Az európai tőzsdéken nincsen markáns irány pénteken, a német, francia indexek két ezrelékkel javulnak, a londoni ugyanennyivel romlik. Az amerikai határidős indexek 1-2 ezrelékes mínuszban állnak.
A piacok a kora délután esedékes amerikai NFP-re (a nem mezőgazdaságban dolgozók foglalkoztatási és fizetési adataira) várnak. A közgazdászok előrejelzése szerint decemberben 164 ezerrel nőhetett az alkalmazottak száma. Ezek a jövőbeli kamatcsökkentésekkel kapcsolatban kulcsfontosságú adatok lehetnek. Az utóbbi időben rossz hangulatot okozó amerikai kötvényhozamok most stabilizálódni látszanak.
A BUX index 0,9 százalékkal, 81 800 pont fölé emelkedett, ami a szerdán beállított történelmi csúcsot is meghaladja. Az OTP Bank és a Richter 1-1 százalékkal, a Telekom fél százalékkal megy fel, a Mol kis mértékben esik.
Alig változik a forint, az euró ára 413,50, majdnem pontosan megegyezik a csütörtök esti értékkel. Az európai földgáz három százalékkal olcsóbb lett, az amerikai tőzsdei jegyzés viszont 4,5 százalékkal emelkedett. Utóbbi valószínűleg nem független attól, hogy az évtized legkomolyabb havazását várják az Egyesült Államokban, és nagy hideget egyes tagállamokban.
Mitől szolidabb most a forint?
A forint kapcsán kedvező hírnek nevezte a K&H Értékpapír, hogy a vártnál magasabb volt a kiskereskedelmi forgalmi adat, ami
a magyar gazdaság erejére is utalhat az előttünk álló időszakban.
Megakadt az amerikai kötvényhozamok emelkedése, de még mindig igen magas szinteken tartózkodnak a hosszú oldali értékek. Eközben Európában tovább emelkednek a kötvényhozamok, a német tízéves már 2,5 százalék felett tartózkodik, míg a magyar tízéves 6,9 százalékra emelkedett vissza.
Amerikai hullámok hátán a fizetőeszközünk
Az Erste Befektetési Zrt. szerint minimálisan felértékelődött a forint csütörtökön, “bekúszott 414 alá a kurzus és ott is tudott maradni„. A decemberi államháztartási egyenleg összességében az előzetes várakozásokhoz képest kedvezően alakult, de a teljes 2024-es, “ESA szemléletű GDP-arányos érték enyhén így is túlcsúszott a megemelt, 4,5 százalékos célon”, 4,8 százalék lett.
Pénteken az amerikai adatok hullámai határozhatják meg a hangulatot a magyar piacon is.
Új stratégiát tett közzé az Alteo
Közzétette a 2025-2030-as időszakra vonatkozó üzleti stratégiáját az Alteo, amelynek megvalósításával a cég „valódi méretugrást kíván megvalósítani mind földrajzi, mind pénzügyi értelemben”. Ennek fontos újdonsága a regionális fókusz, azaz a hazai piaci jelenlét bővülése mellett a közép-európai régió meghatározott piacaira is belépne a cég. Kiemelt jelentősége van azoknak az országoknak, ahol az Alteo többségi tulajdonosi köre már most is erős jelenléttel és piaci kapcsolatrendszerrel bír – idézi az Equilor Befektetési Zrt.
Lefelé indult az Nvidia, felfelé a TSMC
A nyitás előtti piacon egy százalékos mínuszban van az Nvidia chipgyártó árfolyama, valószínűleg azért, mert egy jelentés szerint hamarosan újabb amerikai chipexport-korlátozások bejelentésére kerülhet sor. A Bloomberg szerint a frissített szabályokat már pénteken nyilvánosságra hozhatják. Egyes amerikai szövetségesek továbbra is teljes körű hozzáférést kapnának a szóban forgó félvezetőkhöz, a világ túlnyomó többsége számára azonban új korlátokat állítanának fel.
Emelkedik viszont 1,4 százalékkal a Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSM), mert jelentése szerint a negyedik negyedévben a vártnál jobb eladásokat produkált. A világ legnagyobb szerződéses chipgyártójának lendületet adott a gyorsan növekvő mesterségesintelligencia-ipar erőteljes kereslete. Csak decemberben 8,44 milliárd amerikai dollárra ugrott az értékesítés, ami 57,8 százalékos bővülést jelent.
Hullámvasúton a bitcoin
Az idén eléggé mozgalmas volt a bitcoin élete, az árfolyam 93-94 ezer dollárról indult, majd felugrott 102 500-ra, hogy csütörtök késő este leessen 91 500-ig is. Jelenleg viszont már ismét a 95 ezer dollárt ostromolja.
Ha a Bitcoin áttörné a 96 ezer dollárt, a „mainstream” CEX-ek (központosított tőzsdék) likvidációs intenzitása elérheti az 1,228 milliárd dollárt a becslések szerint. Vagyis hatalmas mennyiségű short pozíció kényszerzárására kerülhet sor, ami még tovább lendítheti az árfolyamot. (Az eladási, short típusú pozíciók zárása vételekkel, long típusú üzletekkel történik.)
Az FTX helyreteszi a dolgokat
A 2022-ben csődbe ment FTX kriptotőzsde közleményben igazította ki a Backpack cég korábbi bejelentését. Pár napja a Backpack azt állította, hogy felvásárolta az FTX EU-t, az FTX egyik leányvállalatát. Az FTX szerint ugyanakkor fontos, hogy:
- Az amerikai csődbíróság nem engedélyezte a Backpack FTX EU felvásárlását.
- A Backpack nem vesz részt az FTX hitelezői számára történő pénzeszköz-visszafizetések bíróság által jóváhagyott folyamatában.
- Az FTX nem felelős az FTX EU-nak a korábbi ügyfeleivel szembeni kötelezettségeiért.
- Nem tudott a Backpack bejelentéséről, és nem hagyta azt jóvá.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.