7p

A tőzsdék végre zöldbe borultak a tárgyalások reménye miatt, de a helyzet törékeny, a veszély nem múlt el. A BUX is szépen emelkedik, a forint viszont gyengécske, értékéről új számítás látott napvilágot. Jön a Richter-osztalék, áprilisban is alacsony maradhat a pénzromlás, felülteljesítő volt a bitcoin.

Az európai tőzsdeindexek végre zöldbe borultak kedden, egy és két százalék közötti pluszban állnak. Az amerikai határidős indexek is hasonló emelkedést mutatnak. Némi optimizmust okozhatott az a hír, hogy az amerikai vezetés szerint számos kétoldalú tárgyalás indul országokkal a vámokról. Erről fog beszélni ma Jamieson Greer főtárgyaló is a Szenátusban.

Ugyanakkor Donald Trump eltökéltnek mutatja magát a bejelentett vámok fenntartása iránt, hosszú távon is. A hét ezért kifejezetten „fekete hétfőként” indult, bár nagy kilengésekkel. Arra a pletykára volt nagy felugrás, hogy a Trump-kormány 90 napra felfüggesztené az extra vámokat a legtöbb országra, de ezt gyorsan cáfolták. Az amerikai indexek végül így is egy százalék alatti mínuszban fejezték be a napot, ami felüdülés a múlt hét zuhanásaihoz képest.

A BUX index. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.
A BUX index. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.

A BUX index is két százalék körül javít, az OTP és a Mol másfél, a Richter 2,5, a Telekom 2,7 és az Opus 5,8 százalékos emelkedése mellett. Jellemző, hogy az OTP hétfőn 19 ezer alatt is járt, de végül valamivel 22 ezer forint felett búcsúzott, jelenleg pedig 22 800 körül forog.

Az euró/forint 408,20, ami 70 fillérrel van a hétfő esti felett, de volt hétfő nap közben 409 közelében is az árfolyam. Másfél-két százalékkal drágul az arany és az ezüst, az olajnak viszont csak pár centes javulásra futja.

Valami erjed a magyar részvénypiacon

Érdemes lesz figyelni, hogy milyen megállapodásra jutnak a cégek a kormánnyal a távközlési szektor, illetve a bankszektor területén. Így az ezekkel kapcsolatos hírekre kiemelten figyelhetnek a befektetők a nemzetközi piaci változások mellett – írta a K&H Értékpapír.

Jön a Richter-osztalék

Hétfőn este jelentette be a Richter, hogy részvényenként 509 forintos osztalék kifizetésére tesz javaslatot, ami csaknem 39 százalékos kifizetési rátát jelent a tavalyi profitból. A hétfői záróárhoz képest ez öt százalék feletti osztalékhozamot jelentene a befektetők számára – írta a K&H Értékpapír.

Árfolyam

Az állam alakítja az inflációt

Az infláció itthon márciusban elmaradt a várakozásoktól és a februári értékektől. Az éves mutató 4,7 százalékra lassult a februári 5,6 százalék után, az elemzők mintegy öt százalékot vártak. Nagy János, az Erste Bank makrogazdasági elemzője szerint a márciusi lassulást nagyjából fele-fele részben magyarázzák a maginflációs és az azon kívüli tételek.

A következő hónapokat a kormányzati intézkedések kihatásai fogják dominálni: az élelmiszerek után a piaci szolgáltatások is úton vannak a központi árszabályozás felé.

Jelentős kérdés az elemző szerint, hogy a „már érvényben lévő és beharangozott regulák” meddig maradhatnak fent.

Áprilisban is alacsony maradhat a pénzromlás

Amennyiben hosszabb távon, akár jövő évig velünk lehetnek, akkor az lefelé mutató kockázatot jelent. Az amerikai adminisztráció vámháborúja viszont érdemi árnyomást hozhat.

„Egy stabil pont van, az 5,7 százalékos maginfláció nyomán a monetáris politikának továbbra sem kell kamatcsökkentésben gondolkodnia”  tette hozzá Nagy János.

Ez az adat az első lépés a jó irányba, de feltehető, hogy az árrésstop hatása ebbe még nem épült be teljesen. Így várhatóan áprilisban is kedvező adatot láthatunk majd, ami csökkenti a nyomást az MNB-n – írta Kiss Péter, az Amundi Alapkezelő befektetési igazgatója is. A monetáris politika mozgásterének növekedése pedig „mindenképpen kedvező, mert a növekvő globális bizonytalanság nem kedvez a lakossági fogyasztásnak, ami pedig a gazdasági növekedés egyetlen motorja maradt” – véli az elemző.

Jó nekünk, hogy olcsó az olaj

Jelen helyzetben az infláció marginális tényező a forint szempontjából, a legnagyobb kérdés, hogy a globális kockázati étvágy tovább csillapodik-e a recessziós félelmek növekedésével párhuzamosan – írja az Erste Befektetési Zrt.

Áprilisban fontos inflációbefolyásoló tényező lehet szerintük a globális konjunktúrahangulat, például az olajáron keresztül, ami azonban most éppen elromlani látszik a vámháború hatásai miatt.

Összességében áprilisban tovább mérséklődhet az infláció, részben a magyar szabályozói intézkedések, részben pedig globális okok miatt.

Még mindig felülértékelt a forint?

Hogyan befolyásolja a forint árfolyamát a kedvező inflációs adat? – teszi fel a kérdést az Erste Befektetési Zrt. Ehhez – szokásukhoz híven – egyszerű, árparitáson alapuló modellt alkalmaztak. Míg nálunk hó/hó alapon stagnáltak az árak, addig az eurózónában 0,6 százalékos volt az áremelkedés.

Így modellünkben mintegy 2,5 forinttal, 418,8 forintra csökkent a becsült egyensúlyi EURHUF árfolyam.

Felülteljesítő volt a bitcoin idén

A Coinglass szerint vasárnap és hétfőn 24 óra alatt 1,4 milliárd dollár értékű származékos krioptovaluta-pozíciót likvidáltak, ebből 1,22 milliárd dollár a long pozíciókból származott. Kedden a bitcoin 3,6, az ether 5,1, a solana 7,7 százalékos pluszban van. A bitcoin egyébként egy hét alatt csak hat százalékot esett, a másik kettő 28, illetve 22 százalékot.

Bár vasárnap és hétfőn nagyot estek a kriptovaluták is, a bitcoin viszonylag jól teljesített a múlt héten a többi kriptóhoz és a részvénypiacokhoz képest. Ezt mutatja a következő ábra is, ahol a bitcoin az S&P 500 indexhez képest vett áralakulását látjuk, ez jelzi, hogy a bitcoin felülteljesítő az utóbbi hetekben. Az egyre magasabb csúcsokat és mélypontokat („higher highs and higher lows”) általában jó jelnek tartják az elemzők.

A bitcoin árfolyama az S&P 500 részvényindexhez képest. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.
A bitcoin árfolyama az S&P 500 részvényindexhez képest. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.

Indul a stabilérme-verseny Amerikában?

Donald Trump cége, a World Liberty Financial a tulajdonosai számára egy-egy USD1-et (vagyis személyenként egy-egy egy dollár értékű stabilérmét) oszt szét, a saját „airdrop-rendszerének tesztjeként.” (Az airdrop ajándékba kiosztott kriptoérméket jelent.) A piacon azt találgatják, hogy ez egy jövőbeli nagyobb tranzakció előjele-e. Az USD1 a Trump-vállalkozások által indított új stabilérme, miközben az amerikai törvényhozás éppen stabilérme-szabályozáson dolgozik.

 

Kripto árfolyamok és grafikonok

 

A Tether cég, amely az USDT-érméjével jelenleg a piacvezető e téren, egy kizárólag amerikai piacra szánt stabilérme bevezetését fontolgatja. Ehhez Paolo Ardoino vezérigazgató szerint hivatalos tárgyalásokat folytat az amerikai szabályozó hatóságokkal. Bár a Tether jelenleg nem szolgál ki amerikai ügyfeleket, 144 milliárd dolláros forgalmával továbbra is az USDT a legszélesebb körben használt stabilérme.

Vertikal-eredmények

Kiemelkedő 2024-es évet zárt a BÉT Xtend piacán jegyzett, „a körforgásos gazdaság koncepcióját megvalósító környezetgazdálkodási, logisztikai és műanyagipari tevékenységet végző” Vertikal Group. A beszámolója alapján a nettó árbevétel 67,37 százalékkal növekedett, a 2023. évi 12,5 milliárd forintról közel 21 milliárd forintra. Az EBITDA (kamatok, adózás és értékcsökkenési leírás előtti eredmény) megközelítette a 2,8 milliárd forintot.

A cég közgyűlése dönthet a törzsrészvények bevezetéséről a BÉT szabályozott Standard piacára – írja a társaság közleménye.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

 

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 24350 23600 24350 +3,40% 0 0 11 885 259 700 HUF 2025-04-15 17:14:47
MOL 2836 2820 2896 -1,39% 0 0 2 710 993 630 HUF 2025-04-15 17:13:19
MTELEKOM 1632 1616 1642 +1,12% 0 0 761 529 716 HUF 2025-04-15 17:05:24
RICHTER 10440 10260 10450 +1,56% 0 0 806 443 430 HUF 2025-04-15 17:05:29
OPUS 530 527 536 -1,12% 0 0 58 489 586 HUF 2025-04-15 17:06:57
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Kíváncsi, mi van a forinttal? Nézze meg, mi történt kedden!
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 18:44
Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben kedd estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Nem volt rossz napja a pesti börzének
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 17:56
A nemzetközi tőzsdékkel együtt emelkedett a BUX.
Részvény / Deviza / Áru Visszavonulót fújt a Pfizer
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 12:55
A fogyókúrás gyógyszer fejlesztése nem úgy sikerült, ahogy szerették volna. 
Részvény / Deviza / Áru Meglepő dolog történt az OTP-vel, tőzsdei kanárik a szénbányában
Eidenpenz József | 2025. április 15. 12:33
Ismét szépen emelkednek a tőzsdék Európában és Magyarországon is. A forint stabil, az OTP kapott egy bókot. Donald Trump valószínűleg a vámokkal kapcsolatos problémát sem érti, aminek súlyos következményei lehetnek, a tőzsdei reakció csupán kanári a szénbányában. A dollár most az új kriptovaluta?
Részvény / Deviza / Áru Bezsebelt egy szép nagy piros pontot az OTP
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 11:11
Itt az új minősítés, jobb a korábbinál. 
Részvény / Deviza / Áru Így néz ki forintlejtő
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 06:41
Március vége óta fokozatosan gyengült a forint az euróval szemben. 
Részvény / Deviza / Áru Nem ébred fel a rémálomból a forint
Privátbankár.hu | 2025. április 14. 18:41
Nem lehet jó hírt mondani a forintról, nem sikerült visszatalálnia 410 alá az euróval szemben.
Részvény / Deviza / Áru Jó volt a hangulat Budapesten, nem panaszkodtak a befektetők
Privátbankár.hu | 2025. április 14. 18:19
A Budapesti Értéktőzsde irányadó indexe, a BUX hétfőn 1,19 százalékos emelkedéssel, 85 957,65 ponton zárt.
Részvény / Deviza / Áru Trump kezében a forint, sok a vásárló, ám a menedék is csúcsformában van
Csernátony Csaba | 2025. április 14. 12:06
Az amerikai kormány jelezte, hogy a félvezetőkre és a mobiltelefonokra vonatkozó részleges kivétel a vámok alól nem végleges, amivel elvette a befektetőktől a biztosnak hitt kapaszkodót a vámviharban.
Részvény / Deviza / Áru Vannak ám, akik jól megszedték magukat az ugráló piacokon – így kell?
Privátbankár.hu | 2025. április 14. 09:48
Jönnek a bankok, vagyonkezelők negyedéves jelentései.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG