Tavaly év elejétől idén áprilisig erősödött az euró a dollárral szemben, eurónként 1,25 dolláros szintig, de aztán megfordult a trend. Most különösen nagy lendületet vett a dollár: egy euróért már csak 1,125-öt kell belőle adni.
Euró/dollár |
Magyarázatot könnyű lehet találni: az amerikai kamatok és hozamok jóval magasabbak, mint az eurózónásak: az alapkamat 2 százalék fölött van az Egyesült Államokban, míg az EKB 0-n tartja, és az amerikai 10 éves államkötvény hozama is tartósan 3 százalék fölé került, míg Európában a hasonló megítélésű állampapírok egy százalék alatti hozamot kínálnak.
Az elmúlt hónapban nagyot eső olajár kissé korrigált: a 85-ről 70 dollár alá eső Brent típus 71 dollárig kapaszkodott fel, míg a WTI 60,70 dolláron van, Amerikában erősebb a túlkínálat.
A múlt héten az októberi nagy zuhanásból felpattanó amerikai tőzsdék pénteken ismét esésbe váltottak, az S&P 500 index a 200 napos mozgóátlag fölött, a Nasdaq Composite alatta zárt. A következő napok kritikusak lesznek: most fog eldőlni, hogy az októberben indult esés egy trend kezdete, vagy csak a hosszú távú emelkedés heves korrekciója volt.
Európában a főbb indexek ma gyengülnek, ha nem is nagy mértékben, a BUX viszont alig mozdul, miközben az OTP egy százalékkal emelkedik 11 200 forintig, a Telekom ára viszont 1,36 százalékkal csökken 397,50-ig.
Waberer's |
Letörte az eddigi 2400 körüli támasz szintet a Waberer’s: 8 százalékkal 2240 forintig esik. A papír ezzel tőzsdére kerülés óta immár értékének közel 60 százalékát vesztette el.