A forint az elmúlt napokban hetekben viszonylag voltatil volt. Volt nagy gyengélkedés 314-315-ös euró árfolyammal, aztán a kamatcsökkentési ciklus befejezésének hírére nagy öröm jött 307-es árral, onnan újabb gyengélkedés, majd megint a 307, és onnan tegnap ismét lefordult, 310-ig. Minden jel szerint a fő ok az lehet, hogy 307 körül erős ellenállás húzódik, ezért ott tömegesen jelennek meg az eladók.
Ma újra gyógyulni kezdett a hazai valuta, 308 és 309 között mozog az euró árfolyam. Ha újra eléri a 307-et, onnan esetleg kissé még lefordul, majd azt követően a következő erősödő hullámban át is töri, akkor egy nagyon erős technikai jelzés, az. ún. négyes szabály érvényesül. Ennek lényege, hogy az árfolyam egy ellenállás szintről 3-szor fordul le, majd negyedszerre átviszi. A forint esetében ez további komoly erősödés előtt nyitna teret.
Friss árfolyamok >>> |
Ma végre a BÉT is emelkedőben van, a BUX közel fél százalék pluszt mutat, ami jórészt az OTP 1 százalékos erősödésének köszönhető. Ma Európa-szerte előmerészkedtek a vevők: a DAX és a CAC-40 egyaránt 1 százalékot emelkedik. A CAC ezzel 5200 pontig emelkedett, közelítve eddigi tetejét.
A görög börze minimális mínuszt mutat a nyitásban, lassan beáll az egyensúly, a piac alkalmazkodik az 5 hetes zárva tartás utáni helyzethez. A bankpapírok továbbra is igen gyengék, amit indokolhatnak azok a félelmek, hogy a rövidesen sorra kerülő bankmentés során a részvényesek részesedése erősen lecsökken. Ugyanakkor egyes elemzők szerint már elég alacsonyak az árak, ez a forgatókönyv már be van árazva a papírokba.
Ugyanakkor egy érdekes anomáliára bukkantunk, aminek egyelőre nem sikerült meglelni az okát. Tegnap Athénban egész nap közel a limithez, 25-30 százalékos eséssel, 60 cent körül forgott a görögül ETE jelzésű, angolul National Bank of Greece-nek nevezett bank papírja (neve ellenére ez nem a jegybank, hanem egy kereskedelmi bank). Ugyanakkor az amerikai kereskedésben 80 dollárcent környékén kereskedtek ugyanezzel a papírral, és ha figyelembe vesszük az euró/dollár keresztárfolyamot, ami 1,10 körüli, akkor vagy Athénban kellett volna 72-73 eurócenten forognia a papírnak, vagy Amerikában 66 dollárcenten. Korábban mindig megtörtént az árfolyam kiegyenlítődés. A dologra csak egy magyarázat lehet: valamilyen módon korlátozott a papír forgalma a 2 piac között, így nem arbitrálható le a különbség. Elképzelhető, hogy a görög tőkekorlátozások állnak a háttérben, bár igazából ebben az esetben sem érthető, miért szaladnak a vevők Amerikában jóval az athéni ár fölött vásárolni.
Sanghaj ma másfél százalékot esett, a mozgások most már jóval kisebbek, mint a pánik első heteiben voltak. A többi ázsiai piac ugyanakkor emelkedett, világméretű optimizmus van kibontakozóban.
Az olaj is képes volt egy mérsékelt korrekcióra: a WTI 46, a Brent 50,33 dollárig emelkedett. Az arany viszont nem mozdul, áll a mélységben: jelenleg 1083 dollárt ér.