A német tőzsdeindex 0,8, a francia 0,6, a brit 0,3 százalékkal emelkedett péntek délig, és az amerikai határidős indexek is újabb pluszban voltak. A piac a délutáni fontos amerikai foglalkoztatási adatokra várt.
Meglepően hamar túltette magát a részvénypiac azon, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed elnöke szerdán meglehetősen héja hangnemben nyilatkozott, és így a márciusi kamatcsökkentés lehetőségét teljesen el kellett vetniük az elemzőknek. Csütörtökön már szép emelkedésben végeztek az amerikai tőzsdék, pénteken pedig folytatódott a kellemes klíma Európában is.
A BUX index is számottevő pluszban kezdett, de késő délelőttre már csak 0,1 százalékos emelkedést tudott megtartani. Az OTP 0,2, a Mol 0,4 százalékkal esett, a Richter és a Telekom fél százalék körüli javulást mutatott. Csütörtökön azonban indexünk rekordot tudott dönteni.
Az euró péntek délben 383,30 forinton állt, ami hatvan filléres emelkedés csütörtök estéhez képest, de volt reggel 382,50 is. Az energiahordozók stabilak.
Három meglepetés mozgatta a forintot
Az EU-csúcson csütörtökön a tagállamok megállapodtak az ukrán csomag feltételeiről.
A vétóját sokáig lebegtető magyar kormányfő is belement az egyezségbe, amit jól fogadott a piac – írta az Erste Befektetési Zrt.
A Magyar Nemzeti Bank óvatosabban vágott kamatot, és a kormány is beállt a sorba az Európai Unió ukrán segélyprogramja ügyében, ezek lengették meg a forintot oda és vissza a héten – írta a Concorde Értékpapír Zrt. blogja is.
Az Erste úgy véli, hogy az elmúlt hetekben háromféle Magyarország-specifikus kockázat is volt: a jegybank esetleges agresszívabb kamatvágása, a referenciakamatok esetleges megváltoztatása és a brüsszeli viták kiéleződése.
Ezek közül mindhárom tekintetében jelentős enyhülés következett be.
Céláremelés érkezett az OTP-re
A Morgan Stanley a korábbi 18 800 forintról 19 ezer forintra emelte az OTP célárát részvényenként. Ugyanakkor a korábbi “felülsúlyozás” ajánlást “piaci súlyozásra” rontotta, mivel a bankpapír árfolyama az elmúlt hónapokban már sokat emelkedett – írta az Equilor Befektetési Zrt.
Remekelt a Meta és az Amazon, csalódás az Apple
A héten nagy technológiai óriások sora jelent, ezekből három is a csütörtöki piaczárás utánra jutott. A Meta Platforms és az Amazon részvényei szárnyaltak a zárás utáni kereskedésben, együttesen 280 milliárd dollárral növelve a tőzsdei kapitalizációjukat, miután lenyűgözték a befektetőket negyedéves eredményeikkel. Az Apple értéke viszont 70 milliárd dollárral zsugorodott a közzététel után – írta az Investing.com.
- A Facebook tulajdonosa, a Meta bevétele a negyedévben 25 százalékkal megugrott, amit az erőteljes reklámbevétel is táplált, és most először osztalékot hirdetett.
- Az Amazon felhőalapú növekedése megfelelt a várakozásoknak, az online költések pedig megugrottak a kritikus ünnepi vásárlási szezonban.
- Ezzel szemben az Apple az iPhone-értékesítések visszaesését prognosztizálta, és a teljes bevételt hatmilliárd dollárral az elemzői várakozások alá tervezte.
34 százalékkal lőtt ki a Ferrari
A Ferrari éves nyeresége 34 százalékkal nőtt, és először haladta meg az egymilliárd eurót. Összesen 13 663 járművet szállított ki 2023-ban, ami 3,3 százalékos emelkedés. Az árfolyam mutatós, 12,58 százalékos növekedéssel zárta a napot – írta az Equilor Befektetési Zrt.
Pénzeső hullt a kriptódollár-kibocsátóra
A Tether cég – amely jelenleg 96 milliárd dollár értékű, dollárhoz kötött USDT érme (stablecoin) kibocsátója – negyedév alatt 2,85 milliárd dolláros nyereséget ért el. Egymilliárd a nettó működési profitból jött (főleg amerikai kincstárjegyhozamokból), 1,85 milliárd pedig az arany és a bitcoin árfolyamnyereségéből származott. 2023 egészében pedig 6,2 milliárd dollár volt a nyeresége.
A legőrültebb dolog, hogy a Tether több pénzt keresett a negyedévben, mint a Goldman Sachs... kevesebb, mint 100 alkalmazottal – írta egy kommentátor.
Bezár a martaléktőzsde
A Three Arrows nevű, a 2022-es csődhullámban tönkrement hedge fund alapítói által létrehozott OPNX tőzsde bezárja kapuit, a pozíciók zárására február 7-ig, az értékek elvitelére február 14-ig szabtak meg határidőt.
A tőzsde érdekessége, hogy kriptodeviza-csődökből származó beragadt követeléseket adtak-vettek rajta. Amelyekből volt bőven 2022-ben.
Az egyik csődösnek sikerül...
A szintén csődbe került FTX kriptotőzsde éppen a héten jelentette, hogy várhatóan minden befektetőjét ki tudja fizetni. Egy másik csődös cég, a Celsius viszont várhatóan ezen a héten kilép a csődből. Az egykori kriptohitelezési platform hárommilliárd dollárt oszt vissza a hitelezőinek.
Újabb óriási bitcoin-vagyont foglaltak le a hatóságok, ezúttal Nagy-Britanniában, közel 1,8 milliárd dollár értékben. Ez az összeg egy kínai pénzmosási ügyben került elő.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.