A szerdai, újdonságot nem tartalmazó, de a szokásosnál visszafogottabb Trump-beszéd után kibontakozott száguldás után az európai indexek inkább stagnáláshoz közeli teljesítményt mutattak csütörtökön, a Stoxx 50 index egy ezrelékkel csökkent, a német, francia, brit mutatók lényegében nem változtak. Az USA-ban lefelé indultak a részvényárfolyamok, az S&P 500 és a Nasdaq 0,4, a Dow Jones 0,3 százalékkal süllyedt hat óráig.
Itthon a BUX index 0,6 százalékkal süllyedt, főleg a nap végén, a nap nagy részében ugyanis inkább nulla közelében járt. Az OTP, amely holnap, pénteken tőzsdenyitás előtt teszi közzé gyorsjelentését, egy százalékkal 8950 forintra drágult. A Mol 1,6 százalékkal 20 620 forintra, a Richter két százalékkal 6498 forintra, a Telekom egyetlen forinttal 501 forintra süllyedt. A Duna House 4,8 százalékkal 3390 forintra esett.
Majdnem két forinttal drágább euró
A dollár erősödött ma is, az euró/dollár majdnem elérte az 1,05-öt. A forint viszont jelentősen gyengébb lett. Mintegy 1,8 forinttal feljebb, 309,30 forinton volt este az euró, nap közben a 309,70-es szintet is súrolta. Kisebb mértékben gyengült a złoty is, a török líra ismét erősen leszálló ágban van.
Nagy áresések vannak az árupiacokon, az olaj két százalékkal lejjebb, 52,70, illetve 55,20 dolláron áll (WTI, illetve Brent). Az arany 1,3, az ezüst 3,3, a réz 1,9 százalékkal esik, a bányarészvényekre is cudar világ jött.
Száguldott a Snap
Hollandiában és Franciaországban is csökkentek a szélsőjobboldali politikusok győzelmi esélyei a Concorde Trading blog szerint a legújabb közvélemény-kutatások alapján, ez is hozzájárulhatott a szerdai hatalmas emelkedéshez.
A 14-16 dolláros sáv felett, 17 dolláron állapították meg a Snap (a Snapchat tulajdonosa) kibocsátási árát. Ám a tőzsdén ez után is elképesztő emelkedésen ment keresztül a papír, este hatkor 25,20 dollár körül volt már, ami 48 százalékos drágulás a kibocsátási árhoz képest. (A kibocsátás és a cég adatairól itt írtunk.)
Rossz lesz a vége?
„A tapasztalatok alapján a kereskedés ennél is magasabb szintek mellett kezdődhet meg, így óvatosságra intjük ügyfeleinket” - írta még reggel a KBC Equitas a Snap kibocsátásáról. Az árazás szerintük igen túlzó, a cég a Twitterhez hasonlóan stabilan veszteséges, és a következő években sem várható ebben fordulat. „Ha csak nem a következő Facebook-ot látjuk, akkor jó eséllyel egy újabb rosszul végződő IPO-nak lehetünk szemtanúi” - teszik hozzá.
Bitcoin-arany 1:1
Történetében először a bitcoin drágább, mint az arany. A sárga fém ma 1233 dollárra esett unciánként, a számítógépes fizetőeszköz egysége pedig 1260 dollárra, új történelmi csúcsra ugrott. Az egyik bitcoin-portál azt írja, hogy ennek fő oka az első bitcoin-ETF (tőzsdén kereskedett alap) valószínűsíthető engedélyezése, ami ha megvalósul, akkor sokan még sokkal magasabb, akár 3000 dollárra is felszökő árat valószínűsítenek. Az ETF iránti kereslet ugyanis várhatóan magas lesz, nagy összegek állnak ugrásra készen.
Az olaj árának esésében szerepet játszhatott, hogy Nigéria olajminisztere azt mondta, az OPEC-tagoknak csökkenteniük kell a költségeiket, hogy az amerikai palaolaj-termelőkkel lépést tudjanak tartani. A kitermelés-csökkentés nem elég szerinte a túlkínálat megszüntetésére.