Tegnap viszonylag csendes nap volt a tőzsdéken, szerény indexelmozdulásokkal, de az S&P 500 index az USA-ban mégis új rekordot tudott beállítani. Egyelőre ma is hasonlóan óvatosan optimisták a piacok, a német, francia, brit indexek 0,1-0,2 százalékkal mennek fel.
Az amerikai határidős indexek alig mozdulnak. A piacok elsősorban az európai gyorsjelentési szezonra és az USA-ban várható inflációs adatra figyelnek, de jegybankok vezetői is nyilatkoznak majd a héten.
Itthon a BUX index két nap alulteljesítés után megindult felfelé, 0,8 százalékos pluszban van. Az OTP 1,0, a Mol 1,2, a Richter 0,4, a Telekom 0,2 százalékkal erősödik. Az Opus két százalékkal esik.
A forint talán nem függetlenül a magas hazai inflációs adattól tovább gyengült, 362,20 az euró, ami 1,3 forintos drágulás. De már tegnap is sokat esett fizetőeszközünk. Az olaj ára egy százalékos pluszban van.
Céláremelések Molra, OTP-re
A pénteki gyorsjelentések után a tőzsde kezdetben nem értékelte igazán a jó számokat, két napig esett a Mol és az OTP. De az elemzők pozitívak. A KBC Equitas szerint:
- Ma reggelre Mol-céláremelés érkezett a VTB Capitaltól. Az új becslés 2400 forint után 2800 forint, az ajánlás azonban továbbra is tartás.
- A JP Morgan tegnap javította OTP-célárát, 23 000 forintról 24 750 forintra, a vételi ajánlás megtartása mellett.
- Ma a Societe Generale 19 250 forintról 22 500 forintra növelte az OTP-célárat, az ajánlás itt is vétel.
A Mol-célárak átlaga jelenleg 2985 forint, az OTP-konszenzus pedig 21 247. Ma délután a Magyar Telekom teszi közzé gyorsjelentését.
Csúnyán elszállt az infláció itthon
A mai adat szerint októberben 6,5 százalékosra hágott az infláció az egy évvel korábbihoz képest, 2012 óta nem volt ilyen durva. Az üzemanyagok, a szeszes italok és a dohányáruk ára emelkedett leginkább.
Zsiday Viktor, a Hold Alapkezelő menedzsere még az adat kijövetele előtt azt írta, hogy “régiónkban az infláció valóban súlyos és egyáltalán nem átmeneti probléma”. Szinte mindenhol komoly munkaerőhiány van, túlfűtöttek a gazdaságok, amelyeket a következő években tovább stimulál az EU-pénzeső is. A munkabérek pedig rohamosan nőnek.
Ez ellen kétféleképpen lehetne védekezni. Egyrészt az állami költségvetéseknek szűkíteniük kell ilyen helyzetben (nálunk a választás miatt ennek pont az ellenkezője zajlik). Illetve monetáris oldalról is szűkíteni kell (az MNB a Nemzeti Kötvényprogramon és a zöld lakáshiteleken keresztül ezzel is szembemegy).
Te fürdőruhákba vagy elektromos járműbe fektetnél inkább?
A Naked Brand Group (NAKD) részvényei 43 százalékkal drágulnak a tőzsdén kívüli kereskedelemben, mivel az intim ruházatot és fürdőruhákat gyártó cég bejelentette, hogy egyesül a könnyű és közepes teherbírású gazdálkodói elektromos járműveket gyártó Cenntro Automotive Grouppal – írta a SeekingAlpha.
A megállapodás értelmében a Naked részvényeket bocsát ki a Cenntro tulajdonosai számára. A Naked részvényesei így az egyesült társaság körülbelül 30 százalékát birtokolják majd. A Naked emellett 30 millió dolláros kölcsönt is nyújt, hogy forgótőkét biztosítson. A tranzakció az év vége előtt lezárulhat.
- A Cenntro eddig több mint 3300 üzleti célú elektromos járművet gyártott különféle vállalati flották és önkormányzati szervezetek számára.
- Erre az évre 25,3 millió dolláros bevételre számít több mint 1500 jármű eladása mellett.
- 2022-ben 21 500 járműeladás esetén 506 millió dollárra,
- 2023-ban pedig 74 800 jármű értékesítésével 2,1 milliárd dollárra becsüli várható bevételét.
Isztok ti eleget? – a Zwack alapján igen
A Zwack Unicum féléves gyorsjelentése 32 százalékkal növekvő bruttó és 39 százalékkal emelkedő nettó árbevételről számolt be. Az eredmény 1,739 milliárd forint, ami 909 millióval haladja meg az előző évit.
Az 1,483 milliárdos adózott eredmény így több mint duplája a bázisidőszakénak – derül ki a jelentésből. A részvény 0,6 százalékkal emelkedik.
Újabb rekordot ütött a bitcoin és az ether
A bitcoin ma hajnalban átlépte az október 20-án beállított 66 930 dolláros csúcsot, mindjárt túl is szaladt rajta, az új történelmi rekordja így 68 530 dollár a Coinmarketcap.com oldal szerint. A második számú kriptodeviza, az ether is új csúcsot döntött 4838 dolláron.
A teljes kriptodeviza-piac elméleti összértéke (kapitalizációja) 2934 milliárd dollár, de más becslések már 3000 milliárdról beszélnek. A rajongók optimista elméletei, előrejelzései szerint még idén elérheti az első számú kriptodeviza a százezer dollárt egységenként. Az október és november szezonálisan kedvező időszak szokott lenni ezen a piacon.
Kriptodeviza-részvények csodás napja
A nyáron inkább eső vagy stagnáló, még a bitcointól is lemaradó kriptodevizabányász-részvények mostanában feléledtek. Általában 5-12, de egyesek 15-20 százalékkal is emelkedtek a tegnapi kereskedésben. (Például Canaan, Hive, Hut 8, Riot Blockchain, Marathon Digital stb.)
Mivel azonban a tegnap esti zárás óta a bitcoin is tovább emelkedett, ma folytathatják a szárnyalást. Erre utal, hogy a Nasdaq-on a részvények a zárás utáni tőzsdén kívüli kereskedelemben további 3-9 százalékos pluszokat mutatnak fel.
Újabb lendületet vettek az uránbányák
A már kisbefektetők által is felfedezett uránbánya-részvények meg-megállva bár, de hónapok óta folytatják emelkedésüket. Tegnap a Global X Uranium ETF (URA) 2014 márciusa óta először járt 30 dollár felett. A 2019 végén indult társa, a Northshore Uranium (URNM) pedig most először lépte át a 100 dolláros határt. Mindkettő hat százalékkal ugrott egy nap alatt.
A szektort az a várakozás fűti elsősorban, hogy a széndioxid-kibocsátás globális csökkentésénél az atomerőművekre is szükség lehet. A beruházások az iparágban viszont elmaradtak az utóbbi években, így idővel hiány alakulhat ki az uránércből.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.