Miután a Borussia Dortmund a héten kedd este nagy dráma után hosszabbításban győzött a Málaga ellen 3:2-re, és így elődöntős lett a Bajnokok Ligájában, a klub részvényét ez meglepően hidegen hagyta. Sőt, a német fociklubok közül egyedüliként tőzsdén levő csapat részvénye, bár kedden délután felment, szerdán nagyrészt inkább lefelé csorgott, 3,28 euróról 3,21 euróra. (Változtatható időtávú grafikonok a német Finanzen.net, esetleg a Bloomberg oldalán.)
Tizenöt évig kellett várnia
Pedig a csapat 15 év után először jutott be az elődöntőbe – írja a Wall Street Journal Deutschland. A meccs közben kereskedni is lehetett a papírokkal, és voltak olyan pillanatok, amikor a csapat szénája eléggé rosszul állt a továbbjutás szempontjából. Akkor 12 százalékkal is alacsonyabban volt az árfolyam, mint a végén, amikor szó szerint az utolsó percben rúgott gólt. De a részvény azóta sem remekel, sőt, pénteken délelőtt 3,18 euróig süllyedt a papír, igaz, délután megint 3,26 euróra emelkedett.
Úgy látszik, a tőzsdei szereplők sokkal józanabbul ítélik meg a csapat helyzetét, mint a szurkolók, és elválasztják a sportsikert a pénzügyitől – írják. Pedig a kluboknál mindig sok szurkoló van, akik lelkesedésből, érzelmektől fűtve cselekszenek. A lap idéz egy részvénypiaci szakértőt, Roger Peeterst, aki szerint a Dortmund tulajdonosi struktúrája egészségesebb más klubokénál, nincsenek benne olyan, a klubtól távol álló stratégiai befektetők, mint Angliában több helyen.
Tízmillió euró ütheti a markukat
A szakértő azzal magyarázza, hogy a részvény nem emelkedett, hogy a befektetők már a Málaga elleni első, 0:0-ás idegenbeni mérkőzés után is a továbbjutásra számítottak. Így az izgalmak ellenére végső soron nem érte őket meglepetés. Márpedig az árfolyamokat szerinte elsősorban a várakozásokhoz képest bekövetkező eltérések mozgatják.
Az egyetlen német tőzsdei focirészvényt 2000-ben 11 eurós áron vezették be a parkettre, de onnét négy évvel ezelőtti, 0,82 eurós mélypontjáig szinte folyamatosan zuhant. Az utóbbi időben azonban már szépen teljesít, hiszen tavaly júniusban még csak 2,1 euróba került.Azóta majdnem folyamatosan kapaszkodott felfelé, azzal párhozamosan, ahogy a klub is előbbre jutott a Bajnokok Ligájában.
Közben ősszel szerény, de nem jelentéktelen, papíronként hat centes osztalékot is kifizetett. A részvény 2010 ősze óta nem volt olyan magasan, mint az utóbbi pár hétben. Roger Peeters szerint az elődöntőbe jutás következtében a kub mintegy tízmillió eurós többletbevételhez juthat.
A Buda-Cash is ajánlja
Április 10-én a Buda-Cash Brókerház vételi ajánlást fogalmazott meg a csapat részvényeire, aznap 3,20-3,30 euró között ingadozott a részvény. A stop loss-szintet 3,1 euróra javasolta beállítani. A társaság egymondatos indoklása szerint a „Málaga elleni győztes meccs után is jó beszállási pont lehet a csapat részvényeibe, amelyek 2011 decembere óta emelkednek, közelítve a 3,5 euró feletti csúcshoz”.
A 22 európai futballklub részvényét tömörítő Dow Jones EuroStoxx Futball index nem túl rózsás képet fest a részvények teljesítményéről, az utóbbi majdnem másfél évben lényegében csak stagnált. Sőt tavaly novemberben 77,33 ponttal évtizedes mélypontra süllyedt. Úgy tűnik, hogy a futball – legalábbis a kisrészvényeseknek és hosszabb távon – nem igazán üzlet, aminek okait egy évvel ezelőtti cikkünkben boncolgattuk.
A szezonalitás is kérdéses
Logikusnak tűnne az a feltételezés is, hogy nyáron, szezonon, bajnokságokon kívül kevesebb figyelmet kapnak a focirészvények, a szurkolók nem a meccs közben söröznek és tippelnek az eredményre vagy tőzsdéznek a szünetben. Így kevésbé ragadtatják el magukat hirtelen felindulásból elkövetett részvényvásárlásra, nem verik fel az árakat. De ez sem biztos, hogy igaz, 2011-ben például a Dow Jones EuroStoxx Futball szinte egész évben folyamatosan esett, és az év végén sokkal alacsonyabb volt az értéke, mint nyáron.