17:20
A BUX 350 pontos, 1,9 százalékos emelkedéssel, 18850 ponton zárt pénteken. A forgalom kiemelkedő volt, meghaladta a 26 milliárd forintot. A vezető részvények kivétel nélkül erősödtek: az OTP 1,78 százalékkal, a Mol 2,4 százalékkal, a Telekom 1,6, a Richter 1,2 százalékkal ért többet, mint a csütörtöki záráskor.
A budapesti tőzsde a legjobban teljesítők között volt pénteken is, csak a görög index előzte meg 2,6 százalékos emelkedéssel.
Nézze meg, hogyan zártak részvényei >>
15:30
Bár az ázsiai részvénypiacok határozott pluszba kerültek mára virradóra, az európai tőzsdék a nyitás óta lefelé tartanak és most is mínuszban állnak. Az amerikai tőzsdemutatók a határidős indexek szerint nagy eséllyel gyengülnek majd a nyitásban. Az európai tőzsdeindexek többsége csaknem fél éves csúcsról gyengülnek a hét utolsó napján. Rövid távon a jó amerikai adatok és a gyorsjelentések, valamint az európai kötvénypiacok adnak biztatást, hosszabb távon viszont visszafogja a lendületet a kínai gazdaság bizonytalansága, és a görög csőd kézzelfogható közelsége.
A Görögország és a hitelezők közötti egyezkedés már harmadik napja tart, egyelőre nincsenek hivatalos bejelentések. Több sajtóértesülés is szól ugyanakkor arról, hogy a felek egyre közelebb kerülnek az egyezséghez, aminek a lényege az lenne, hogy a hitelezők menjenek bele a további veszteségleírásba. Ennek technikai megoldása a lejáró kötvények hosszúakra való cserélése lenne. A legutóbbi – meg nem erősített hírek szerint – 30 éves kötvények is szóba kerültek a tárgyalásokon, 3,5 – 4,5 százalék közötti hozamokkal.
Biztosan előtérben maradnak a kínai hírek, miután az elmúlt negyedévről gyengülő GDP-adatot jelentett Peking. Bár a heti kereskedési hangulatot segítette a vártnál jobb adat, a negyedik negyedévben lassult a kínai gazdaság a harmadikhoz képest. Ezt erősítette a mára virradóra megjelent hír, amely a kínai feldolgozóipar további lassulását jelezte decemberről januárra. Bár az adat még nem végleges, az HSBC bank által kezelt számsort nagyobb bizalommal kezeli a piac, mint a hivatalos kínaiakat.
A következő hetekben is nagy figyelemmel kísérik a befektetők az amerikai gyorsjelentéseket és a makrobeszámolókat. A makróknál valószínűleg maradnak a célkeresztben a foglalkoztatási adatok. A héten csaknem 4 éves mélypontra került az egy hét alatt születő új munkanélküli segély-kérelmek száma. Ez már tartós trendet jelez, egyre több elemző gondolja úgy, hogy valóban elkezdett csökkenni a munkanélküliség az Egyesült Államokban. (Részletes korábbi cikkünket erről itt olvashat.) Ugyanakkor maradt a feszültség a lakáspiacon és nincs határozott fellendülés a feldolgozóiparban és a szolgáltatások területén sem.
Az ÁKK rövidtávú (egyéves) referenciahozamai 2 – 9 bázisponttal emelkedtek ma, a hosszabb (egyévesnél hosszabb) hozamok 7 – 13 bázisponttal emelkedtek. A forint reggel még erősödött, ismét tesztelte ez EUR/HUF a 302-es szintet, aztán Fellegi Tamás „főtárgyaló” végül nem jelentett be semmi különöset brüsszeli sajtótájékoztatóján, így az euró visszafoglalta a 304 forint körüli szintjét. Elemzők szerint valószínűleg ezen a környéken marad az árfolyam, amíg a tárgyalások le nem záródnak.

A BUX jól szerepelt a héten, az OTP magas forgalomban 10 százalék fölött drágult. A magyar csődkockázati felár (CDS) jelentősen csökkent az elmúlt napokban. Az elemzők nagy része a tárgyalások eredményétől teszi függővé a magyar eszközök további szereplését. Friss árfolyamokat itt talál.