Theresa May brit miniszterelnök először tett utalást arra, hogy lehetségesnek tartja a március 29-i megegyezés nélküli Brexit elkerülését, igaz, csak 3 hónap haladékot adna. Nos, ez is valami: az angol fontot 1,165 euróig húzták fel, ami éves csúcs.
Angol font/euró |
A brit fizetőeszközben valószínűleg az elmúlt évben már megvolt a nagy kitárazás, sokan felkészültek a legrosszabb forgatókönyvre. Talán még short pozíciókat is nyitottak az összeomlásra számítva, így most már nem sok eladó maradt, a shortosok viszont vélhetően zárnak, vételeket generálva. Így az emelkedés nem meglepő, komolyabb zuhanás vélhetően csak akkor jönne újra, ha mégiscsak kizuhanna Nagy-Britannia az EU-ból minden megállapodás nélkül, de ez a veszély most úgy tűnik, június végénél előbb nem fenyeget.
Tegnap erősödésnek indult a forint, ami idei eddigi mozgásának logikus következménye. A jegybank tegnap nem választott monetáris politikáján, de úgy tűnik, hogy a kisebb ellenállás iránya felfelé mutat a forint piacán, így bármi a hír, a vevők az erősebbek utána. Az árfolyam 316,40 a tegnapi 318-cal szemben eurónként, lassan ismét képbe kerül a bűvös 315-ös szint.
Euró/forint |
Az európai tőzsdeindexek kisebb, jellemzően fél százalék alatti mínuszban vannak, a BUX fél százalékkal gyengül 40 550 pontig. A Mol 0,3 százalékkal van lejjebb 3262 forinton, az OTP 0,7 százalékkal 11 770 forinton, a Richter is egy százalékkal esik 5480 forintig.
Jerome Powell, az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed elnöke tegnap aggodalmának adott hangot, miszerint március 2-án az amerikai államadósság eléri az adósplafont, és ha azt a kongresszus nem hajlandó időben megemelni, felmerülhet az Egyesült Államok átmeneti fizetésképtelenségének réme. Ugyan néhány hónapig még meg tudja oldani a kincstár a kötelezettségek teljesítését különleges intézkedésekkel, de Powell szerint rendkívül veszélyes jelzés lenne a piacok felé, hogy egyáltalán felmerülhetne az amerikai fizetésképtelenség lehetősége.