Tegnap is pluszban zártak az amerikai tőzsdék, főleg a technológiai papírokat vették. Ma pedig Európában vegyes a kép, a vezető indexek egy része 1-2 ezrelékes mínuszban, más része hasonlóan csekély pluszban van.
Továbbra is főleg az omikronnal kapcsolatos hírek mozgatják a piacokat. Holnap amerikai inflációs adat érkezik, ami fontos üzenetet hordozhat. Az amerikai határidős indexek ma 0,2 százalékos mínuszban vannak, egy kis pihenő az utóbbi napok emelkedése után semmiképpen sem lenne meglepő.
Itthon a BUX index 0,3 százalékkal emelkedik, de volt feljebb is a nap elején. Az OTP 0,1 százalékkal esik, a Mol, a Richter és a Telekom 0,2-0,4 százalékos, szerény pluszban jár. A Richter bejelentette, hogy újabb értékesítési- és licenc-megállapodást kötött az Egyesült Államokban.
Ha csütörtök, akkor kamatemelés
Ismét emelte az egyhetes betéti tender – irányadónak számító – kamatát az MNB, az előző heti 3,1-ről 3,3 százalékra. Ez nem túl meglelő, hiszen a forint a korábbi emelések ellenére sem volt túl izmos, tegnap már a 368,60-at is elérte az euró árfolyama. Ma ennél lejjebb, 365 környékére süllyedt az árfolyam, de jelenleg ismét 366-höz közelít.
A lépés azért is logikus, mert tegnapi infláció a várakozásoknál is magasabb lett (évi 7,4 százalék), és az MNB is többször hangsúlyozta, hogy kész a további kamatemelésre.
Két rossz hír, meg egy jó az omikronról
Ma öt vezető hírből háromban is az omikron-variánssal kapcsolatos híreket dolgozta fel a Bloomberg.
1. Tényleg sokkal jobban fertőz
Egy japán tanulmány szerint a Covid-19 omikron variánsa 4,2-szer jobban terjed a fertőzés korai szakaszában, mint a delta. Az esetek számának növekedése után világszerte korlátozásokat vezetnek be.
2. Lezárások és Johnson B terve
Sok cég arra kéri az alkalmazottakat, hogy otthonról dolgozzanak, mások azt is, hogy felvegyék az emlékeztető oltást. Dánia a tavaly télen alkalmazott lezárások egy egyszerűbb változatát rendelte el.
Az Egyesült Királyság miniszterelnöke, Boris Johnson szigorította a járványügyi szabályokat az omikron változat terjedésének megfékezésére, és azt tanácsolta az embereknek, hogy dolgozzanak otthonról. Valamint írják elő az úgynevezett “oltóanyag-útlevél” használatát a forgalmasabb helyszíneken. Az úgynevezett B-terv jelentős szemléletváltást jelent, és politikailag kockázatos Johnson számára.
3. Három dózis az igazság
A Pfizer még az év vége előtt adatokkal fog rendelkezni arról, hogy oltása mennyire akadályozza meg az omicron változattal való fertőzést. Vezérigazgatója azonban arra számít, hogy a harmadik, emlékeztető dózis „teszi a dolgát”, és magas szintű védelmet biztosít az új törzs ellen is. Ez valószínűleg felgyorsítja majd az emlékeztető oltásokat világszerte, és időt nyerhet a gyógyszergyártóknak a törzsspecifikus vakcinák kifejlesztésére.
Pofon a GameStop-részvényeseknek
Csalódást keltett a GameStop harmadik negyedéves gyorsjelentése, veszteséges lett az ikonikus mém-papír kibocsátója az elmúlt negyedévben, ráadásul még az elemzők által várt értéket is alulmúlta – írta az Equilor Befektetési Zrt. (Az egy részvényre jutó veszteség 1,39 dollár volt, az elemzők csupán 52 centre számítottak.)
Ráadásul a menedzsment arról sem osztott meg sok részletet, hogy milyen módon tervezik visszacsábítani a számítógépes játékok szerelmeseit. A cég idézést kapott augusztusban a tőzsdefelügyelettől, de a menedzsment nem számít arra, hogy a vizsgálat negatívan érintené a vállalatot. A zárás után több mint 3 százalékkal esett a részvény.
Kriptózik az Ubisoft is
A vezető számítógépes játékgyártók közé tartozó Ubisoft bejelentette első, játékon belüli NFT-jét (non-fungible token, egyedi, művészi digitális érme). Ezeket a Ghost Recon játék számára fejlesztették, az új Quartz szolgáltatáson keresztül. Az NFT-ket a Tezos (XTZ) blokkláncon verték, amely energiahatékony (proof-of-stake típusú), nem bányászaton alapul. A gyűjthető NFT-érmék mától érhetők el. (A Tezos ma alig változik, de pár napja nagyot emelkedett.)
Forradalom után újul meg az EOS?
Sokáig az első kriptodevizák között, az ötödik-hetedik volt a sorban és az Ethereum fő kihívójának számított az EOS nevű érme, ma már csak a 49. helyen áll. (Miközben évekkel ezelőtt hatalmas tőkeinjekciót kaptak az alapító fejlesztők.) Ez a tulajdonosok legfőbb panasza, akik szerint a fejlesztők nem hozták a vállalásokat. Így sokak szerint radikális változásokra van szükség.
Ezért tegnap egy szavazáson a rendszert működtető, az EOS Fundation égisze alatt gyülekező validátorok megszavazták, hogy letiltják az alapító Block.one cég következő 67 millió darabos, korábban elhatározott érmekibocsátását (mintegy 232 millió dollár értékben). A piac a hírt tegnap pozitívan fogadta, az érme két számjegyű emelkedést mutatott, ma viszont némileg esik.
Több ezer cégnél erősödhet az ESG-befolyás
Az Amundi közzétette 2025-ös ESG cselekvési tervét, és bejelentette, hogy felgyorsítja azt. Ez azért nagyon lényeges, mert már eddig is több mint 800 milliárd eurós ESG (Environment, Social, Governance) megközelítéssel kezelt vagyonnal rendelkezik a vagyonkezelő, és 2020-ban több mint 4000 éves közgyűlésen szavazott. Valamint 472 vállalattal kezdeményezett párbeszédet az energiaátállásról és az éghajlatváltozásról.
Az új terv alapján a vállalat kötelezettség-vállalásainak erősítésére törekszik, az ügyfeleknek kínált befektetési termékeknél és a kezelt vagyonba tartozó vállalatokkal kapcsolatban is. Az éghajlati kérdésekre és a társadalmi kohézióra összpontosítva gyakorolja szavazati jogát a vállalatok közgyűlésein. Az ESG-célkitűzések beépülnek a vezető tisztségviselők javadalmazásába, és klímastratégiáját prezentálni fogja saját részvényeseinek. Vállalja, hogy 400 milliárd eurónyi aktívan kezelt vagyonra bevezet egy új „környezeti átállási minősítést”.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.