Az európai tőzsdeindexek szerdán enyhe mínuszban vannak, a német mutató 0,1, a francia 0,5, a brit 0,1 százalékkal ment lejjebb. Az amerikai határidős indexek ugyan minimális pluszban vannak, de ez most keveset jelent, mert ott ma nemzeti ünnep miatt zárva lesznek a tőzsdék. Így a szokásosnál kisebb aktivitás várható másutt is.
A nap legfontosabb témái közé tartozik a kedvező brit inflációs adat, amely három év óta először elérte a jegybank két százalékos célszintjét. Az amerikai kamatszintről megnyilatkozó Fed vezetőkre is figyeltek, a francia politikai helyzet és ezzel összefüggésben a francia államkötvények árfolyama, hozama is fókuszban van.
Megnyugodott a forint, de csak egy délutánra
Budapesten a BUX index enyhe pluszban tartózkodott a délelőtt folyamán, mostanáig 0,1 százalék körül javít. A Mol 0,4 százalékos emelkedése és a Magyar Telekom 3,3 százalékos ugrása húzza felfelé, miközben az OTP 0,2, a Richter 0,8 és az Opus 1,9 százalékkal esik.
Az euró 395,80 fillér, ez újabb gyengülést jelent, hiszen ezzel 1,4 forinttal van a kedd esti érték fölött, de volt 396,50 is. Pedig a vártnak megfelelő keddi hazai kamatdöntés után egy ideig megnyugodott és erősödött a forint, hiszen csak 25 bázisponttal, hét százalékra csökkentették az alapkamatot. (Néhány elemző 50 bázispontos vágást várt, de a többség 25-öt.)
A kőolaj és a földgáz árfolyama kismértékben süllyed.
Új szakasz nyílik a monetáris politikában
Az MNB közölte, hogy júliustól “érdemben szűkebb mozgástér áll rendelkezésre” az alapkamat csökkentésére – írja az Equilor Befektetési Zrt. A közlemény néhány része változott, a nagy jegybankok várható kamatpolitikáját is kiemelték, és az utolsó mondatból kikerült az alapkamat további mérséklése.
Az Equilor előrejelzése 6,5 százalékos kamatszint az év végére, két, egyenként 25 bázispontos kamatvágás jöhet még idén.
Közölték a friss inflációs jelentés keretszámait, a korábbi 3,5-5,0 százalék helyett 3,0-4,5 százalékos inflációt vár erre az évre az MNB. (Jövőre és 2026-ban 2,5-3,5 százalékost, ezek nem változtak.)
A forint miatt lassíthatott az MNB
A korábbiaknál kisebb ütemű, óvatosabb lépés mellett döntött a jegybank a 25 bázispontos kamatcsökkentéssel – írja Kiss Péter, az Amundi Alapkezelő befektetési igazgatója. A legfőbb tényező a forint utóbbi hetekben látott nagymértékű gyengülése lehetett, hiszen az utóbbi egy hónapban a nemzetközi és a magyar inflációs folyamatok is a vártnál kicsivel jobban alakultak. Ráadásul több nagyobb fejlett piaci (svájci, kanadai, legutóbb az európai) jegybank is a kamatcsökkentés útjára lépett.
Alkalmi kamatcsökkentések várhatók
Az MNB-döntés nem okozott meglepetést az Erste Bank szerint sem, “megfelelt a konszenzusnak”. A kommunikáció alapján az MNB nem zárta le élesen a kamatvágási ciklust – de a szűk mozgástér és az új szakasz kijelölése összességében jelzi, hogy csak minimális, alkalmi kamatcsökkentések várhatók az év hátralévő részében. A bank két 25 bázispontos csökkentést prognosztizál az év végéig, így az alapkamat 6,50 körül alakulhat majd.
Átvette a vezetést asz Nvidia
Az Nvidia ralija folytatódott, és a cég megszerezte a világ legértékesebb vállalata címet. A félvezetőóriás részvénye 3,5 százalékkal emelkedett kedden (135,58 dolláron zárt), amivel piaci értéke mintegy 3,3 billió dollárra nőtt. Ezzel megelőzte a Microsoft és az Apple értékét is.
Lehetne kriptóval fizetni, ha…
Egyre gyakrabban fizetünk kriptóval, és egyre többet tudunk róla – állítja a Binance kriptotőzsde közleménye. Magyarországon is lehet több boltban, szolgáltató helyen kriptovalutával fizetni, illetve kriptovalutát ATM-ből felvenni, 65 bitcoin-ATM van, ebből 36 Budapesten. Egy adatbázis szerint pedig csaknem száz olyan üzlet van Magyarországon, ahol már fizetőeszközként is elfogadnak kriptót, köztük könyvesbolt, méhészet, állateledelbolt, ékszerüzlet.
Egy friss Deloitte-felmérés szerint az elfogadóhelyek száma globálisan közel két év alatt 42 százalékkal emelkedett, ugyanis 2022 októberében még csak 7731 üzlet fogadott el kriptovalutákat, 2024 áprilisában már 10 952. (A kriptós fizetések és ATM-használat azonban részben egyes magas tranzakciós költségek, részben az adózási kötelezettség miatt nem mindenki számára jelentenek opciót ma Magyarországon – a szerk.)
El sem hinné, melyik magyar cég anyukája bányászik bitcoint
A Magyar Telekom és a T-Mobile tulajdonosa, a Deutsche Telekom blokklánc-csomópontok (kiszolgáló szerverek) eddigi működtetése mellett hamarosan bitcoint is fog bányászni – derül ki a The Block cikkéből. Ezt leányvállalatának, a T-Systems MMS-nek a Web3 infrastruktúráért felelős vezetője, Dirk Röder a prágai BTC-konferencián jelentette be.
A vállalat már több hálózat, köztük a Bitcoin, a Bitcoin Lightning és az Ethereum számára is üzemeltet csomópontokat. A Deutsche Telekom korábban a Polkadot, a Flow és a Celo blokkláncokkal kötött csomópont-üzemeltetési és befektetési partnerségi megállapodásokat, majd 2022-ben bejelentette, hogy támogatja az Ethereum rendszert is validátor-csomópontok üzemeltetésével. Partnerségei közé tartozik a Polygon csomópontjának üzemeltetése, valamint a Q és Chainlink blokklánchálózatok támogatása is.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.