A világ tőkepiacait látszólag most az olajár mozgatja, ami annyiból reális, hogy az olaj esetében megnőtt a rövid távú tényező, vagyis a lélektan szerepe. A fél világ azt latolgatja, hogy tovább esik-e az ár, vagy megfordul és ismét a magasba emelkedik, legalábbis a mostani szintekhez képest. Sokan spekulatív pozíciókat is nyitnak, melyek heves ingadozáshoz vezetnek.
WTI olaj |
Az olajár így nagyokat csapkod, de egyelőre nem távolodik el a 30 dolláros szinttől, mindig visszatér oda, tehát a fundamentális egyensúlyi ár egyelőre ezen a szinten lehet. A WTI most 30 dollár, a Brent közel 33.
A tőzsdék annyiban követik az olajárat, hogy egyrészt a felhevült spekuláció ilyenkor más piacokra is kiterjed, hisz mindenki a maga elképzelését játssza meg a piacok közti kölcsönhatást illetően, másrészt túlzottan elterjedt az a véleményünk szerint téves nézet, hogy az alacsony olajár ártalmas lenne. Mondta volna ezt valaki az olajválságok idején, vagy akár a 100 dolláros árnál!
Tegnap így az olajár visszaesésével párhuzamosan az amerikai piacok is nagyot estek, de ebben szerepet játszatott az is, hogy január utolsó napján egy kirívó egynapos emelkedés volt, lehet, hogy a piac csak ezt korrigálta. Az S&P 500 visszaesett 1900 pont szintjére, a Nasdaq 4500-ra, ezzel igen messze van már a tavaly elért, sőt meghaladott bűvös 5000 pontos szinttől, így a 15, sőt immár 16 éves bázisból való kitörés sem valósult meg.
Nasdaq, hosszú táv. 15 éves duplacsúcs, nincs kitörés |
Ázsia is esett, de legnagyobb mértékben, 3 százalékkal a japán Nikkei került lejjebb, ami talán előzőleg túl nagyot ugrott a negatív kamatok hírére. Európában ma is a DAX vezeti a gyengélkedést, bár a nyitáshoz képest magához tért. 9500 pont körül van, csak 200 ponttal a januári alja fölött.
A forint ismét visszaesett az euróhoz képesti 310 körüli csúcsról, de csak kis mértékben, 311-ig. Így most már úgy tűnik, a 310 a nagy ellenállás a további erősödés útjában.