A forint az elmúlt időszakban világszinten a gyengén teljesítő devizák között volt, amely mögött éppen úgy voltak gazdasági, mint politikai okok. A jegybank értelemszerűen az elsőre tud hatással lenni, és most úgy tűnik Matolcsy György és csapata határozott lépést hozott. Ez, ha nem történik rendkívüli esemény, megszilárdíthatja a magyar fizetőeszköz pozícióját. A mai bejelentésekre egyébként számottevően erősödött a forint, és az euró ellenében áttörte a 357-es szintet.
További árfolyamok >>
Mint az a Monetáris Tanács ülését követően kiderült, az MNB nem nyúlt az alapkamathoz, az továbbra is 90 bázispont, vagyis 0,9 százalék. Emellett -0,05 százalékos szinten tartották az O/N betéti kamatot is. Ugyanakkor az O/N és az 1 hetes fedezett hiteleszközének kamatát 1,85 százalékra emelték. Ezen kívül szimetrikussá tették a kamatfolyosót, ami így elérheti akár az 1,85 százalékot is. Ennek kapcsán az Equilor elemzői úgy vélekedtek, hogy a kamatfolyosó szimmetriájának visszaállítása monetáris szigorításnak tudható be, ugyanakkor a bejelentett eszközvásárlási program lazító irányba tett lépés. A forint árfolyama elsősorban a hitelkamatok emelésére reagált, az euró-forint árfolyama letörte a 360-as támaszt.
Az egyhetes betéti eszköz kamata jelenleg változatlanul az alapkamat 0,9 százalékos szintjével egyezik meg, ugyanakkor Nagy Márton mindezt úgy mondta, hogy abból arra lehetett következtetni, ha kell, akkor magasabb hozamot is hajlandó a betétekre adni a jegybank, ami a korábban jövedelmező carry tradinget akár át is fordíthatja. Ennek során a kamatkülönbözetre játszottak a befektetők olyan módon, hogy forint hitelt vettek fel alacsony kamatra, amelyet például a régiós piacon lengyel zlotyra vagy cseh koronára váltva az ottani jóval magasabb bankközi kamatlábakon kihitelezték. Az ilyen spekulációba fogó befektetők számára a kamatkülönbözeten túl a forint gyengülése extra profitot hozott. Most viszont a kamatok kiegyenlítődnek, sőt, ha a kamatfolyosót kihasználja az MNB, akkor már a forintnak lesz előnye a cseh vagy a lengyel devizával szemben.
Úgy tűnik, a befektetők értettek az üzenetből és a Monetáris Tanács döntéseinek megismerését követően a magyar fizetőeszköz biztatóan erősödni kezdett. Az egy nappal korábbi 365-ös szint helyett délután 3-kor már a 366,50-es szinten is járt a forint az euróval szemben.