Enyhe süllyedés a jellemző délelőtt az európai tőzsdéken, a német és francia indexek 0,2-0,3 százalékkal mennek le, London picit javít. Az USA-ban csütörtök este szép emelkedéssel végződött a nap, reggel pedig egy hét után kinyitottak a kínai piacok, 1,3 százalékkal feljebb zárt a Shanghai Composite index. Az amerikai határidős indexek ma stagnálás-szerű állapotban vannak egy fontos adatra várva.
Itthon a BUX index a tegnapi csúcsdöntés után szintén stagnál, az OTP 0,1, a Mol 0,2 százalékos gyengülése és a Richter fél százalékos emelkedése mellett. Pár ezrelékkel kevesebbet ér a 4iG és a Telekom is. A Pannergy közel nyolc százalékkal száguld, jelentős forgalmat bonyolítanak belőle.
Magas infláció, gyenge forint?
A forint gyengült, valószínűleg nem függetlenül attól, hogy a hazai infláció sok éves rekordot ért el. Az euró 359,50, 1,2 forinttal áll magasabban, mint tegnap késő este. Lásd kapcsolódó cikkünket:
De szerepe lehetett a forintgyengülésben annak is, hogy a lengyel és az EU-s politikusok között feszült helyzet alakult ki az ország alkotmánya, jogszabályai körül, és felsejlett a “Polexit” réme is.
Mi van az amerikai készletekkel?
Az olaj erősödése kis szünet után folytatódik, másfél százalékos pluszban van, a WTI 79,5, a Brent 83,20. Állítólag azért, mert kétségek merültek fel azzal kapcsolatban, hogy az Egyesült Államok Energiaügyi Minisztériuma valóban fontolgatja -e az ország stratégiai tartalékainak felszabadítását. Egy két nappal korábbi hír vagy pletyka erről még áresést okozott.
A kriptodeviza-piacon folytatódik az emelkedés, a bitcoin már 36 ezer, az ether 3700 dollár közelében jár.
Jön a fontos amerikai munkaerőpiaci adat
Ma kiemelt figyelem övezi a délután esedékes havi amerikai foglalkoztatási jelentést, amely várhatóan fellendülést mutat a munkaerőpiacon. Ha ez bekövetkezik, az lehetővé teszi, hogy a jegybank szerepét betöltő Federal Reserve lassítsa kötvényvásárlási programját.
A várakozások szerint a gazdaságban 500 ezer új munkahely keletkezett szeptemberben, ami ugrásszerű javulás lenne az augusztusban létrejött 235 ezerhez képest.
A harmadik csapás a német gazdaságban
A német export volumene augusztusban 15 hónap után először esett, mégpedig 1,2 százalékkal, miközben 0,5 százalékos növekedést vártak a közgazdászok. Európa legnagyobb gazdasága, a kontinens növekedésének fő hajtóereje ennyire megérezte a globális ellátási lánc problémáinak hatását – írja az Investing.com.
Ez ráadásul a harmadik kiábrándító adat augusztusról, ugyanis a napokban közzétett feldolgozóipari megrendelésállomány és az ipari termelés is jelentős visszaesést mutatott.
Nagyot esett a Tui
A Tui részvénye 13 százalékkal zuhant, miután a német utazásiiroda-csoport több mint egymilliárd eurós tőkeemelésre vonatkozó terveket jelentett be. Azzal a céllal, hogy a tőkeinjekció elősegítse a járvány idején felvett, jelentős összegű, államilag garantált kölcsönök törlesztését.
Visszavett az elnök, száguld a limai tőzsde
Pedro Castillo, a június végén beiktatott erősen baloldali perui elnök szerda este alaposan átalakította kormányát, hét tagot cserélt ki. Miniszterelnöke, a még saját pártja körében sem maradéktalanul népszerű Guido Bellido pedig lemondott. Az elnök hangsúlyozta, hogy a kormányozhatóságot tartja szem előtt – nem csoda, mert a törvényhozásban (kongresszusban) nincs többsége, így erős ellenszélben próbál irányítani.
A piacok jól fogadták a hírt, a perui új sol emelkedett, az iShares MSCI Peru ETF (EPU) pedig 5,7 százalékkal ugrott meg. Igaz, ebben a réz drágulásának is szerepe lehetett. Amely nemcsak az ország egyik legfontosabb exportcikke, hanem a Limai Értéktőzsdén nagy súlyt képviselő mexikói-perui Southern Copper árfolyamát is erősen befolyásolja (SCCO, +3,8 százalék).
Közeleg az AutoWallis-kibocsátás
A fő tulajdonos Wallis Asset Management Zrt. vállalta, hogy nem csökkenti részvényei számát az AutoWallis által tervezett nyilvános részvénykibocsátást követő egy éven belül (lock up). Valamint tervezi, hogy a kibocsátás során maga is jegyez új részvényeket – közölte a cégcsoport.
Az AutoWallis szeptemberben jelentette be, hogy további növekedési terveinek finanszírozásához legalább 6-8 milliárd forintos nyilvános intézményi és lakossági forrásbevonást tervez idén. A szükséges előkészítő lépéseket már megtette, az MNB által jóváhagyott tájékoztatóval kapcsolatos eljárás folyamatban van.
Bővebben lásd:
Kína valóban igyekszik
Strukturális szempontból Kína jelenleg két égető problémával áll szemben, a jövedelmek egyenlőtlenségével és az adatbiztonság kérdésével – írja a Fidelity International. A nyugati országok példája már vajmi keveset segít.
De a közelmúltban bevezetett jogszabályváltozások azt bizonyítják, hogy Kína valóban törekszik a két probléma megoldására, így aztán a külföldi befektetők most élénk érdeklődéssel várják, hogy milyen testet ölt majd ez az „Új Kína” modell: mennyire lesz sikeres, melyek lesznek a befektetéseket érintő, hosszú távú következményei, és hogy milyen mértékben fogadja el a többi ország.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.