Az európai tőzsdék szerdán zöldben vannak, a főbb indexek fél százalék körüli emelkedést mutatnak. Kár, hogy ezzel csak egy részét dolgozzák le a keddi, eléggé méretes esésnek. A tőkepiacokon elsősorban az amerikai inflációs adattól féltek mostanában, amely délután érkezik. Csütörtökön az EKB tart ülést, nálunk pedig inflációs adat jön.
A Delta légitársasággal megkezdődik az amerikai gyorsjelentési szezon is. Kilőtt reggel Ázsiában az Alibaba internetes áruház és egyes szektortásai, egyrészt egy árcsökkentési akciónak köszönhetően. Másrészt pedig megszólalt a vezér, Jack Ma, és támogatta a cégnél tervezett reformokat. Rontották viszont Kína adósságainak kilátásait.
A BUX index is szépen emelkedik, 1,2 százalékkal, az OTP 2,7 százalékos drágulása húzza. Megint volt egy céláremelés a bankpapírra. A Richter fél, a Telekom 1,2 százalékkal drágul, a Mol kissé süllyed.
90 dollár alatt az olaj, drágulnak a fémek
Az euró/forint 389,70, ami 70 fillérrel van a kedd esti alatt. Az árfolyam a múlt hét vége óta 390 körül, egy eléggé szűk sávban ingadozik. A Brent típusú olaj ára 90 dollár alá esett, ebben a közel-keleti helyzet enyhülése mellett az is szerepet játszhatott, hogy a vártnál magasabbak lettek az amerikai olajkészletek. A földgáz ára Európában enyhén süllyed.
Amellett, hogy az arany és az ezüst napról napra feljebb megy, alaposan megindultak az ipari fémek is, mint a réz, az alumínium, a nikkel vagy a cink.
Mi nem engedi erősödni a forintot?
Kedden 390-nél nyitott a forint az euró ellenében, majd a reggeli órákban erősödésnek indult a magyar deviza – írja az Erste Befektetési Zrt.
Ugyanakkor az újabb gyatra költségvetési adatok éles fordulatot hoztak, aminek eredményeként 390 felett zárt a jegyzés.
Szerdán nemzetközi események lehetnek meghatározók a hazai piacon is, a csütörtök reggeli magyar inflációs adat előtt.
Megemelték az OTP célárát
Célárat emelt a J.P. Morgan az OTP-re, 20 100 forintról 22 000 forintra. Az új célár több mint 30 százalékkal magasabb a jelenlegi árfolyamnál. A konszenzus így 19 200 forintra emelkedett, ami szintén optimizmust mutat a részvénnyel kapcsolatban – írta a K&H Értékpapír.
Valójában nincs is csúcson az arany?
Új és új csúcsokra tör az arany, a legújabb történelmi rekord 2365 dollár (a határidős ár esetén pedig 2384,5 dollár, 12 dollárral több, mint egy nappal korábban). Ám reálértékben még nincs csúcson az árfolyam, ezt mutatja a következő grafikon.
Az arany inflációval korrigált (az inflációs indexszel leosztott) árfolyama még mindig nem érte el a 2011 végi, 1910 dollár körüli csúcsot. Azóta a pénzromlás az USA-ban is eléggé tetemes volt, közel 13 év alatt egy inflációs kalkulátor szerint 38 százalékkal emelkedett a fogyasztói árak átlagos színvonala. (Ilyen alapon egy 2636 dolláros aranyár jelentene új csúcsot 2011-hez képest.) Ugyanezt valószínűleg sok más árupiaci termékről is elmondhatjuk – reálértékre átszámított árfolyamuk még nem érte el a korábbi rekordokat.
AI, AI, AI, AI és AI
Továbbra is lehengerlő a mesterségesintelligencia-üzletág dominanciája a tőkepiaci hírekben, befektetésekben, folyamatokban. Erről tanúskodik az Equilor Befektetési Zrt. mai gyűjtése is:
- A Microsoft 2,9 milliárd dollárt fektet be Japánban, ennek célja a japán AI üzletág fejlesztése lesz.
- Radiológiai mesterséges intelligencia létrehozására szövetkezett a Google és a Bayer, amely jelzi a képeken található rendellenességeket a szakorvosok számára.
- Új, érvelésre és tervezésre is képes AI-modellt tervez bemutatni az OpenAI és a Meta.
- A saját chipgyártás erősítésére készül a Google, a külső beszállítóktól való függőséget próbálja csökkenteni, miközben az “AI fegyverkezési verseny” fokozódik. Az Axion nevű új chip a brit Arm chiptervező cég áramkörein alapul.
- Felfedte az Intel az Nvidia dominanciája ellen küzdő új AI chip részleteit. A Gaudi 3 50 százalékkal gyorsabban képes egy adott nagy nyelvi modell betanítására, mint az Nvidia korábbi generációs, H100 processzora.
Miről beszélnek a kriptószektorban?
Az amerikai inflációs adat körüli félelmek közepette a kriptovaluták is lefelé mentek, a bitcoin ismét benézett 69 ezer dollár alá. Egy felmérés szerint az elmúlt 24 órában a Twitteren (X-en) a 20 legtöbbet említett kriptóérme és -projekt között, nem meglepő módon a bitcoin volt az első. Ezen kívül azután leginkább a következőkre figyeltek:
- Solana (SOL): Jelenleg az ötödik legnagyobb kapitalizációjú érme. Az új mémérmék, NFT-k és airdropok miatt a “Solana-ökoszisztémában” most rengeteg minden történik.
- Tensor (TNSR): Egy vadonatúj token, amely a héten indult el, a Solana egyik vezető NFT-piactere.
- SocialFi (közösségimédia-) projektek, mint például a Friend.Tech és a Farcaster.
- Ethereum-alapú, második rétegű (Layer 2, L2) blokkláncok: mint például a Base, az Arbitrum, az Optimism és a Blast.
Hatalmas diszkont a WizzAirnél?
Pozitív kilátásokat fogalmazott meg a K&H Értékpapír a WizzAir részvényével kapcsolatban. Szerintük az előttünk álló évben is további profitnövekedésre van kilátás, és “akár a likviditási mutatók is javulhatnak idővel”, valamint a technikai kép is pozitív.
Nemrég a Concorde Research elemzője, Bukta Gábor pedig a WizzAir 12 hónapos célárát 33,0 fontra emelte a korábbi 31,0 fontról.
Ez 52 százalékos felértékelődési potenciállal kecsegtet, míg az ajánlásunkat vételen hagyjuk – írta.
A modellfrissítés szerint “kedvező hírek vannak a láthatáron”. A némileg megemelt célár főleg a WizzAir legnagyobb piacain látható javuló fogyasztói hangulatot és a növekvő reálbéreket tükrözik. Ez a trend az utazási keresletet továbbra is erősen, a jegyárakat pedig magasan tarthatja a következő negyedévekben.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.