Az elemzői várakozásoknak megfelelően negatív nyitásnak lehettünk szemtanúi az európai és a hazai tőzsdéken is. Abban egyetértenek, hogy a rossz hangulatot a kereskedelmi háborútól való félelem okozza, miután a múlt hét végén az Európai Unió mellett Oroszország is védővámokat jelentett be válaszlépésül Donald Trump importvám-csomagjára, amire az Egyesült Államok elnöke újabb termékek bevonásával kíván válaszolni - köztük 20 százalékkal sarcolnák meg az autóipart, ami Magyarországot is érzékenyen érintené.
Az Equilor Befektetési Zrt. szenior elemzője, Varga Zoltán szerint a rossz hangulat a BÉT-re is átragad a mai napon, meglátása szerint a vezető részvények közül az OTP-re érdemes leginkább figyelni, amennyiben az árfolyama tartósan meg tud maradni 10 000 forint felett, a későbbiekben folytatódhat a pozitív korrekció, de hétfőn mindenképpen hektikus mozgás várható a bankpapír piacán. A Richter jegyzése az 5000 forintos szint közelébe süllyedt, letörése esetén újabb tér nyílhat meg a csökkenés előtt. A Magyar Telekom árfolyamában 400 forint, a Mol esetében pedig a 2675 forint lehet a fontos támasz, írja elemzésében Varga Zoltán.
Mennyi jöhet be ebből?
Az már biztos, hogy a BUX változatlanul nyitotta a kereskedést, a pénteki árfolyamhoz képest változatlanul, 35 396,62 ponton. Érdekesség ugyanakkor, hogy a forint árfolyama – dacára a negatív hangulatnak – nem változott az euróval szemben, ugyanakkor hétfőre virradóra gyengült a svájci frankkal szemben. A hazai fizetőeszköz egyébként múlt csütörtökön érte el az idei és a három éves mélypontját, akkor 326,64 forintot kellett adni az euróért. A főbb részvényindexek kivétel nélkül a 0,5-1 százalék körüli mínuszban mozognak a Budapesti Értéktőzsdén.
A legfrissebb árfolyamokat itt találod a Privátbankár.hu-n! >>> |
Szenved a vén Európa
Európában elpárologni látszik a pénteki nagy hajrá a tőzsdéken (amiket elsősorban az OPEC termeléscsökkentő jelentése okozott), a páneurópai FTSE Eurofirst 300 index 0,66 százalék, az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,61 százalék csökkenéssel kezdett. Londonban 0,60 százalékkal állt alacsonyabban a nyitás után az FTSE-100 index, a frankfurti DAX 0,66 százalékkal, a párizsi CAC-40 0,64 százalékkal gyengült kezdéskor. Madrid0,76 százalékkal, Milánó 0,81 százalékkal gyengült. Németországban elsősorban az autógyárak részvényei húzták le az indexet, szintén Trump importvámjainak köszönhetően.
Ázsiában gyengültek az indexek ma reggelre, a legjelentősebb fejlett ázsiai piac, a japán börze 0,8 százalékot esett, míg Kína 0,4 százalékkal került lejjebb. Az olajár a pénteki nagy, 2-3 százalékos emelkedése után a világpiaci kínálat növelésének kilátásra lefelé korrigált hétfőn: a 1,63 százalékkal hordónként 74,09 dollárra, a WTI pedig 0,28 százalékkal 68,39 dollárra.
Törökországban ünnepelnek
A Takarékbank elemzése felhívja a figyelmet arra, hogy ma hajnalra kiderült, hogy Törökországban a jelenlegi elnök, Recep Tayyip Erdogan a voksok 52,4 százalékát szerezte meg az előrehozott elnökválasztáson. Ezzel tovább folytatódhat az Erdogan-korszak (és vele együtt várhatóan a tisztogatások is). Erdogan pártja szintén az első helyen végzett és a parlamentben is sikerült megszerezni az abszolút többséget, így elhárultak a jelentős akadályok az elnöki rendszer bevezetése előtt. A török líra erősödött a hírre.