(Pixabay) |
A Covid 19-re keresztelt koronavírus áldozatainak száma ezer fölé emelkedett ugyan, de a fertőzés terjedésének üteme lassulni látszott a legújabb adatok szerint. Ráadásul a vírus elleni oltóanyag állatkísérleteinek megkezdéséről is beszámoltak. A piacok úgy látszik, elkönyvelték, hogy a járvány nemsokára tetőzik, és nem okoz majd komolyabb globális problémákat.
Jerome Powell, a Fed elnöke is megszólalt, a média élőben közvetíti szavait. Két napon keresztül válaszol majd a Kongresszus kérdéseire. Első megnyilatkozásaiból az derült ki, hogy a Fed szorosan figyeli a koronavírussal kapcsolatos fejleményeket, és ha kell, támogatást nyújt a gazdaságnak. Ez a piacok szempontjából pozitívnak tűnik.
Az amerikai tőzsdeindexek történelmi rekordot állítottak fel a nap első felében. Este hat körül kicsit lejjebb voltak, de ez is 0,4 százalékos pluszt jelentett az S&P 500, 0,5-öt a Nasdaq Composite és 0,1-et a Dow Jones ipari átlag esetében. Az európai tőzsdék is szépen húztak, a Stoxx 600 index 0,9 százalékos pluszban volt.
Gödörben a forint
Itthon a BUX index szerény, csupán pár pontos emelkedést ért el. Ismét a Mol húzta le, amely 1,3 százalékkal 2600-ra süllyedt. Az OTP 1,2 százalékos, a Telekom 0,2 százalékos pluszban, a Richter 0,2 százalékos mínuszban távozott ma. (A Mol gyengélkedésének egyik okáról tegnap írtunk.)
A forint gyenge, az euró elérte ma a 339-es árszintet is. Nagyon közel van eddigi rekordjához, a 339,50-hez. Annak ellenére, hogy hétfőn sem fogadott el az MNB ajánlatot az úgynevezett devizaswap-tenderen, ami a szakemberek számára csekély mértékű szigorításnak, forinterősítésnek számít. Az olaj magához tért kissé.
További és frissebb árfolyamok itt láthatók
Dalio felpattanást vár
A piacok azt találgatják, mivégre az amerikai és nemzetközi részvénypiac jó teljesítménye. Hiszen a vírus terjedése ugyan lassult, a különböző cégek, szervezetek, államok mégis sorra lefelé módosítják idei növekedési prognózisaikat (ma például Kína). Valamint persze az is kérdés, hogyan tovább, részvénypiacok.
Az egyik mai vélemény a tekintélyes Ray Dalio milliárdos és hedge fund-menedzser részéről érkezett (Bridgewater Associates, 160 milliárd dolláros vagyont kezelnek). Azt mondja, hogy a koronavírus várható hatásait és azok időbeli kiterjedését eltúlozták. Ezért ő inkább felpattanásra számít a tőzsdéken. Meg arra, hogy egy-két év múlva már nem is lesz téma a koronavírus.
Nem vagyunk 1999-ben
Dalio szerint a befektetőknek inkább olyan kérdésekre kellene összpontosítaniuk, mint például a vagyoni különbségek és a politikai ellentétek, Kína felemelkedése, és amit ez jelent a világ versenyképességi folyamatai szempontjából. Valamint a technológiával és a környezettel kapcsolatos kérdésekkel.
Egy másik pozitív értékelés magától a nagy Goldman Sachs bankháztól érkezett. Szerintük nem kell attól tartani, hogy az alaposan megdrágult technológiai részvényekkel az történik, mint 2000-ben: Azaz kidurran a lufi. Itt még nem tartunk, “nem vagyunk 1999-ben”, ezért a Goldman továbbra is felülsúlyozza ezt a szektort – írta a Marketwatch.
Mit mutat a P/E?
Igaz, hogy a technológiai részvények 47,8 százalékkal emelkedtek az elmúlt 12 hónapban. De ez még mindig halovány a húsz évvel ezelőtti nagy lufihoz, a “Tech Bubble”-hez képest. Az elmúlt öt évben az ágazat vezető indexe 149 százalékot ugrott.
A Nasdaq 100 technológiai index (zöld) és az S&P 500 részvényindex (kék). (Tradingview.com) |
Ám 1995 és 1999 között még közel 700 százalék volt ez a szám. Eközben a szektor előre tekintő árfolyam/nyereség hányadosa (P/E) most 22 százalékos prémiumot mutat az S&P 500 hasonló adatához képest. A hosszú távú prémium viszont 31 százalék volt.
Tech-papírokat vegyenek
A Goldman Sachs szerint az egyik legfontosabb különbség, hogy az 1990-es évek végétől a 2000-es évek elejéig terjedő szakasz előtt nem volt olyan nagy visszaesés, mint később a pénzügyi válság utáni ötéves szakaszban. Cáfolják azt a népszerű vélekedést is, hogy a tech-rally mindössze néhány vállalatra koncentrálódna.
Az öt legfontosabb technológiai részvény az emelkedés 12 százalékát adta ugyan, de ez az arány alacsonyabb, mint korábbi szélsőséges időszakokban. (Ezek egyébként 2001, 2012, 1996 és 1991 voltak.) Ezen okok miatt az Goldman azt tanácsolja ügyfeleinek, hogy növeljék technológiai részvényeik súlyát portfólióikban.