Elromlott a hangulat csütörtökön a tengerentúli tőzsdéken. Egyrészt azért, mert ismét fokozódik a helyzet a koronavírus okozta járványban, másrészt azért, mert a befektetőket aggasztja az amerikai-kínai feszültségek éleződése, harmadrészt pedig azért, mert a gyenge vagy vegyes vállalati eredmények láttán a pénzüket féltők szabadulni igyekeztek a vezető technológiai cégek részvényeitől.
Ez utóbbinak tudható be, hogy a New York-i börzeindexek közül a legnagyobbat a Nasdaq Composite zakózott, 2,29 százalékot veszített az értékéből. A 30 vezető iparvállalat Dow Jones indexe 1,31, míg az S&P 500-as mutatója 1,23 százalékkal került lejjebb.
A negatív hozzáállás a hét utolsó napjára is átragadt. A pénteken először kinyitott ázsiai tőzsdék közül a sanghaji zuhanásban még a Nasdaqot is jócskán alulmúlta, 3,86 százalékkal zárt alacsonyabban, mint egy nappal korábban. A hongkongi 2,49 százalékos mínuszt halmozott fel (a tokiói részvénypiac ma zárva tartott).
Európában sem volt jobb a helyzet. A kereskedés első órájában a frankfurti DAX-index közel 2, a londoni FTSE több mint 1,5, míg a francia CAC csaknem 1,7 százalékos bukóban volt.
Idehaza a BUX még viszonylag jól megúszta, mínusza 1 százalék alatt maradt. Ez úgy jött ki, hogy a hazai börzebarométer értékét legjobban befolyásoló két blue chip közül az OTP Bank részvényeinek árfolyama 1,6 százalékkal csökkent, ezzel szemben a Mol papírjai csak 0,4 százalékkal értékelődtek le.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
Csökkent a globális kereskedelem szempontjából legjelentősebb két nyersolajféleség, az északi-tengeri Brent és a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) ára is. A szeptemberi szállítású Brent hordónkénti jegyzése 0,55 százalékkal, 43 dollár közelébe süllyedt, a WTI pedig még ennél is magasabb, 0,78 százalékos veszteségben, 40,8 dollár alatt forgott.
Az arany unciánkénti ára egyre közelebb kerül az 1920 dolláros történelmi rekordjához, péntek kora délelőtt már csak 25 egységre volt attól.
A devizapiacon az euró vegyesen teljesített: míg a dollárral szemben, 1,16 egységig erősödött, addig a svájci frankhoz képest gyengült a közös európai fizetőeszköz, így 1,0726-os szinten jegyezték. Egy dollárért 0,9250 frankot adtak, ez 0,04 százalékkal kevesebb az előző napihoz viszonyítva, a jenhez képest azonban még többet, 0,39 százalékot veszített az értékéből a zöldhasú, így 106,44-ért cserélt gazdát.
Megtört a forint napok óta tartó erősödési trendje, az euróval szembeni árfolyama másfél egységgel, a 348-as szint fölé ugrott, a dollárral szembeni jegyzése pedig már karcolta a 300-as lélektani határt.
A mai napon a következőkre érdemes figyelniük a befektetőknek.
USA-Kína feszültségek
Kína a Chengdu-ban levő amerikai konzulátust is bezáratja válaszlépésként az USA hasonló intézkedésére – írja a KBC Equitas reggeli elemzésében. Közben Mike Pompeo élesen bírálta a kínai vezetést, valamint Donald Trump is arról nyilatkozott, hogy a kereskedelmi megállapodás most már sokkal kevesebbet jelent a számára, mivel az amerikai elnök Kínát hibáztatja a koronavírus terjedése miatt.
Gyorsjelentések
Folytatódik a gyorsjelentési szezon, bár a hét utolsó napjához érve már kevesebb jelentésre kell számítani, de az amerikai nyitás előtt teszi közzé a második negyedéves számait a Verizon, Schlumberger, American Express, a Honeywell, valamint a Nextera Energy.