Vegyesen tudták le a hétfői napot az amerikai tőzsdék, míg a Dow Jones és az S&P 500-as emelkedett, addig a Nasdaq csökkent. Hasonló volt a helyzet a ma délelőtti nyitást követően Európában, ahol csak a londoni börze állt pluszban, a frankfurti és a párizsi mínuszban, s ha csak árnyalattal is, de Budapest úgyszintén a negatív tartományban mozgott. Mindössze az ázsiaiak zöldelltek egyöntetűen, valamint az olaj és az arany. Az angol font vesszőfutása viszont tovább tart, az amerikai dollárral szemben már 2,5 százalékkal áll alacsonyabban, mint múlt pénteken, amikor Boris Johnson újsütetű brit kormányfő egyértelművé tette, megállapodás nélkül is lesz Brexit október 31-én. De a forint is a büntetőpadon ül, az euróval szembeni árfolyama egyre jobban megközelíti a tavaly nyáron elért, 330-as történelmi mélypontot. Lássuk akkor részletesen a kedden várható főbb eseményeket.
1. Fed-kamatdöntő ülés
Ma végre elkezdődik az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed – kis túlzással egész nyáron várt – kétnapos ülése, amelynek második napján, azaz szerdán derül fény a kamatdöntésre. Ehhez közeledve az elemzők egyre biztosabbak abban, hogy csökkentésre kerül sor, csak annak mértékét ítélik meg eltérően. A többség mindenesetre 25 bázispontot tart valószínűnek.
2. Kína-USA újratöltve
A májusban megakadt kereskedelmi tárgyalások folytatódnak ma Sanghajban a két nagyhatalom között, szintén kétnaposra tervezve. Komolyabb bejelentésre azonban nem lehet számítani, maximum közeledésre. Amit azonban megnehezíthet, hogy Donald Trump úgy véli, ázsiai partnerei egészen 2020 novemberéig kivárhatnak, abban a reményben, hogy az akkor esedékes amerikai elnökválasztás során egy demokrata jelölt kilöki az elnöki újrázásra készülő twitterhuszárt.
3. Fontos fejlemények
Úgy tűnik, a befektetők sehogyan sem tudják megemészteni, hogy az új brit kormányfő nyilvánvalóvá tette, az Egyesült Királyság október 31-én akkor is kilép az Európai Unióból, ha annak feltételeiről nem lesz addig megállapodás Brüsszellel. Az amerikai dollárral szemben ma már 2,5 százalékos mínuszban volt az angolok fizetőeszköze péntekhez képest, s egyelőre nem tudni, hogy e zuhanás hol állhat meg.
Boris Johnson ugyanis változatlanul szeretné kivenni az EU-val való paktumból az úgynevezett backstop-ot, amely az ír-északír fizikai határzárat hivatott elkerülni – hívja fel a figyelmet az Equilor Befektetési Zrt. A vámunióban való bennmaradás Johnson szerint megnehezítené a kereskedelmi tárgyalásokat a többi állammal, ezért új megállapodást szeretne kötni az uniós vezetőkkel, erre azonban kevés az esély.
4. Vállalati gyorsjelentések
Zakatol tovább a szezon. Reggel Németországban már előállt második negyedéves adataival a Lufthansa, amely a KBC Equitas elemzése szerint az árverseny kihívásaival küzd, valamint a Bayer, amely április-június közötti nyeresége kisebb csalódást okozott.
Az Egyesült Államokban ma a Mastercard, az Eli Lilly, a Xerox, az AMD, az Apple és a Procter&Gamble teszi közzé gyorsjelentését.
5. Felfüggesztés alatt az Est Media
Ma egész nap nem lehet kereskedni a tegnap nagyot rallyzott, végül a péntekihez képest 7 százalékkal magasabban zárt cég részvényeivel, miután a kibocsátó rendkívüli bejelentésre készül. Hogy ez mit tartalmazhat, azt az Mfor.hu és a Privátbankár.hu cikkei részletesen kivesézték.