Az amerikai elnök megint vámok bevezetéséről és emeléséről beszélt, így elromlott a tőzsdék hangulata. Az európai indexek többsége fél-egy százalékkal esik, kivéve Londont, ahol stagnál. Az amerikai határidős indexek a kedd esti, még pozitív zárás után szintén esnek, de csak kissé, 1-2 ezrelékkel. A brit éves infláció viszont 2,8 százalékos volt februárban, alacsonyabb a vártnál.
Hogy ez utóbbi hogyan viszonyul a többi európai ország fogyasztóiár-indexéhez, azt a lapunk által havi rendszerességgel elkészített Privátbankár Európai Inflációs Körkép legfrissebb darabjában megnézheti.
Folyik a gyorsjelentési szezon, következik a Chewy online állateledel-kiskereskedő, a Dollar Tree kiskereskedelmi vállalat, a Cintas egyenruha-szolgáltató és a Paychex ügyviteli cég. Az USA-ban jön néhány makrogazdasági adat is, mint a tartós cikkek megrendelésállománya.
A BUX index újabb 0,9 százalékkal megy fel, történetében először átlépte a 92 500 pontos határt is. Az OTP 1,8, a Mol 1,2 százalékkal drágul. A Telekom és a Richter kis mértékben süllyed.
Maradt a kamat Magyarországon
Az euró másfél forinttal lett drágább kedd estéhez képest, így 400,40 forint az ára. Az árfolyam napok óta nem volt 400 felett. Nem okozott meglepetést az új vezetésű Magyar Nemzeti Bank (MNB) kedden, tartotta a kamatot, és hangsúlyozták azt is, hogy huzamosabb ideig nem várható kamatvágás – emelték ki elemzők.
Az európai földgáz egy százalékkal olcsóbb, az olaj 0,9 százalékkal drágább lett.
Irány a százezres BUX index
Jó úton halad a százezer pontos szint felé a BUX index, amelyben az OTP-nek fontos szerepe van, hiszen a bankpapír már a 26 ezer forintos szintet is át tudta lépni, magával húzva az indexet – írta a K&H Értékpapír.
Az OTP mellett a Telekom mutat még nagyobb erőt az utóbbi időben, de a Mol sem teljesít rosszul, hiszen ismét közel jár a 3000 forintos szinthez. Idén a Richter számít egyelőre lemaradónak, amely az utóbbi hónapok során inkább oldalazást produkált, így csak két százalékos pluszban áll az év eleji szintekhez képest.
Megemelték a Mol célárát
Az Erste Befektetési Zrt. elemzője „csökkentésről„ „felhalmozásra” minősítette fel a Mol-részvényeket, a célárat pedig 2600-ról 3360 forintra emelte. A felminősítést elsősorban a hazai kitermelésre vonatkozó alacsonyabb adóval és az orosz-ukrán háború esetleges lezárása miatti alacsonyabb kockázattal indokolta.
A Mol a következő hetekben dönt a 2024-es év utáni osztalékkifizetésről, az Erste a tavalyival azonos, részvényenként 250 forintos kifizetésre számít.
Emellett a magyar kormány és a Mol megegyezett, hogy a magasabb bányajáradék visszaáll a korábbi szintre, ami azt jelenti, hogy a hazai termelés 18-20 százalékát vonja majd el a kormányzat. Ez az utóbbi idők hazai szénhidrogén-találataival együtt nagyobb nyereséget jelent, mint amekkorára korábban számított az elemző. Ráadásul csökken a cég kockázata azzal, hogy az orosz-ukrán háború talán egy tűzszünet irányába tart a jövőben.
Csúcson a réz
Történelmi csúcsokra emelkedett a réz árfolyama a napokban, átlépve az 5,3 dollár/font szintet. Év eleje óta tehát már 30 százalékot emelkedett a fém ára, amiben a vámok körüli spekulációnak is szerepe lehetett – írta a K&H Értékpapír.
Trump belengette, hogy akár néhány héten belül bevezethetik az amerikai rézimportra vonatkozó vámokat. Korábban az alumínium- és acélszállítmányokra is vámokat vetett ki az amerikai kormányzat.
Kirúghatnak néhány bankárt
Az amerikai befektetési bankok az elemzők és a munkaerő-közvetítők szerint munkahelyek megszüntetésére készülnek, ha a gazdasági bizonytalanság a következő hónapokban is megnehezíti az üzletkötéseket. Donald Trump amerikai elnöknek a kereskedelmi partnerekre kivetett vámokkal kapcsolatos fenyegetései felkavarták a piacokat, megnehezítették a tőkepiaci aktivitást és felvetették a gazdasági lassulás kockázatát.
A Wall Street bankjai, köztük a JPMorgan és a Bank of America már megkezdték a létszámleépítéseket, amelyek az alulteljesítő alkalmazottakra irányulnak. A Goldman Sachs és a Morgan Stanley pedig a következő hetekben tervezi a személyzet elbocsátását – írta a Reuters.
Megkurtíthatják a fizetéseket
A Wall Street-i bankárok bónuszai tavaly 31,5 százalékkal, átlagosan 244 700 dollárra emelkedtek, mivel az üzletmenet fellendült. De a gazdasági bizonytalanság növekedésével a fellendülésnek vége szakadhat – mondta szerdán Thomas DiNapoli, New York állam auditora.
A New York-i értékpapír-szektorban dolgozók bónuszai összességében 47,5 milliárd dollárra emelkedtek 2024-re, a becslések szerint ez a legmagasabb összeg az 1987-ig visszanyúló feljegyzésekben.
Egymilliárdos tőkebevonás a víziszörnynél
A kriptovaluta-piac csendes, a bitcoin és a solana egy-egy százalékkal emelkedik, az ether stagnál. A legendás víziszörnyről elnevezett, az Egyesült Államokban bejegyzett Kraken kriptotőzsde egymilliárd dollár forrást tervez bevonni a 2026 első negyedévére előrejelzett részvénykibocsátása (elnevezése angol rövidítésén: IPO) előtt. Ezért tárgyalásokat folytat a Goldman Sachs-szal és a JPMorgan-nel egy ekkora hitelfelvételről. A forrásokat az IPO előkészítésére használhatják fel.
Az amerikai tőzsdefelügyelet, a SEC nemrégiben ejtette a Kraken ellen folytatott eljárást, ezzel egy kulcsfontosságú akadály elhárult a kibocsátás előtt. A tőzsde 2024-ben több mint 1,5 milliárd dollár bevételt termelt, nagy kihívója a már évek óta a Nasdaq tőzsdén jegyzett Coinbase-nek.
Trumpék egy újabb kriptós üzletágban
A Trump Media a Crypto.com kriptotőzsdével partnerségben tervezi ETF-ek és ETP-k (tőzsdén kereskedett termékek) létrehozását TruthFi márkanév alatt. Az új alapok amerikai részvényeket és kriptovalutákat tartalmaznak majd. A bevezetésük az év végére várható, a Foris Capital mint brókercég és a Charles Schwab mint letétkezelő támogatásával. További hírek:
- A szintén Trump-érdekeltségű World Liberty Financial hivatalosan megerősítette, hogy stabilérmét indít USD1 jelzéssel az Ethereum és a BNB Chain (Binance) blokkláncokon.
- A Cboe BZX benyújtotta a kérelmét a SEC-hez (az amerikai tőzsdefelügyelethez) egy új Fidelity spot Solana ETF létrehozásához. Ezzel a Fidelity csatlakozik a Canary Capital, a Franklin Templeton, a Grayscale és a VanEck vállalatokhoz, amelyek szintén spot Solana ETF-ekre kértek jóváhagyást.
- A GameStop bejelentette, hogy elkezd bitcoinba fektetni, ennek nyomán részvényei gyors emelkedésbe kezdtek.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.