2011? 2008? 2000? 1999? Melyik krachhoz hasonlít a jelenlegi? Hány éve nem volt ekkora zuhanás, ilyen alacsony – vagy éppen ilyen magas – árfolyam az egyes termékekre? Ilyen kérdések záporoztak hétfőn, miután hatalmas esés bontakozott ki a részvénypiacokon, gyengültek a feltörekvő piaci devizák, de emelkedtek a kötvénypiacok.
Már a múlt héten is pocsék volt a hangulat, egyre több tőzsdeindex mutatta annak a jeleit, hogy eső trendre vált, sok esetben a mozgóátlagok és más technikai indikátorok is utaltak erre. Egy pénteki rossz kínai makroadat nyomán már a hét utolsó napján is lehetett érezni a pánik szelét.
Jókora veszteségek Európában
Hétfőn azután mindenki egyszerre akart kimenni az ajtón, és pánikszerű eladásokba kezdtek a befektetők. A vezető kínai index reggel 8,4 százalékot zuhant, amire 2007 óta nem volt példa egy nap alatt, a kínai vezetésnek az esést lassító, az intézményi eladásokat korlátozó és a keresletet mesterségesen élénkítő intézkedései nyilvánvalóan kudarcba fulladtak.
Az európai nyitás is rosszul kezdődött, a DAX index például 3-4 százalékos mínuszban kezdett, de ez csak rosszabbodott később. Este öt körül a DAX 4,5 százalékos mínuszban járt, de nap közben volt egy ijesztő beszakadása hét százalék körüli zuhanással, nagyjából az amerikai tőzsdék pánikos nyitásakor. A többi európai index is hasonló, 4-6 százalékos veszteséget szenvedett el.
Ezer pontos mínuszban is volt a Dow
Az amerikai indexek az elején ugyanis jól ráijesztettek a jónépre, a Dow Jones 1000 pontos, hat százalékos mínuszban is volt, de azután korrigált. Magyar idő szerint öt körül a Dow közel 500 pontos, 2,9 százalékos mínuszban járt, az S&P 500 3,3, a Nasdaq indexe 3,0 százalékot esett.
A BUX index hasonló esést vitt végbe, mint a többi európai index, 6,1 százalékot – ezzel együtt mégis felülteljesítőnek tekinthetjük. A csütörtöki és pénteki tőzsdenap ugyanis itt kimaradt a négynapos ünnep miatt, ennek alapján nagyobb is lehetett volna a zuhanás. A 23 milliárd forintos forgalom a szokásosnak a sokszorosa volt.
16 éves mélyponton a nyersanyagok
Az esést a Mol vezette, amelyre még a zuhanó az olajár is kedvezőtlenül hathatott, 6,9 százalékkal 13 500 forintra pottyant. Az OTP sokáig ennél jobban tartotta magát, de a nap végére majdnem utolérte a Molt, 6,7 százalékot hozott össze, ez 5256 forint. A Richter 5,6, a Telekom 3,8 százalékkal lett olcsóbb.
A Bloomberg árupiaci indexe 1999 augusztusa óta nem látott szinten van – közölte a hírügynökség még a nap első felében. A kőolaj 4-4,5 százalékot zuhant, az ezüst és a réz 2,2-2,4 százalékot, az arany viszont – mint menedék a vérzivataros időkre – stabil maradt 1159 dolláron.
Rakétaként emelkedett az euró
A devizapiacok is felkavarodtak, óriási ütemben erősödött az euró a dollárhoz képest, két százalékkal 1,16033-ig jutott az árfolyam, de volt 1,1675 is. Pedig mostanában mindenki a dollár erősödését várta, elképzelhető, hogy a Fed kamatemelése most árazódik ki az árfolyamokból. Az euró erősebb lett a svájci frankhoz képest is, fél százalékkal, 1,0840-re ment a keresztárfolyam.
A forint a nap elején gyengült, az euró árfolyama felment 316 forintig is, de azután délutánra 313,20-ra esett vissza, ami még kis erősödés is péntekhez képest. A többi feltörekvő piaci deviza közül a rubel valósággal összeomlott, az öt százalékos emelkedés az euróhoz képest – ami egy időben volt hat felett is – eléggé szokatlan a devizapiacon. Ezzel már idei mélypontjára került az orosz deviza. (Dollárban csak három százalékot zuhant.)
A török líra mélyrepülése folytatódik, szintén komoly, 2-4 százalékos esésben volt euróban számolva, a maláj ringgit 3,7 százaléknál tartott, akárcsak a brazil reál.
(További cikkeink a tőzsdei zuhanásokról itt>>> és itt>>>, valamint itt>>>.)
De mit mondanak erről a brókerek? Az Erste technikai elemzésében szokás szerint különböző támaszokat határoz meg a főbb tőzsdeindexekre. Ha röviden akarjuk összefoglalni, akkor az írás lényege ez: bőven van még tér lefelé. A KBC Equitas cikke szerint még érdemes kivárni. „Bár rövid távon a nagy túladottságból érkezhet némi fellélegzés és korrekció, összességében azonban még érdemesnek tartunk kivárni a vásárlásokkal. Komoly eséseken vagyunk már túl, de a kínai problémák is kellően nagynak tűnnek ahhoz, hogy csupán egy-két nap alatt képesek legyenek kiheverni a tőzsdék. Nem beszélve arról, hogy az olajár zuhanását egyre több vállalati csőd követheti, ami a bizonytalanságokat tovább fokozhatja az előttünk álló hetekben, ahogy a Fed közelgő első kamatemelésének lehetősége is” – írják. |