Volt-e ma „windowdressing”, azaz próbálták-e vajon a nagy intézményi befektetők negyedéves teljesítményüket rejtett ármanipulációval javítani? Ez a kérdés a naptári negyedévek végén gyakran felmerül, de mivel csütörtökön is hasonlóan nyugisak voltak a tőzsdék, erre talán nem is volt szükség.
Az európai tőzsdék egyértelműen emelkedtek, főleg a végén húztak bele, a Stoxx 50 index 0,4 százalékkal ment fel, talán azért, mert az amerikai piac kedvezőbben teljesített, mint ahogy nap közben a határidős árak alapján sejteni lehetett. A német DAX éves csúcson volt, 0,4 százalékkal ment fel, a francia index is 0,7 százalékkal emelkedett. A belga, holland, dél-európai tőzsdék is emelkedtek, csak a brit és az osztrák mutató esett számottevően Nyugaton.
Európa legrosszabbja volt a BUX
A magyar BUX index 1,6 százalékos esésével Európában a legrosszabb volt, bár a lengyel és orosz mutatók közel jártak hozzá. A Mol a szerda esti aukció után, amikor a CEZ cseh nagyvállalat visszavásárolta átváltható kötvényeit és eladásra kínálta Mol-részvényeit, csütörtökön még vissza tudott jönni pluszba, pénteken viszont már nem. Most 2,1 százalékos zuhanással 19 800 forinton végzett.
Ám nem lehet a Mol-ra kenni mindent, az OTP is folytatta a lejtmenetét, 1,9 százalékkal 8093 forintra esett. A Richter 1,1 százalékkal 6570-re, a Telekom egy százalékkal 480-ra süllyedt.
A forint ma kissé hektikus volt, a nap elején 308,90 is volt az euró, a közepén 307,60, este viszont megint 308,80, ami lényegében a csütörtök esti állapotnak felel meg. A dollár is ugrált, végül gyengült, 1,07 dollár egy euró.
Vegyesek voltak a makroadatok
Jöttek bőven makroadatok, Amerikában például fogyasztói költekezés és infláció, vagy például 1991 óta nem látott új mélységben van a munkanélküliség Németországban. Jó lett a legutóbbi kínai beszerzési menedzserindex is. Az viszont kevésbé jó hír, hogy az európai infláció alacsonyabb lett a vártnál. Mindezek az adatok azonban a jelek szerint nem igazán mozgatták meg a piacokat, vagy tompították egymást.
Az olaj most nem sokat változott, kisebb mínuszból szerény pluszba ment át, ma este ismét közzéteszik majd az amerikai olajkutak számát. Az arany fél százalékos pluszban van, az ezüst stagnál.
Emelkedési pálya előtt a Mol?
A Mol forgalma ma is óriási volt, közel 15 milliárd forint, nem csoda, hogy a brókerek is ezzel foglalkoztak. Az Erste kommentárja szerint a cseh CEZ bejelentette, hogy az átváltható kötvények 98,8 százalékát sikerült visszavásárolnia 109 százalékon, és összesen mintegy 5,5 millió euró értékű nyitott pozíciója maradt.
„Így a tranzakció mindkét lába sikeresnek tekinthető. Továbbra is úgy gondoljuk, hogy a tranzakció lezárásával a MOL részvények előtt egy hosszabbtávú emelkedési pálya nyílt meg” - írják. A Mol részvények árának csökkenését csak átmeneti korrekciónak tartják a tegnapi emelkedést követően.
A Richter az üdítő kivétel
Továbbra is 20 000 forint körül van a Mol árfolyama a CEZ bejelentései után, ugyanakkor a technikai kép egyre gyengébben fest – írta a KBC Equitas még délelőtt. Bár a CEZ szinte az összes Mol részvényét eladja, az közel sem biztos, hogy a vásárlók a piacon egyből meg is válnak majd a papíroktól.
A Mol közben bejelentette, hogy a Moody’s Investor Service Ltd hosszú távú adósságbesorolását befektetésre ajánlott osztályzati sávba (Baa3) sorolta, stabil kilátással.
Az Erste technikai elemzései nem túl biztatóak, a címeik is borúsak: „Mtelekom: Tovább esik az árfolyam, Mol: Elesett a támasz, OTP: Tovább zuhan az árfolyam”. A Richter kivétel, arról azt írják, „Történelmi csúcs közelében az árfolyam”. „Az üdítő kivétel jelenleg a hazai börzén a Richter, mert a többi blue-chippel szemben masszív emelkedést hozott az elmúlt másfél hét” - írja a brókercég.
Venni kéne a Telekomot?
Elkészült az Equilornak a Magyar Telekom 2017-es évére vonatkozó várakozása. A részvényt vételre ajánlják, 557 forintos célár mellett. „A csalódást okozó osztalékdöntés után nehezebb év vár a Telekomra, az eredményt nagyban befolyásoló tényezők rázhatják meg a piacot. A Telekom eredménye is a régiós trendeknek megfelelően alakul, de jobban teljesít a kihívások ellenére” - írja a 15 oldalas elemzés.
Hosszú évek statisztikái alapján április első két hete a legnagyobb emelkedési potenciállal kecsegtet az amerikai részvénytulajdonosok számára – írja az Equilor blogja a Marketwatch.com-ot idézve. Ha a hónapok első 14 napját hasonlítjuk össze a Dow Jones amerikai index emelkedése alapján, akkor az április fölényesen veri a többi 11 hónapot, 1,2%-os átlagos emelkedésével. Az Equilor is a jelenleg is tartó kedvező piaci hangulat folytatódására számít a következő két hétben, szerintük még mindig érdemes lehet amerikai részvényeket vásárolni.
Téved az olajpiac?
Az olaj hozamgörbéje teljesen kisimult az elmúlt hetekben, ami mutatja, mennyire bizonytalan a piac a fél-1 év múlvai kínálattal kapcsolatban” - írja az Erste energiapiaci elemzője. Egyes befektetők szerint nem is feltétlenül kéne az OPEC-nak befagyasztani a termelését, így is egyensúlyba kerül a piac a II. félévben. A Goldman Sachs befektetési bank szerint a piaci kiigazodás valóban megtörténik, emiatt a piac téved, a hozamgörbének inkább „contango” állapotban kéne lenne. Rövid távon az elemző szerint az olaj áremelkedése tűnik a nagyobb valószínűségű eseménynek.