Megállt az esés, amit a pénteki technológiai részvénykiárusítás okozott – legalábbis egyelőre. A héten dönt a Fed a kamatemelésről, más adatok és események is lesznek bőven, így aztán még sok minden történhet. A vezető indexek mindenesetre ma 0,4-0,6 százalékos pluszban voltak, vannak az óceán mindkét partján, beleértve az amerikai technológiai szektort, a Nasdaq 100 indexet is. A technológiai nagyágyúk, mint az Apple, a Microsoft vagy a Google fél-másfél százalékos pluszban vannak, a Tesla pedig négy százalékkal szárnyal.
Egyedül a brit index esett egy kicsit, de ez a font 0,7-0,8 százalékos drágulásával párhuzamosan történt. Itthon a BUX index 0,7 százalékkal ment fel, felülteljesítő volt, és új történelmi rekordját is beállította, záróértékben 35 588,7 ponton. Ezt főleg az OTP 2,5 százalékos szárnyalásának köszönheti, ami 9170 forintos záróárat jelent.
Tíz éve volt ekkora a célár
Az történt, hogy reggel minden brókercég beszámolt róla, a JPMorgan alaposan megemelte az OTP célárát, 9860 forintról 12 000-re, és vételre javasolja a részvényt. Az Erste Befektetési elemzője a TrendFM-nek azt mondta, a brókercég kutatásuk szerint 2007-ben értékelte utoljára ilyen magasra a részvényt, akkor 12 200 volt a – valószínűleg történelmi – célár-csúcs. (Ez mondjuk a kontrariánus befektetők szemében inkább egy kiadós eladási ajánlással érhet fel.)
306 közelében az euró
Az OTP ára egyébként még sohasem érte el a 11 000 forintot, a csúcs 11 970 volt. Bejelentették azt is, hogy az a bank saját részvényeket vásárolt. Ráadásul a bankrészvények ma is jól szerepeltek, főleg Amerikában, de kisebb mértékben Európában is, főleg a várt amerikai kamatemelés hajtja a szektort napok óta.
A Mol ma csak öt forinttal, 22 305-re emelkedett, a Richter 0,2 százalékkal 6959 forintra esett. A Konzum és az Opimus második napja zuhan, ma 14-15 százalékkal lettek olcsóbbak. A Telekom 0,4 százalékkal ment fel 471-re. A forint erősödött egy nagyot, már csak 306,30 egy euró, ami 1,2 forintos esés. Erősödget a złoty és a cseh korona is.
A félelem falán kúszunk felfelé?
Sok a pesszimista, a Concorde Trading blogja például a Deutsche Bankot idézi, amely szerint növekedett egy részvénypiaci korrekció esélye az USA-ban. A Marketwatch szerint pedig eddig a történelem során csak kétszer voltak drágábbak az amerikai részvények, 1929-ben, a Nagy Válság előestéjén, és 2000-ben, a dotcom-lufi kipukkadása idején. Az első ábrájukból azonban az is kitűnik, hogy e két alkalommal a jelenleginél is sokkal feljebb ment a részvények értékeltsége P/E alapon.
Irak a renitens
A német ZEW index rosszabb lett a várnál, javulás helyett romlott az előző hónaphoz képest, ez azonban a német részvénypiacot láthatólag nem érdekelte.
Szaúd-Arábia bejelentette, hogy tovább csökkenti olajtermelését, egy másik hír szerint viszont az OPEC termelése a vártnál több volt. A többletet főleg Irak hozta felszínre, úgy tűnik, mintha nem akarná betartani a termeléscsökkentési megállapodást. Az olaj így volt kezdetben pluszban, aztán leesett, estére azonban megint fél százalékos emelkedésben találjuk. A WTI 46,30, a Brent 48,60. Az arany stagnál, az ezüst és a réz megint esik.
Ma megkezdődött a Fed kétnapos ülése, amelytől a kamatemelést várják. Közben Trump elnök folytatja harcát az orosz kapcsolatairól szóló vádakkal szemben.