5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A történelmi tapasztalatok szerint egyáltalán nem olyan rossz a tőkepiacok teljesítménye az amerikai kamatemelés után, mint sokan gondolják – derült ki a Budapest Alapkezelő sajtóbeszélgetésén. A részvénypiacokat és a kötvénypiacokat sem feltétlenül érintette rosszul. A cég olyan alapokat válogatott össze, amelyeknek jó esélyük van a magyarországi minikamatok túlszárnyalására.
Konkoly Miklós

Mi lesz a Fed kamatpályájának sorsa, és mi lesz Kínával? – tette fel a kérdést Pintér András portfólió-menedzser a Budapest Alapkezelő sajtóbeszélgetésén. Már legalább egy éve készül az amerikai kamatemelésre a piac. Most azonban a múltbeli kamatemelési ciklusokhoz képest lényegesen lassabb ütem várható.

Ha megnézzük, hogy a múltbeli kamatemelések esetén mi következett, lényegesen alacsonyabb emelés várható most, mint a korábbi esetekben. A múltban, amikor emelt a Fed, akkor jóval többet emelt, mint ami most várható.

Lassan járj, hozamot lelsz

De a lényeg az, hogy mit gondol erről a piac. Még most is nagyobb engedékenységet és fokozatosságot várnak a piaci szereplők, mint a Fed. Minden arra utal, hogy ha el is indul a kamatemelés, nagyon lassú lesz.

Az amerikai jegybank akkor tud kamatot emelni, ha túl erős a növekedés, vagy ha túl magasak az inflációs kockázatok – mondta Pintér András. A high Yield, azaz magas hozamú (és magas kockázatú) kötvények Amerikában korábban erősen együtt mozogtak az állampapírokkal, de az utóbbi időben magasabb a teljesítményük.

A részvénypiac nem bánja

Ami a részvénypiacot illeti, a múltban nyolc kamatemelési ciklust vizsgáltak meg, de ebből az esetek többségében a részvénypiac tudta folytatni az emelkedést. A kamatemelés tehát nem feltétlen akasztja meg a részvénypiaci növekedést, most sem biztos, hogy így lesz – mondja Pintér.

Az, hogy a kamatemelés tehát nem öli meg a részvénypiaci rallyt, a világ egészére nézve is igazolható, így az MSCI World index viselkedéséből is kimutatható – mondja a szakember. Ráadásul, komoly vita folyik arról, hogy ez egyáltalán monetáris szigorítás-e, vagy csak a kamatszint normalizálása.

Még a dollár sem azt akarja

A dollárnak a múltbeli kamatemelési periódusoknál általában elvileg erősödni kellene, ám a tapasztalatok kalapján nagyon eltérő volt a piaci reakció. Nagyjából ugyanannyi volt a dollárerősödés, mint a gyengülés – hangzott el. Ez egy többfaktoros, multidimenziós játék, nem egyértelmű a helyzet.

A nyersanyagpiac viselkedése már egyértelműbb, az a kép rajzolódik ki, hogy  a Fed kamatemelése után a nyersanyagok tovább emelkednek – mondja Pintér. Ha erős a gazdasági növekedés, akkor a nyersanyagpiacok jól szoktak teljesíteni. A kereslet-kínálati viszonyok az általános vélekedés szerint nagyon fel vannak jelenleg borulva, mindenki iszonyatosan pesszimista a nyersanyagokra, ilyenkor érdemes valakinek optimistának is lenni – véli az elemző.

A legendás kínaiak

A világgazdaság a legutóbbi adatok szerint alapvetően lassul, hasonló a helyzet Kínában is, nehezen látszik, hogy ez hogyan tudna a következő hónapokban megváltozni. Ezért az is bizonytalan, lesz-e kamatemelés még az idén – célzott rá Pintér András.

Legendásan nehéz megítélni a kínai gazdaság helyzetét, amit azonban érdemes figyelni – energiatermelés, háztartási fogyasztás, ipari termelés stb. – azok alapján nem látszik lényeges romlás. Ám a hivatalosan publikált hét százalékos növekedés helyett körülbelül három-négy százalék adódik.

Csak egy kis természetes korrekció

Recesszióról Kínában állítólag két százalék körüli növekedésnél lehetne beszélni. A kínai tőzsdei árfolyamzuhanásnak a portfólió-menedzser nem tulajdonít nagyobb jelentőséget, természetes korrekciónak tekinti.

Quantitative tightening, azaz mennyiségi szigorítás – ez egyre inkább bekerül a gazdasági gondolkodásba. Pedig eddig a quantitative easing – mennyiségi könnyítés, QE – kifejezést használtuk. A világ jegybankjai elkezdték a mérlegfőösszegüket csökkenteni.

Öveket becsatolni

A Budapest Alapkezelőnél nem gondolják azt, hogy „nyugodt vizek várnának ránk a tőkepiacokon” – mondta Pintér. „Azt gondoljuk, hogy az elmúlt időszakhoz képest egy magasabb volatilitású időszak következik a következő 6-12 hónapban” – tette hozzá.

Konkoly Miklós vezérigazgató elmondta, ilyen helyzetben milyen befektetési lehetőségeket kínálnak az ügyfeleiknek. Jelentősen csökkentek a hozamok Magyarországon még a nyár elejéhez képest is, emelkedés pedig egyelőre egyáltalán nincs kilátásban.

Ezt már nem tudják beígérni

Miért lettek népszerűek korábban a pénzpiaci és rövid kötvényalapok korábban? Mert úgy tűnt, hogy a betétekhez képest jó hozamot tudnak biztosítani. Ez két évvel ezelőtt igaz is volt, ám jelenleg már nem tudnak. Ma már nem tudunk 2-3 százalékos, a betéteknél magasabb hozamokat ígérni – mondta a vezérigazgató.

Új termékeket vezetnek be, de bizonyos szempontból a régieket csomagolják újra. A Budapest Prémium Portfólió Alapok Alapja négy korábban már elérhető alapot gyúr össze, az állampapír-alapjukat, a GE Paradigma Alapot, a Budapest Egyensúly Alapot és a GE Money Kontroll Abszolút Hozam Alapot. Ezeket részben úgy választották ki, hogy a befektetőket megkérdezték, részben pedig úgy, hogy ezeknek van reális esélyük a betéti kamatok meghaladására.

Garancia nincsen

A múltbeli hozamok azonban nem jelentenek garanciát a jövőre nézve, csak arra alkalmasak, hogy a tőkepiacok viselkedését megértsük – mondta Konkoly Miklós. Azt javasolja a befektetőknek, hogy foglalkozzanak a múltbeli hozamokkal, de ne azért, hogy a jövőre vonatkozó becsléseket tegyenek, hanem azért, hogy az egyes eszközosztályok viselkedését megértsék.

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 17710 17400 17795 +2,79% 0 0 10 989 203 785 HUF 2024-04-26 17:13:31
MOL 3004 2992 3028 +0,20% 0 0 1 533 831 664 HUF 2024-04-26 17:05:18
MTELEKOM 898 897 907 -0,44% 0 0 411 836 570 HUF 2024-04-26 17:05:04
RICHTER 9200 9070 9245 +1,38% 0 0 1 705 691 035 HUF 2024-04-26 17:07:36
OPUS 391 384 398 +1,03% 0 0 124 789 584 HUF 2024-04-26 17:05:22
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Már hajnalban sorba áll, ha ránéz a forintárfolyamra
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 18:03
Vegyesen alakult pénteken a forint árfolyama a kora reggeli jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben, a heti eredménye azonban pozitív.
Részvény / Deviza / Áru Nem volt fék a BUX-on
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 17:32
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 910,04 pontos, 1,38 százalékos emelkedéssel, 67 039,30 ponton zárt pénteken.
Részvény / Deviza / Áru Megtartotta éves rendes közgyűlését a Budapesti Értéktőzsde
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 16:47
A közgyűlésen bemutatott 2023. évi üzleti beszámoló alapján a Tőzsde eredményes évet zárt: az összbevétel 4,4 milliárd, az EBITDA 1 362 millió, a nettó eredmény 5,8 milliárd forintot tett ki, ami 2008 óta a legeredményesebb tőzsdei évet jelenti. A társaság 606 millió forint összegben fizet osztalékot, részvényenként 112 forintot.
Részvény / Deviza / Áru Nyugodtan várja a forint a megmérettetést, fontos határt lépett át a réz
Eidenpenz József | 2024. április 26. 12:28
A részvénypiacok felélénkültek a kedvező amerikai gyorsjelentések hatására, ma nagy fontosságú inflációs adat érkezik. A BUX-ot az OTP húzza, a forint alig mozdul egy péntek esti bejelentés előtt. Újra megindult az arany, a réz pedig átlépett egy több éve nem látott határt.
Részvény / Deviza / Áru Felcsillan a szeme, hogyha megpillantja mennyiért vásárolhat eurót
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 18:31
Jó napja volt a forintnak. 
Részvény / Deviza / Áru Megvan, miért romlott el a hangulat Budapesten
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 17:57
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 247,29 pontos, 0,37 százalékos csökkenéssel, 66 129,26 ponton zárt csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Jól megemelték az OTP célárát, nagy pofont kapott a Facebook-anyavállalat
Eidenpenz József | 2024. április 25. 12:21
Az európai tőzsdék többnyire esnek, de a BUX index úgy tud emelkedni, hogy mind a négy vezető papír egyszerre tart felfelé. A forint tovább erősödget a kamatdöntés óta, az arany áresése megállt. Fordított pályát járt be a Tesla és a Meta. Óvakodjunk a bitcoinos csalásoktól.
Részvény / Deviza / Áru Legénykedik a forint csütörtök reggel!
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 07:22
A forint árfolyama csütörtök reggelre erőre kapott a főbb devizákkal szemben a szerda kora esti jegyzésekhez képest a nemzetközi bankközi devizapiacon.
Részvény / Deviza / Áru Van egy rossz hírünk a forintról
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 19:01
Már megint lejjebb csúszott az árfolyama.
Részvény / Deviza / Áru Nagy Márton bejelentést tett a benzinárról, szárnyalt a Mol
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 17:44
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 437,29 pontos, 0,66 százalékos emelkedéssel, 66 376,55 ponton zárt szerdán.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG