Annak ellenére, hogy este a zárásra az S&P 500 amerikai index mínuszba süllyedt, ma ismét óvatosan optimista a hangulat a világ tőzsdéin. Az amerikai határidős indexek egy százalék feletti pluszt mutatnak, az európai mutatók pedig fél-egy százalékosat.
A mai első számú jó hír, hogy Kína exportja áprilisban váratlanul emelkedett, főleg a Délkelet-Ázsiába irányuló erősebb szállítások miatt. Bár lehet, hogy a fellendülés csak átmeneti. Az export dollárban kifejezve 3,5 százalékkal volt magasabb, mint az egy évvel korábbi érték. Az import 14,2 százalékkal csökkent. A közgazdászok előzetes becslése szerint az export 11, míg a behozatal 10 százalékkal csökkent volna – írta a Bloomberg hírlevele.
Eközben Michael Pompeo és Trump elnök is újra nyilatkozott a járvány kínai eredetével kapcsolatban. (Délelőtti vírushír-összefoglalónk itt olvasható.)
Gyorsjelentésre emelkedik a Mol
A német ipar rekordméretű esést szenvedett el márciusban (9,2 százalékot), de az ilyen, múltbeli hírekre most már alig figyelnek a befektetők. Ez már régen benne lehet az árfolyamokban, a tőzsdék köztudottan a jövőt árazzák.
További és frissebb árfolyamok itt láthatók
A BUX index fél százalékos mínuszban van 11 óra körül, az OTP egy százalékkal lefelé, a gyorsjelentése napján a Mol pedig fél százalékkal felfelé mozdult. A Richter minimális mínuszban, a Telekom 0,7, az Opus másfél százalékos gyengüléssel forog. A forint nagyjából a tegnap délutáni szinten jár, 351 körül kereskednek az euróval. A Richter és az OTP holnapra virradóra teszi közzé gyorsjelentését.
Mit ért el a Mol?
A Mol-csoport 152 millió dollár (48,4 milliárd forint) nettó veszteséget könyvelt el az első negyedévben – közölte a társaság. Ez a gyengébb forintárfolyam miatti devizaárfolyam-veszteségre, valamint a zuhanó olajárak okozta készletleírásokra vezethető vissza. A Mol üzleti szegmensei március közepéig mind erősen teljesítettek, a világjárványhoz kapcsolódó különböző korlátozások bevezetése azonban jelentősen befolyásolta a működést. “Április újabb kihívásokat és nehézségeket hozott minden szegmensben, megmutatva a világjárvány és a gazdasági válság kézzelfogható hatását” – írták. (Részletesebb adatokról itt írtunk.)
“A legjobban figyelt CCS EBITDA soron azonban jelentősen felülmúlták a várakozásokat, elsősorban a downstream üzletág nagyon erős teljesítménye okozott meglepetést. A jövő továbbra is kiszámíthatatlan, a menedzsment nem adott új éves előrejelzést” – kommentálta a KBC Equitas a jelentést.
A működési eredmény erős, az árfolyamveszteség azonban negatívba húzta a nettó eredményt – írta az Erste Befektetési reggeli kommentárja. “A Mol ma 191,4 milliárd forint tisztított CCS-alapú EBITDA-ról adott számot, szemben a 165,5 milliárd forintos piaci várakozással. A nettó soron a cég 48,4 milliárd forint veszteséget ért el, míg a piaci konszenzus 21,3 milliárd forintos veszteség volt. A cég tehát működésileg jobb eredményt hozott, mint amit a piac várt, viszont a pénzügyi soron hatalmas veszteséget szenvedett el”. (Ez magyarázat lehet arra, miért emelkedik ma a részvény a jelentés után.)
Gyorsjelentés-dömping Európában
A Mol továbbra is halasztja a tavalyi év után az osztalék kifizetését, “a beruházásokat 1,5 milliárd dollár alatt tartja és nem ad 2020-ra EBITDA előrejelzést. A Mol-tól ma semleges piaci reakciót várunk” – tette hozzá az Erste. A második negyedév szerintük nehezebb időszakot hoz, mivel a finomítói marzsok gyengültek és az olajár is alacsony volt.
A nyugat-európai, amerikai gyorsjelentéseket teljes körűen felsorolni is nehéz lenne. A fontosabbak az Air France, a Puma, a Continental, a Munich Re, a Zalando, a Rolls-Royce Holdings, a British Airways vagy a British Telecom. Amerikában a Pan American Silver, a Liberty Global, a Lyft érdemel említést.