Nincs igazán markáns irány az európai tőzsdéken, a német index például kissé csökken, míg a francia és a brit valamelyest emelkedni tud. A befektetők elsősorban az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed szerda esti ülésére várnak. Az eurózóna végső inflációs számainak közzététele nem jelentett meglepetést, a számok a várakozásoknak megfelelőek voltak.
Itthon a BUX Index is nulla közelében ingadozik. Jelenleg minimális, ezreléknyi pluszban, míg a nap elején inkább szerény mínuszban állt. Az OTP 0,3, a Richter 0,1 százalékkal esik, a Mol viszont fél százalékkal emelkedik. Az Opus három, a Telekom másfél százalék körüli emelkedéssel gyarapítja a nyertesek táborát.
Alig mozdul most az euró
A devizapiacokon is inkább kivárós hangulat van. A forint alig mozdul, 383 forint 60 fillér az euró ára. Az olaj viszont kitartóan kúszik felfelé. Az amerikai típusú WTI a 91, az európai típusú Brent a 95 dolláros szintet ostromolja.
A hollandiai földgáz tőzsdei ára egy százalékkal ment feljebb. Az ipari fémek, mint a réz, az alumínium vagy a nikkel viszont egy százalék körüli mértékben esnek.
Új impulzusra vár a forint?
A 390 forintos szintektől fokozatosan visszakorrigált az EURHUF árfolyam, de egyelőre úgy néz ki, hogy a forint nem tud kellő erőt mutatni az 50 napos mozgóátlag letöréséhez – írja a KBC Equitas. A 383 forint körüli szinteken megakadt az euró áresése. A sokat erősödő dollár sem segített a forint helyzetén. Így a holnapi amerikai kamatdöntés kihatással lehet a régiós devizákra.
Új impulzusra várhatnak a befektetők, hogy megtalálják a megfelelő irányt – tették hozzá.
Egyre többet emlegetik a száz dolláros olajat
Az erős fundamentumoknak köszönhetően tovább emelkedett ma reggel a kőolaj ára. A szaúdi olajipari miniszter megerősítette, hogy országa folytatja politikáját, amelynek célja, hogy növelje az ellátásbiztonságot – foglalta össze az Erste Befektetési Zrt. Ez azt jelenti, hogy Szaúd-Arábia az év végéig biztosan fenntartja a termelés csökkentését.
A fizikai olajpiac egyre szűkebb, aminek hatására a közeli határidős árak jobban emelkednek.
Tegnap a Chevron elnöke beszélt a száz dolláros olajárról, de a piacon olyan, még alapvetően pesszimista befektetési bankok is, mint a Citi, reálisnak tartják ennek az elérését.
Az olajról is szól a következő műsor:
A jegybankok hete következik
Szerdán este az amerikai Fed dönt a kamatokról, várhatóan nem fog emelni. De a befektetők nagyon várják a kommentárokat, a gazdasági elemzést és a híres “dot-plot” ábrát. A brit BoE várhatóan emel majd a kamatokon, annak ellenére, hogy a brit gazdaság nincs igazán formában. Szigoríthatnak a héten a svájci jegybankárok is.
A japán jegybank, a BoJ várhatóan nem módosít, bár vannak, akik nem zárják ki, hogy a jen védelmében esetleg mégis beavatkozik egy meglepetés-kamatemeléssel. A norvégok valószínűleg már befejezték az emelési sorozatot, a svéd jegybank viszont kissé le van maradva, így Stockholmban növelhetik az irányadó rátát.
Befejezte-e ezzel az EKB?
Francois Villeroy de Galhau, az EKB Kormányzótanácsának tagja szerint addig fogják négy százalékon tartani a kamatlábat, amíg csak az infláció megfékezéséhez szükséges. Jelezte viszont, hogy egyelőre nem támogatja a jövőbeli emeléseket. A megjegyzések annak kapcsán hangzottak el, hogy az EKB a múlt héten a tizedik egymást követő ülésén emelte a hitelfelvételi költségeket, az óvatosabb tisztviselők ellenkezése ellenére.
Christine Lagarde elnök azt mondta, nem tudja megmondani, hogy ez lesz-e a csúcs, és a “héjább” (kamatemelés-párti) kollégák azóta hangsúlyozták, hogy ez nem biztos, hogy az utolsó emelés volt – írta a Bloomberg.
Évtizedes csúcson az urán ára
Már 12 éves csúcson áll az uránérc, mint energetikai nyersanyag (U308) határidős tőzsdei árfolyama, 66 dollár közelében – jelentették külföldi hírforrások. Ez lényegében a fukushimai katasztrófa körüli időszak óta nem látott szint. Bár a számok ezt mutatják, az is látszik, hogy egyrészt erre a nyersanyagra csak nagyon gyér üzletek vannak tőzsdén. A forgalom zömét a nagy cégek egymás közötti, nem nyilvános szerződésekkel bonyolítják.
A Barchart.com adataiból az is kitűnik, hogy elsősorban a legközelebbi határidő ára ugrott meg, a szeptemberé, 66 dollár környékére kötésegységenként. A többié jóval alacsonyabb, 38 dollár körüli. Ez arra utalhat, hogy csak átmeneti, rövid távú kínálati hiányról lehetett szó. Az uránbánya-részvényeket tartalmazó ETF-ek ugyan jól állnak, de már 2021-2022-ben is voltak hasonló árszinten.
Érvek az atomenergia mellett
A Financial Times az uránkereslet megugrását azzal magyarázza, hogy a kormányok “Washingtontól Szöulig és Párizsig” az energiafüggetlenséget, a meglévő atomreaktor-flotta élettartamának meghosszabbítását, új erőművek építését vették tervbe. Főleg miután Oroszország ukrajnai inváziója miatt az egekbe szöktek a gázárak.
Az urán a “szénmentes energia forrásává” válhatna az éghajlatváltozás elleni globális erőfeszítésekben, bár annak idején ezt a 2011-es japán fukusimai katasztrófa megakasztotta. Az uránkészletek viszont végesek, új bányákat nemigen nyitottak a világban az elmúlt évtizedben a nyomott nyersanyagárak (és az atomenergia-ellenes hangulat) miatt.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.