7p

Összeomlik a magyar egészségügy?
Mennyi pénz hiányzik a rendszerből?
Mitől lesznek rövidebb várólisták?
Csak a magánegészségügyre számíthatunk?
Online Klasszis Klub élőben Rékassy Balázzsal

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a szakértőtől!

2024. szeptember 18. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A BUX a hétfői nagy zuhanás után jelentősen visszapattant, majd elerőtlenedett. A Richter várakozáson felüli számokat jelentett. A visszaerősödést a japán Nikkei index nyitotta, vaskos, 10 százalékot is meghaladó erősödéssel. A forint hétfő estére ledolgozta gyengülésének nagy részét, de kedden reggeltől tovább gyengült, ismét a 400-as szint felé araszol.

Hétfőn jelentős eséssel zártak az amerikai részvényindexek is, az S&P 500 index 3,00 százalékkal, a Dow Jones 2,60 százalékkal, a Nasdaq Composite 3,43 százalékkal esett vissza. A BUX 3,06 százalékkal esett vissza. Ilyen esés után a korrekció, a visszapattanás szinte elvárt, de kérdéses, hogy a további tendencia hogyan alakul.

Éves szinten 2,6 százalékkal javult a kiskereskedelmi forgalom júniusban, jelentette a Központi Statisztikai Hivatal pénteken, bár ez az előző hónaphoz képest lassulást jelez, havi alapon tehát 0,1 százalékos mérséklődés látható. Ráadásul a várakozások 3,4 százalékos bővülésről szóltak előzetesen, tehát látható, hogy egyelőre nem tud felpörögni a fogyasztás itthon a várt ütemben.

A feléledő BUX már lekonyul, pedig a Richer jó számai is segítik

A BUX nagyobb emelkedéssel kezdte, de lendületéből folyamatosan veszít és közvetlenül dél előtt már csak 0,37 százalék pluszban állt. Az emelkedést a Richter vezeti már csak mintegy 2 százalékkal, a jó negyedéves számokat jelentő gyógyszergyártó cég papírját az OTP 0,15 százalékkal, a Magyar Telekom 0,19 százalékkal, a Mol pedig 0,15 százalékkal követi.

A Richter pénteken közölte második negyedéves számait, amelyek jobbak a vártnál. A tavalyi év azonos időszakához képest pozitívba forduló pénzügyi eredménynek köszönhetően 143,5 százalékkal, 70 milliárd forintra ugrott a kisebbségi részesedések utáni nettó eredmény. Az árbevétel 6,1 százalékkal, 216,3 milliárdra nőtt, miközben a bruttó fedezet 69,3 százaléka emelkedett. 

Célárcsökkentés érkezett az OTP-re. A JP Morgan 22 ezer forintról 21 500 forintra vitte le az OTP Bankra vonatkozó 12 havi célárfolyamát, az ajánlás változatlanul felülsúlyozás. Jelenleg 14 elemző vételre, 3 tartásra, 1 eladásra ajánlja az OTP-t, a medián célárfolyam 21 477 forint - írja az Equilor hírlevelében.

A forint reggel óta gyengül

Pénteken további 0,2 százalékkal gyengült a forint az euróval szemben, és jelenleg 397,72 forintnál áll. A reggeli nyitásban már látszott a gyengülés, annak ellenére, hogy a legfrissebb adatok alapján a hazai külkereskedelmi mérleg többlete továbbra is jelentős, azonban a kiskereskedelem mélyen a várakozások alatt teljesített.

A forint a dollárral szemben 364,42 forintnál áll, ami 0,55 százalékos gyengülés és a svájci frank 426,24 forintba kerül.

Az USA recesszióba süllyedésétől való félelmek rontják a globális pénz- és tőkepiaci hangulatot, s így ebben a helyzetben most a forinton a dollár gyengülése sem tud segíteni. A mostani pánikreakciók után ez szerintünk később még változhat. Egyelőre így a nemzetközi hírek szárnyán mozoghat az árfolyam, a hét legfontosabb hazai piacbefolyásoló hazai adata pedig a júliusi inflációs mutató lehet - teszi hozzá az Erste Market.

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) szerint vannak kihívások a magyar gazdaságban. A szervezet tegnap kiadott értékelése szerint az infláció gyors csökkenése és a folyó fizetési mérleg többlete pozitívum, ugyanakkor a költségvetési egyensúlytalanságokat kezelni kell. A támogatott hitelezés és az uniós források késedelme bizonytalanságokat okoz. Az IMF szerint az adózást igazságosabbá kellene tenni, a rendkívüli adók és a pénzügyi tranzakciós illeték megemelése alááshatják a beruházásokat. A kamatszintnek 2025-ig restriktívnek kell maradnia, a kamatvágás eddigi üteme nagyjából megfelelő, de a további kamatcsökkentésnek korlátozott tere van. A mögöttes inflációs nyomás továbbra is fennáll, különösen a szolgáltatási szektorban - teszi hozzá az Equilor.

A Nikkei hatalmas feltámadással nyitott, de Európa esik

A kedd reggel elsőként kinyitott ázsiai tőzsdéken az előző napi vérfürdőt nagy feltámadás követte. A sort a Nikkei hatalmas, 10,2 százalékos visszapattanása nyitotta, amely így is kisebb mint a hétfői 12,4 százalékos zuhanás. A koreai Kospi 3,3 százalékot emelkedett, azonban a kínai tőzsdék kevésbé jól teljesítettek. Shanghai 0,23 százalékkal emelkedett, de a hongkongi 0,30 százalékkal esett.

A jen fokozatos erősödésével az úgynevezett „carry traderek” egy jelentős részének kiszórása az elmúlt három kereskedési napon, és különösen hétfőn az egyik legforróbb pillanatot hozta el az elmúlt évtizedekből. Azonban a piac jelenleg már azt árazza, hogy a vérfürdő egy túlkapás volt, különösen, ha megnézzük, hogy az európai és az amerikai tőzsde is „csak” 2-4 százalékos korrekción esett át - írja az Erste Market.

Pozitív meglepetés a német iparból. A gyáripari megrendelések volumene a várt 0,4 százalék helyett 3,9 százalékkal bővült júniusban, utoljára tavaly decemberben mértek növekedést. A német gyáripari megrendelések a hazai GDP és a külkereskedelmi mérleg alakulása szempontjából is fontosak lehetnek hosszú távon, a júniusi német ipari termelési adatokat holnap ismerhetjük meg - írja az Equilor.

Európában a német DAX negatívba fordult 0,3 százalékos eséssel, a brit FTSE 0,25 százalékkal csökken, a francia CAC pedig 0,67 százalékkal vezeti az esést.

Árfolyamok és grafikonok

Az energia és nemesfémek vegyesek

Az árupiacokon az energiaárak vegyesen alakultak. Az északi-tengeri Brent olaj 0,01 százalékkal emelkedett, azonban az észak-amerikai WTI könnyűolaj 1,12 százalékkal 73,55 dollárra ment le. Ezzel szemben a rotterdami árutőzsdén szereplő TTF-típusú gáz, szeptemberi határidőre 2,24 százalékkal erősödve 36,3 euró közelébe ért.

Az olajárak csökkentették a nyereségüket a volatilis kereskedés során kedden, mivel a közel-keleti konfliktus eszkalációjától és a líbiai legnagyobb Sharara olajmező termelésének visszaesésétől való félelmek növelték a szűk kínálat kilátásait - írja a Reuters. A vásárlást korlátozta a gyenge keresleti kilátás Kínában, miközben a globális piac a hétfői eladási hullámból való kilábalása támogatást nyújtott.

Az arany ára 0,41 százalékkal emelkedett és elérte uncánként a 2454,6 dollárt, az ezüst viszont csökkenő árral néz szembe, 0,54 százalékot esett 27,06 dollárra.

"Az arany ára az elmúlt napokban volatilis volt a sárga fém magas likviditása miatt. Más eszközosztályok margin calljai valószínűleg azt eredményezték, hogy néhány aranypozíciót eladtak, hogy fedezzék a veszteségeket más pozíciókban" – mondta Giovanni Staunovo, az UBS elemzője a Reutersnek. "Pozitív kilátásainkat fenntartjuk az aranyra, az év végére 2600 dolláros árat célozva meg. A következő árfolyamemelkedés akkor jön, amikor a Fed megkezdi a kamatcsökkentési ciklusát."

A kereskedők úgy látják, hogy a Fed idén 112 bázisponttal (bps) lazít, szeptemberben 50 bázispontos csökkentés valószínűsége 78 százalék, szemben a múlt heti több mint 10 százalékkal.

A kriptovaluták még felfelé korrigálnak

A kriptoeszközök közül a két legmarkánsabb erősen emelkedik, a Bitcoin árfolyama 3,13 százalékkal, 54 819 dollárra, az Etheré 2,56 százalékkal, 2452 dollárra nőtt.

 

Kripto árfolyamok és grafikonok

 

A bitcoin pénteken lezuhant 66 ezer dollárról 62200 dollárra, együtt Wall Streettel és a legtöbb kockázatos eszközzel. Bár ez önmagában fájdalmas visszaesés volt, a hétvége még több veszteséget hozott, és a kriptovaluta vasárnapra 57 ezer dollárra gyengült és hétfőn kétszámjegyű százalékkal esett, és február közepe óta először esett 50 ezer dollár alá. Ez a jelentős korrekció több mint 1,2 milliárd dollárnyi felszámolt pozíciót hagyott maga után, mivel felmerült a félelem egy esetleges 40 ezer dolláros zuhanásról - számol be az előzményekről a Crypto Potato.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 18500 18450 18575 -0,54% 0 0 2 320 809 200 HUF 2024-09-16 17:09:57
MOL 2636 2636 2672 -0,90% 0 0 322 863 838 HUF 2024-09-16 17:13:57
MTELEKOM 1022 1016 1030 0,00% 0 0 149 267 954 HUF 2024-09-16 17:05:10
RICHTER 10750 10680 10880 +0,56% 0 0 1 013 586 320 HUF 2024-09-16 17:05:10
OPUS 458 454 460 -0,43% 0 0 106 546 282 HUF 2024-09-16 17:05:27
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Megmutatta a forint, ki a legény a gáton
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 16. 18:43
Erősebben zárta a hazai fizetőeszköz a főbb devizákkal szemben az estét hétfőn, mint ahol a reggelt kezdte.
Részvény / Deviza / Áru Árvíz-hangulat uralkodott a tőzsdén is
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 16. 18:03
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 253,09 pontos, 0,35 százalékos csökkenéssel, 72 750,50 ponton zárt hétfőn.
Részvény / Deviza / Áru Elhagyja a tőzsdét a BÉT régi motorosa
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 16. 12:56
A Kulcs-Soft rendkívüli közgyűlése elfogadta az igazgatóság előterjesztését a zártkörű részvénytársasággá alakulásról. 15 év után távozik a tőzsdéről.
Részvény / Deviza / Áru Megnyugtató a gáztárolók szintje, de hogyan hat a tőzsdére az amerikai választás?
Eidenpenz József | 2024. szeptember 16. 12:33
A részvénypiacok a múlt heti jó teljesítmény után stagnálnak vagy lefelé csúsznak, a szerdai, történelmi jelentőségűnek tartott kamatdöntésre várnak. A forint erősebb lett, a Richter szépen húz Budapesten. Jól állnak az európai gáztárolók, nő a feszültség Kínában. Hogyan (nem) hat a tőzsdére az amerikai választás?
Részvény / Deviza / Áru Szunyókál a forint, de ez most jó!
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 16. 07:40
Hétfő reggelre nemigen változott a hazai fizetőeszköz külföldi devizákkal szemben péntek este kialakult árfolyama.
Részvény / Deviza / Áru Százezreknek mutattak ajtót
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 15. 14:34
A technológiai iparban rettentő gyorsak a változások, és ez meglátszik az odatartozó vállalatok foglalkoztatási adatain is. 
Részvény / Deviza / Áru Felvidul a borongós időben, ha megnézi, mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 14. 08:59
Nagy utat járt be a forint a héten. A hét elején nagyot gyengült, aztán viszont visszaerősödött, s szombat reggel már szinte ugyanazon a szinteken zárt a főbb devizákkal szemben, mint egy hete.
Részvény / Deviza / Áru Érdemes rápillantani, mennyit is kérnek most egy euróért
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 13. 19:09
Erősödött a forint péntek estére a legfontosabb devizákkal szemben a bankközi devizapiacon.
Részvény / Deviza / Áru Még mindig tart a jókedv
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 13. 18:14
Emelkedéssel zárt pénteken a pesti tőzsde.
Részvény / Deviza / Áru Hat ábrán mutatjuk a környezettudatos befektetések hozamát
Eidenpenz József | 2024. szeptember 13. 15:04
Jobb az ESG-befektetések hozama, mint a többié? Ezt a kérdést nem is olyan nehéz megválaszolni, egy sor ábra tanulmányozása után sem. Nem mindig, de legalább gyakran nem rosszabb, mint a hagyományos befektetéseké. Vagy talán a két kategória mára teljesen összeolvadt?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG