Konkoly Miklós |
Mi lesz a Fed kamatpályájának sorsa, és mi lesz Kínával? – tette fel a kérdést Pintér András portfólió-menedzser a Budapest Alapkezelő sajtóbeszélgetésén. Már legalább egy éve készül az amerikai kamatemelésre a piac. Most azonban a múltbeli kamatemelési ciklusokhoz képest lényegesen lassabb ütem várható.
Ha megnézzük, hogy a múltbeli kamatemelések esetén mi következett, lényegesen alacsonyabb emelés várható most, mint a korábbi esetekben. A múltban, amikor emelt a Fed, akkor jóval többet emelt, mint ami most várható.
Lassan járj, hozamot lelsz
De a lényeg az, hogy mit gondol erről a piac. Még most is nagyobb engedékenységet és fokozatosságot várnak a piaci szereplők, mint a Fed. Minden arra utal, hogy ha el is indul a kamatemelés, nagyon lassú lesz.
Az amerikai jegybank akkor tud kamatot emelni, ha túl erős a növekedés, vagy ha túl magasak az inflációs kockázatok – mondta Pintér András. A high Yield, azaz magas hozamú (és magas kockázatú) kötvények Amerikában korábban erősen együtt mozogtak az állampapírokkal, de az utóbbi időben magasabb a teljesítményük.
A részvénypiac nem bánja
Ami a részvénypiacot illeti, a múltban nyolc kamatemelési ciklust vizsgáltak meg, de ebből az esetek többségében a részvénypiac tudta folytatni az emelkedést. A kamatemelés tehát nem feltétlen akasztja meg a részvénypiaci növekedést, most sem biztos, hogy így lesz – mondja Pintér.
Az, hogy a kamatemelés tehát nem öli meg a részvénypiaci rallyt, a világ egészére nézve is igazolható, így az MSCI World index viselkedéséből is kimutatható – mondja a szakember. Ráadásul, komoly vita folyik arról, hogy ez egyáltalán monetáris szigorítás-e, vagy csak a kamatszint normalizálása.
Még a dollár sem azt akarja
A dollárnak a múltbeli kamatemelési periódusoknál általában elvileg erősödni kellene, ám a tapasztalatok kalapján nagyon eltérő volt a piaci reakció. Nagyjából ugyanannyi volt a dollárerősödés, mint a gyengülés – hangzott el. Ez egy többfaktoros, multidimenziós játék, nem egyértelmű a helyzet.
A nyersanyagpiac viselkedése már egyértelműbb, az a kép rajzolódik ki, hogy a Fed kamatemelése után a nyersanyagok tovább emelkednek – mondja Pintér. Ha erős a gazdasági növekedés, akkor a nyersanyagpiacok jól szoktak teljesíteni. A kereslet-kínálati viszonyok az általános vélekedés szerint nagyon fel vannak jelenleg borulva, mindenki iszonyatosan pesszimista a nyersanyagokra, ilyenkor érdemes valakinek optimistának is lenni – véli az elemző.
A legendás kínaiak
A világgazdaság a legutóbbi adatok szerint alapvetően lassul, hasonló a helyzet Kínában is, nehezen látszik, hogy ez hogyan tudna a következő hónapokban megváltozni. Ezért az is bizonytalan, lesz-e kamatemelés még az idén – célzott rá Pintér András.
Legendásan nehéz megítélni a kínai gazdaság helyzetét, amit azonban érdemes figyelni – energiatermelés, háztartási fogyasztás, ipari termelés stb. – azok alapján nem látszik lényeges romlás. Ám a hivatalosan publikált hét százalékos növekedés helyett körülbelül három-négy százalék adódik.
Csak egy kis természetes korrekció
Recesszióról Kínában állítólag két százalék körüli növekedésnél lehetne beszélni. A kínai tőzsdei árfolyamzuhanásnak a portfólió-menedzser nem tulajdonít nagyobb jelentőséget, természetes korrekciónak tekinti.
Quantitative tightening, azaz mennyiségi szigorítás – ez egyre inkább bekerül a gazdasági gondolkodásba. Pedig eddig a quantitative easing – mennyiségi könnyítés, QE – kifejezést használtuk. A világ jegybankjai elkezdték a mérlegfőösszegüket csökkenteni.
Öveket becsatolni
A Budapest Alapkezelőnél nem gondolják azt, hogy „nyugodt vizek várnának ránk a tőkepiacokon” – mondta Pintér. „Azt gondoljuk, hogy az elmúlt időszakhoz képest egy magasabb volatilitású időszak következik a következő 6-12 hónapban” – tette hozzá.
Konkoly Miklós vezérigazgató elmondta, ilyen helyzetben milyen befektetési lehetőségeket kínálnak az ügyfeleiknek. Jelentősen csökkentek a hozamok Magyarországon még a nyár elejéhez képest is, emelkedés pedig egyelőre egyáltalán nincs kilátásban.
Ezt már nem tudják beígérni
Miért lettek népszerűek korábban a pénzpiaci és rövid kötvényalapok korábban? Mert úgy tűnt, hogy a betétekhez képest jó hozamot tudnak biztosítani. Ez két évvel ezelőtt igaz is volt, ám jelenleg már nem tudnak. Ma már nem tudunk 2-3 százalékos, a betéteknél magasabb hozamokat ígérni – mondta a vezérigazgató.
Új termékeket vezetnek be, de bizonyos szempontból a régieket csomagolják újra. A Budapest Prémium Portfólió Alapok Alapja négy korábban már elérhető alapot gyúr össze, az állampapír-alapjukat, a GE Paradigma Alapot, a Budapest Egyensúly Alapot és a GE Money Kontroll Abszolút Hozam Alapot. Ezeket részben úgy választották ki, hogy a befektetőket megkérdezték, részben pedig úgy, hogy ezeknek van reális esélyük a betéti kamatok meghaladására.
Garancia nincsen
A múltbeli hozamok azonban nem jelentenek garanciát a jövőre nézve, csak arra alkalmasak, hogy a tőkepiacok viselkedését megértsük – mondta Konkoly Miklós. Azt javasolja a befektetőknek, hogy foglalkozzanak a múltbeli hozamokkal, de ne azért, hogy a jövőre vonatkozó becsléseket tegyenek, hanem azért, hogy az egyes eszközosztályok viselkedését megértsék.