csúcson a Samsung
A Samsung előzetes jelentése alapján 2024 második negyedévének működési eredménye 10,4 ezermilliárd won volt, ami jóval meghaladja a 8,34 ezermilliárdos várakozásokat – írja az Erste Befektetési Zrt. Az értékesítési mennyiség is túlszárnyalta a konszenzust, 74 ezermilliárd won lett az elemzők 73,05 ezermilliárdos becslése helyett.
A Samsung meglepően jó eredményét az elemzők a memóriachip-üzletág erős helyzetével magyarázzák. A részvényárfolyam jelenleg három éves csúcson van.
Fekete csütörtök, péntek a kriptópiacon
A sok halasztás, tervezgetés, jogi csavar, pletyka után valósággá vált: A Mt. Gox japán kriptotőzsde felszámolója elkezdte a károsultak megmaradt bitcoinjainak áttranszferálását a kiválasztott tőzsdékre. Végre ténylegesen is megmozdultak a csomagok, amelyek összértéke 8-9 milliárd dollár. Így végre valóban elindulhat azok kiosztása, ami már előre fokozott eladási nyomást okozott a piacon.
Ez lehetett a bitcoin-áresés fő oka már csütörtökön, sőt napok óta, és ezt emlegetik fő oknak pénteken is. (Emellett még a német rendőrség is elad a lefoglalt készletekből.) A bitcoin hat, az ether tíz százalékos mínuszban van (egy hét alatt pedig már 12, illetve 17 százalékot estek). Az alja eddig 53 900, illetve 2830 dollárnál volt, ami több, mint négy hónapos mélypont. A főbb “altcoinok”, nagyobb vezető kriptók esése jellemzően 12-20 százalékos volt 24 óra alatt.
20 billió dollár jön a kriptópiacokra?
Tavaly az USA-ban a “baby boomerek” (az 1946-1964 között születettek) 78,3 billió (azaz 78,3 ezer milliárd) dollár értékű vagyonnal rendelkeztek. A BofA friss jelentése szerint ez a szám még növekedni is fog, és a következő évtizedben a “boomerek” hatalmas összeget, 84 billió dollárt fognak átadni az X generációnak (1965-1980) és az ezredfordulósoknak (1980 után születettek) – írja a Milk Road blog.
Milyen eszközöket fognak előnyben részesíteni a fiatalabb generációk?
Ők már többnyire az internet-alapú pénzügyekért vannak oda, a mostani 21-43 évesek 28 százaléka a felmérések szerint kriptóba vagy más digitális eszközökbe fektetne. (A 44 éves és idősebb korosztálynál ez csak négy százalék.) Mindez egy hatalmas, 20,2 billió dolláros vagyontömeg beáramlását eredményezheti a kriptókba tíz év alatt, ami a jelenlegi piaci kapitalizációt 11-szeresére növelheti.
Képzeljük el, hogy a bitcoin 600 ezer dollárra emelkedik – teszik hozzá.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.