Az európai tőzsdeindexek többsége szerény pluszban van, az amerikai határidős mutatók sem nagyon mozognak, ami nem meglepő a fontos makrogazdasági adat közzététele előtt. A francia index azonban közel másfél százalékkal javít a politikai válság közepette, az elnök beszédének másnapján, igaz, több gyenge napot, sőt hónapot követően.
Az Egyesült Államokban pénteken kora délután teszik közzé a nem-mezőgazdasági alkalmazottak számának alakulását novemberre (NFP). A várakozások szerint 220 ezres növekedés történhetett, ha ennél valamivel rosszabb szám jön, az még pozitív lehet a részvénypiacok szempontjából (növeli ugyanis a kamatcsökkentés esélyét).
A BUX index 0,7 százalékkal esik, ekörül megy le az OTP Bank és a Mol is. A Richter 0,3, a Telekom 1,3 százalékkal lett olcsóbb. Az euró egész nap drágul, a 414,40-es árfolyam 1,3 forinttal magasabb a csütörtök estinél. Egy százalék körüli mértékben lett olcsóbb az olaj és az európai földgáz.
Orbán Viktor vétózni készül
Megvétózza az EU-s költségvetést Orbán Viktor, ha nem jönnek az EU-s pénzek – idézte az Equilor Befektetési Zrt. A 22 milliárd eurónyi 2021-2027-es felzárkóztatási keret több mint fele, 12,5 milliárd euró lehívható, ami a magyar gazdaság 2026 végéig fennálló szükségleteit fedezni tudja. De a miniszterelnök ennél több pénzt is remél.
Este jöhet a feketeleves
A Fitch Ratings hitelminősítő pénteken piaczárás után teszi közzé Magyarország besorolásának felülvizsgálatát, jelenleg BBB-osztályzat van érvényben, negatív kilátással – folytatta az Equilor. Mivel a hazai gazdasági növekedés rendre negatív meglepetéseket okozott mostanában, “összességében jó esély van a leminősítésre”. Ez esetben BBB-osztályzat jöhet stabil kilátással, amely a befektetésre ajánlott kategória legalsó szintje (az S&P-nél már ez van érvényben).
De arra is látni némi esélyt, hogy ezúttal még változatlanul hagyják az osztályzatot, és csak jövőre lép a Fitch Ratings – véli a brókercég.
Miért esik a Richter?
A Richter látványosan gyengébben teljesít az elmúlt hetekben, ebben valószínűleg a gyógyszergyártó részvények piacán világszerte tapasztalható gyengeség játszhat szerepet – írta az Erste Befektetési Zrt. Az alábbi ábrán jól látszik a Bloomberg által számított index és a Richter részvényárfolyama közötti együttmozgás.
Az eső gyógyszerrészvények között azonban a Richter felülteljesítő volt, amiben “a forint gyengülése is szerepet játszhat, a Richter alapvető jó piaci megítélése mellett„. A dollárhoz képest az elmúlt időszakban mintegy 30-40 forint volt az elmozdulás, az EURHUF-nál 15-20 forintról beszélhetünk. A Richter bevételeinek “93 százaléka keletkezik alapvetően euróban vagy dollárban, de nagy a rubelkitettség is” – emlékeztet rá a brókercég.
Durvul a robottaxi-háború
Élesedik a verseny az önvezető taxik piacán. Az Uber és a Lyft részvényei több mint kilenc százalékot estek, miután kiderült, hogy a Waymo Phoenix, Los Angeles, San Fransisco és Austin után Floridában kezd terjeszkedésbe. Az utóbbi cég közleménye szerint a Moove nevű globális mobilitási fintech vállalattal partnerségben 2025-ben kezdődhetnek meg a járműtesztek Miamiban, a szolgáltatás pedig 2026-ban indulhat el élesben – írta az Equilor Befektetési Zrt.
Eközben a Tesla részvényei 4,5 százalékos emelkedésben is voltak csütörtökön, miután a cég egyik mérnöke közzétette, hogy a Cybercab nevű robotaxi alkatrészeinek a fele a Model 3-ból fog származni, ezáltal is alacsonyan tartva a gyártási költségeket. A vállalat 2025 végén tervezi indítani az önvezetőtaxi-szolgáltatást.
Végre életjeleket mutat a magyar ipar?
“Végre egy jobb hír a gyászos adatok között, az ipari termelés az előző hónaphoz képest két százalékkal emelkedett” – írta Kiss Péter, az Amundi Alapkezelő befektetési igazgatója. Úgy tűnik, nemcsak magyar jelenségről van szó, mert a lengyel ipari termelés is fordulatot mutat, de
ebből még így sem lehet messzemenő következtetéseket levonni egy elkövetkező felpattanásra.
Tovább gyengélkedik ugyanis a német ipar, vagyis a legfőbb exportpiacunkon nem látszik az a fordulat, ami megalapozná a tartós növekedést – teszi hozzá.
Nem javultak a hazai kilátások?
Havi szinten masszívan emelkedett a hazai ipari kibocsátás, a szezonálisan és munkanaptényezővel igazított adat szerint 2,0 százalékkal. Ezzel együtt a termelés az év első tíz hónapjában 3,9 százalékkal kisebb volt, mint 2023 azonos időszakában – írja Nagy János, az Erste Bank makrogazdasági elemzője. A kilátások ezzel együtt rövid távon korántsem kedvezőek.
A német gyártók üzembezárásai és nagy volumenű leépítései még csak most kezdhetik kifejteni a hatásukat.
A feldolgozóipari beszerzésimenedzser-indexek pedig kontinensünkön továbbra sem mutatnak érdemi elmozdulást felfelé.
A kapzsiság miatt ingott meg a bitcoin?
Miután csütörtök hajnalban új történelmi rekordot döntött (103 608 dolláron), péntekre virradóra a bitcoin árfolyama bezuhant átmenetileg 93 ezer dollár alá is. De mire a magyarok többsége felkelt, már ismét 97-98 ezer dollár volt. Valószínűleg senki sem csodálkozik azon, hogy a korábban a merész álmok világába tartozó hat jegyű árszinten sokan profitrealizálásba kezdtek.
A CryptoQuant elemzője szerint a zuhanást egy, a Binance tőzsdén megjelent nagy mennyiségű eladási megbízás válthatta ki, amit azután a tőkeáttételes üzletek súlyosbítottak. Sok kereskedő pozícióit likvidálták, ezek értéke becslések szerint az egymilliárd dollárt is elérhette. A zuhanás rendkívül “mohó„ vagy “kapzsi” piaci hangulat közepette következett be, ami erős kockázati tényezőnek számított a múltban is.
Bocsánat, hogy lebeszéltük a gazdagodásról
A kriptós világból ismét sok érdekes hír érkezett. Az egyik, hogy a nívós gazdasági napilap, a Financial Times nyilvánosan bocsánatot kért, amiért a múltban rendszeresen kritizálta a Bitcoint. Állítólag a százezer dollár fölé emelkedő árfolyam mellett ezt az olvasók követelték. Igaz, a megfogalmazása nem mutatott igazi megbánást, egyben ki is állt a korábbi írásai mellett.
- Az amerikai tőzsdefelügyelet, a SEC állítólag elutasítani készül a leendő Solana spot ETF kibocsátók kérelmeit – írta a FOX Business. A jelenlegi vezetés alatt más új kriptó-ETF engedélyezése sem várható.
- Donald Trump a PayPal korábbi menedzserét, David Sacksot nevezte ki a „Fehér Ház mesterséges intelligenciáért és kriptopénzekért felelős” vezetőjévé. Várhatóan a kriptók jogi keretrendszerének létrehozásán fog dolgozni.
- Egy tőzsdei bitcoinbányász-cég, a MARA Holdings újabb 850 millió dollár tőkét vonna be átváltoztatható kötvénykibocsátással, a bevétel egy részét további bitcoinok vásárlására fordítaná.
- A bitcoin jobb tartalékeszköz, mint a dollár, senki sem tilthatja be a bitcoint – mondta Vlagyimir Putyin orosz elnök.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.