A német DAX index, ha csak minimális mértékben is, de túl tudta szárnyalni az előző nap beállított mindenkori rekordját, 0,1 százalékkal ment fel. Nagyjából ugyanennyit emelkedtek a francia, brit, spanyol, belga indexek is. Az olasz mutatót főleg a bankok húzták.
Az USA-ban erősebb volt az emelkedés, este hatig az S&P 500 index 0,6, a Nasdaq 0,7, a Dow Jones 1,1 százalékkal ment fel. Donald Trump amerikai elnök várhatóan holnap ismerteti adócsökkentési terveit.
Budapesten a BUX index sokáig volt szerény mínuszban, de a nap végén szépen magához tért, és jelentős, 0,9 százalékos emelkedéssel zárt. A Richter, amely holnap tartja közgyűlését, hatalmas, 2,4 százalékos száguldással 7140-re emelkedett, ez újabb történelmi csúcs. A Mol 0,6 százalékkal 21 525 forintra, az OTP 0,2 százalékkal 8380-ra, a Telekom egy forinttal 487-re emelkedett.
Száguld az euró, visszaesett a líra
A forint az MNB délutáni kamatdöntését követően gyengült, az euró 80 fillérrel 312,20-ra drágult. Az euró folytatta a francia elnökválasztás után kezdődött diadalmenetét, és 0,6 százalékkal tovább erősödött a dollárral szemben, 1,0935-re. Az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlése újranyitotta a monitoring eljárást Törökországgal szemben, talán ezért történt, hogy a hétfői erősödés után kedden nagyot esett a török líra.
Jöhet még forintgyengülés
Lecsúszással riogat a forint a KBC Equitas cikke szerint. „Egyre inkább beszűkült a tér a forint előtt, az elmúlt napokban pedig majdnem át is törte az EUR/HUF a fontos csökkenő trendvonalat, forintgyengülés előtt megnyitva a teret” – írják. A piaci hangulat javulása a forintnak is segített egyelőre, de „a hosszabb távú fundamentumok alapján jöhet még gyengülés, nem árt tehát felkészülni” – teszik hozzá. Megjegyzik azt is, hogy a Budapesti Értéktőzsdén kapható certifikátok mellett Frankfurtban 60 long és 85 short certifikát vásárolható.
Az olaj árfolyama sokáig pluszban volt, majd estére 0,3-0,4 százalékos mínuszba süllyedt. Ezzel a WTI majdnem pontosan 49, a Brent 52 dollár.
Nem lesz tartós a gyenge forint?
Az USA-ban továbbra is a gyorsjelentésekre figyelnek, mint a Caterpillar, amely jelentősen túlszárnyalta az elemzők várakozásait. Jó lett a McDonald’s jelentése is. Az előbbi 7,3, az utóbbi 5,2 százalékkal száguld.
Az Equilor Befektetési hírlevele, miután megállapítja, hogy nincs változás az MNB politikájában, az írja, hogy jövő év közepén sor kerülhet az első hazai kamatemelésre, 2018. év végére pedig két, egyenként 15 bázispontos kamatemelés után 1,20%-os alapkamatot várnak. Továbbra sem számítanak arra, hogy tartósan a 315-ös szint fölé emelkedne az árfolyam, hosszabb távon pedig a 303-315-ös, több éve fennálló kereskedési sávban mozoghat fizetőeszközünk. „Rövid távon a 308-nál húzódó trendvonal elérését várjuk, majd onnan egy visszafogott forintgyengülés jöhet” – írja a hírlevél.