A japán fizetőeszköz az évet 125-ön kezdte a dollárhoz képest, most ez az érték 100 körül van. Ez igen nagy erősödés, lényegében visszatért arra a szintre, ahol 2 évvel ezelőtt volt, amikor a japán jegybank megkezdte a jen tudatos gyengítését.
Dollár/japán jen, 1 év |
A folyamat leginkább arra vezethető vissza, hogy a 3 legnagyobb jegybank, az európai, az amerikai és a japán között ádáz leértékelési küzdelem folyik, és úgy tűnik, japán ezt nem akarja vég nélküli pénznyomtatással folytatni. Így most a jen lett olyan erős, mint a brit népszavazás előtt az angol font volt.
A török líra újra gyengül. Az országban zajló megtorlások és a nyugati kapcsolatok romlása elijeszti a befektetőket. Az árfolyam 3,20 körül volt a puccs előtt, onnan felszaladt 3,40 fölé, és most újra közelíti ezt a szintet.
Euró/török líra, 1 hónap |
A forint ezzel szemben stabil, megpihent az eurónkénti 311-es szinten. Immár sokadszor próbálkozik a 310-es szint áttörésével az erős irányba, idén eddig mindig visszalökték onnan.
Amerikában tegnap volt egy eső nap, miután az indexek hetek óta az éves csúcsokon voltak. A gyengülés mértéke azonban nem volt nagy, az S&P 500 alig több mint fél százalékkal csökkent, 2157 pontra.
Ázsiában komolyabb visszaesés volt, több index, köztük a Nikkei, 2 százalékot gyengült. Kína ugyanakkor stabil maradt, a sanghaji index 2980 ponton van, nem kizárt, hogy a 3000 körüli szinten megint egy kis állami intervencióval támasztják meg.
Európában ma alig van mozgás, itthon is csak a Mol mozdul érdemben a nagypapírok közül: 17 170 forintig emelkedik. A Norbi Update a felvásárlási ajánlat lejárta újabb mélységbe, 260 forintra esett, igaz, minimális forgalommal.
Az olajár immár 40 dollár környékén van, a WTI 39,60 dollár, a Brent 41,80. Az arany 1370 dollárt ér, így ismét éves csúcsa körül van.