Nem adnak nagy esélyt annak, hogy az idén megérkezik a következő nagy válság, de lehetnek olyan eltolódások, irányváltások a világban, amelyek ide vezetnek – monda el Philippe Ithurbide, az Amundi Asset Management globális elemzési vezetője sajtóbeszélgetésen.
Az alacsony kamatok, alacsony volatilitás, alacsony növekedés, alacsony infláció korszaka véget érni látszik. Az olyan, a tőkepiacok számára nagyon kedvező környezet, mint tavaly volt, nem valószínű, hogy megismétlődjön.
Három piac is komoly veszélyben lehet. A bőséges likviditás időszakának lassan vége, ha az EKB leállítja a QE-t, akkor jó esély van rá, hogy az extrém értékeltségű német államkötvények hozama megemelkedik. Az árak zuhannának, a kötvényportfólió-menedzserek ezt összeomlásként fogják megélni.
Túlértékelt részvények
A Fed már abbahagyta a mennyiségi könnyítést, amely az eszközök masszív felértékelődéséhez vezetett. Az amerikai részvénypiac túlértékelt, a magasaabb kötvényhozam a részvények átértékeléséhez vezethet. Ez a tőzsédken a buborék kipukkadásához vezethet.
A harmadik, veszélyben levő piac Kína, amely sokban eltér a többi országtól. Eladósodottsága nem túl magas, de még most is folyamatosan növekszik, a kormányzat mindent elkövet, hogy próbálja tovább pörgetni a növekedést. A nemzetközi kamatemelkedés itt is nagy gondokat okozhat.
Mitől pukkad a buborék?
Mi okozhatja a buborékok kipukkadását, vagy egy ilyen folyamat felgyorsulását? Például a kötvényhozamok jelentős növekedése, ami bekövetkezhet az EKB szigorításával, a Fed nagyobb kamatemelésével is. Ez a részvények és más eszközök átárazásához vezethet, a kockázatos eszközök leértékelődhetnek.
Az Amundi nem várja az infláció nagyobb megugrását, de egy esetleges inflációs sokk szintén katalizátora lehet ezeknek a folyamatoknak. Főleg, ha ez a növekedés visszaesésével párosul. Politikai, geopolitikai kockázatokból is van rengeteg, a rendezvényen egy sor országot felsoroltak, amelyek gy vagy úgy kiszámíthatatlanok. A protekcionizmus, bezárkózó politika is nagy károkat okozhat.
Mi a legvalószínűbb?
Az Amundi három fontos szcenárióval számol, a legvalószínűbb (75 százalékos valószínűséggel) egy volatilis, ingadozásokkal tarkított, érzékeny piaci környezet. Magasabb kamatlábak, növekvő kockázati prémiumok, helyi krízisek valószínűek, a nem konvencionális, QE-programok lassan kifutnak. Ez azonban nem jelent nagyobb válságot, a központi bankok viszonylag jól kézben tartják a helyzetet.
Egy nagyobb válság kialakulásának 15 százalékot adnak, tíz százalékot pedig annak, hogy a piacok lenyugszanak, a növekedés és az infláció stabil marad, a volatilitás lecsökken, a kamatok alacsonyan maradnak.
Megatrendeket keresnek
Az Amundi leányvállalataként működő CPR AM tematikus alapjai hosszú távon kínálnak jó lehetőséget, a biztosan bekövetkező, nagy horderejű változásokra építenek. Ezáltal azt lehet várni tőlük, hogy kevésbé lesznek érzékenyek a gazdasági ciklusokra és az egyéb, kisebb-nagyobb piaci megingásokra – mondta el Vafa Ahmadi, a CPR AM részvény-befektetési vezetője.
A CRM AM a jövő előre is jól látható globális fejleményeire, az úgynevezett megatrendekre koncentrál, és ezekre építi befektetési stratégiáit. Ezek megértése hozzásegíthet minket ahhoz, hogy előre jelezzük, melyek lesznek a felülteljesítő piacok, ágazatok, cégek.
Öregedés, Afrika
Demográfiai, technológiai változások, globalizáció és klímaváltozás, nagyjából ebbe a négy csoportba lehet osztani a megatrendeket. Ilyenek az elöregedés, 2050-ben például a jelenlegi 900 milliónál sokkal több, 2,1 milliárd ember lesz 65 év feletti a bolygón, 9,7 milliárdos lakosság mellett. Ugyanakkor e lakosság negyede lehet majd afrikai. A demográfiai változások nyomán, például az idősebbek költési szokásainak azonosításával befektetési stratégiát lehet ennek alapján kialakítani.
Ami volt, megszakad
További hasonló folyamatok a rákbetegség előfordulásának növekedése, az édesvíz, ivóvíz szűkössé válása, vagy egyes országok, mint India súlyának növekedése. Vagy az, hogy 2020-ban több elektromos készülék lesz az internethez kapcsolódva, mint ahány ember él a Földön. Valamint 2030-ban már az eladott autók 50 százaléka is legalább részben önvezető típus lehet.
“Disruption” – megszakítás, leállítás a kulcsszó sok ilyen folyamatnál. Azt jelenti, hogy az új technológiák teljesen megszüntetik, kiváltják, tönkreteszik, elsorvasztják a régit. (Ahogy nem gyártanak már írógépet vagy jégszekrényt, és nem árulnak mozgóárusok jeget az utcán, vagy lassacskán feledésbe merül a celluloid filmgyártás, a hagyományos videókölcsönző is – a szerk.)
Az egész világ a piacuk
Egyre kevesebbet vásárolunk személyesen, egyre többször rendelünk az interneten keresztül. Ha valaki egy garázsban új vállalkozást indít, szinte azonnal az egész világ lehet a piaca, az internetnek, csomagküldésnek köszönhetően nincsenek komoly korlátok.
Sok vállalat megérti az idők változását, és alkalmazkodik. Példaként említette Vafa Ahmadi azt a papírgyártót, amely az öregedés témakörét próbálta összekötni a hagyományos, nem túl sok növekedési lehetőséget adó papírgyártással. Ezért inkontinencia-pelenkákra szakosodott az idősek számára – a részvény ára ez után az egekbe szállt.