Vegyesen zártak kedden a New York-i értéktőzsde irányadó mutatói. A 30 vezető iparvállalat Dow Jones indexe 0,11 százalékkal erősödött. Az S&P 500-as mutatója 0,38 százalékkal lett kevesebb. A technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 1,38 százalékkal esett zárásra.
Ázsiában is inkább negatív a hangulat uralkodott, így a hongkongi kivételével gyengüléssel zártak a vezető tőzsdék szerdán. A tokiói tőzsde 0,41 százalékos csökkenéssel fejezte be a napot. A részvények szélesebb körét felölelő Topix index 0,06 százalékkal gyengült. A tajpeji börze 1,08 százalék, az ausztrál tőzsde pedig 0,3 százalék mínuszban zárt. A hongkongi tőzsde 1,46 százalékos növekedéssel, a sanghaji 0,26 százalékos gyengüléssel végzett.
Pluszban kezdték a napot a főbb európai tőkepiacok ma reggel, de délelőtt 11 órakor már erősen vegyes képet festettek: A londoni FTSE-100 index 0,68 százalékos pluszban, míg a frankfurti DAX index 0,31, a párizsi CAC-40 index 0,19, az FTSE MIB pedig 0,21 százalék mínuszban áll. Az euróövezeti EuroStoxx600 index 0,03 százalékkal minimálisan emelkedik.
A negatív hangulat nyomta rá a bélyegét a Budapesti Értéktőzsde indexére a BUX-ra is: 11 órára 0,28 százalékkal lefelé mozdult el a mutató a tegnapi záráshoz képest.
A vezető részvények a Richter kivételével gyengülnek: az OTP 0,53, a Mol 0,76, a Magyar Telekom 0,72 százalékos mínuszban, míg a Richter 0,18 százalékos pluszban áll. A gyógyszergyártó tegnapi közleménye alapján várhatóan nagyságrendileg 28 milliárd forint lesz a fizetendő extra adó, ami miatt tegnap nagy veszteséggel zárt az árfolyama, ezt korrigálja ma némileg a piac. A nap eddigi nyertese a Duna House 0,99 százalékos plusszal, vesztese a Rába 3,83 százalékos eséssel. Mindkét társaság forgalma csekély.
Tegnap közzétette a Költségvetési Tanács a 2023-as költségvetés módosításáról szóló véleményét, amelyből több fontos módosítás is kiderült. Az egyik legfontosabb, hogy a költségvetésben a hiánycél 3,5 százalékról 3,9 százalékra emelkedik a GDP arányában. A költségvetési tervezet a következő évben másfél százalékos GDP-növekedéssel, a nominálisan növekvő fogyasztás miatt pedig magasabb adóbevételekkel számol a kormány. A Rezsivédelmi Alap a korábban tervezett 670 milliárdos összeg helyett 2610 milliárd forintra növekszik. A pénzügyi szervezetek különadója várhatóan 358 milliárd forinttal, a biztosítási adó 219 milliárd forinttal, valamint a gyógyszeriparra kivetett adó további 123 milliárd forinttal járulhat hozzá a költségvetéshez. Az új tervezetben az államháztartás bevételi főösszege 5379 milliárd forinttal növekszik a régebbi tervezethez képest, míg a kiadási oldal 6427 milliárd forinttal. A pénzforgalmi hiány így 1048 milliárd forinttal emelkedik, összesen 3400 milliárd forintra. Ezzel együtt adódik össze a 3,9 százalékos GDP-arányos hiánycél – foglalta össze a KBC Equitas.
A kedd esti jegyzésekhez képest gyengül a forint a főbb devizákkal szemben. Az euró reggel hétkor még 401,03 forintot ért a kedd esti 401,47 forint után, majd 11 órakor 403,11 forintra gyengült. Egy dollárért pedig az esti 377,04 forint után reggelre 376,58 forintot kellett fizetni, de dél előtt egy órával már 378,86 forintot kértek.
Az euró jegyzése a kedd esti 1,0636 dollárral megegyező értéken áll 11 órakor.
Csökken az olaj és a gáz ára
Reggel kilenckor az északi-tengeri Brent nyersolaj ára hordónként 22 centtel (0,26 százalékkal) 84,46 dollárra, míg 11 órára ennél is tovább 83,675 dollárra csökkent.
Noha az olaj ára most csökken, a szigorú kínai járványügyi korlátozások enyhítése hosszabb távon felhajtó hatással van az árakra, ugyanis az aktivitás várható növekedésével az üzemanyag-fogyasztás is növekedni fog, különösen a repülőjáratok megnyitása után. Ugyanakkor az orosz olaj exportjával kapcsolatban Vlagyimir Putyin bejelentette, hogy jövő év február elejétől nem szállítanak azon országok számára, akik alkalmazzák a G7-országok, az EU és Ausztrália által bevezetett 60 dolláros nyersolajár plafont. Ez tovább szűkítheti a kínálatot a jövő évben.
A gázárak új mélypontot ütöttek, a jegyzés utoljára a háború kitörése előtt, február 21-én állt hasonlóan alacsony szinten.
Az európai gázár szerdán is csökkent, a kereskedés első órájának végén a holland gáztőzsdén a legközelebbi januári határidős jegyzésben 1 megawattóra 78 euróba került, ami 2,55 százalékkal alacsonyabb a keddi záróértéknél.
Az arany ára unciánként 0,38 százalékkal (6,85 dollárral) 1816,25 dollárra süllyedt. A vártnál gyorsabb kínai nyitásból adódó várakozások szerint a jövő évben nőhet az arany iránti kereslet, amely a csökkenő amerikai inflációval együtt erősítheti a nemesfém kurzusát.
További esés a kriptopiacon
A Bitcoin 1,26 százalékkal 16 669,84 dollárra, míg az Ethereum értéke 2,08 százalékkal 1196,72 dollárra gyengült 11 órára a 24 órával ezelőtti értékéhez képest.
Ideiglenesen bezár a Tesla sanghaji gyára
Az elektromosautó-gyártó amerikai vállalat kínai üzemében már szombaton megállt a gyártás, és várhatóan csak a következő év elején fog újraindulni. A vártnál korábbi zárás a zéró-Covid politika miatt érezhető visszaeső kereslet számlájára írható. Az újraindulást követő két hétben is várhatóan csökkentett kibocsátás mellett fog üzemelni a gyár, amit majd január második felében újabb leállás követ a kínai holdújév miatt. A Tesla részvényei az idei évben már 69 százalékot estek. A tegnapi kereskedésben 11,4 százalékot esett a Tesla részvények árfolyama, ezért többen már Elon Musk vezérigazgató lemondását követelik – írta meg az Equilor és a KBC Equitas.
Rontotta kilátásait a Nio
A kínai elektromosautó-gyártó vállalat csökkentette a negyedik negyedévre vonatkozó szállítási előrejelzését, miután az újabb koronavírus fertőzésgócok megjelenése a nagyobb kínai városokban nyomás alá helyezte a vállalat ellátási láncát. A részvény árfolyama 8,3 százalékot esett.
Több ezer járatát törölte hétvégén az amerikai Southwest Airlines az extrém hideg miatt
Az amerikai légitársaság vasárnap járatainak 70 százalékát törölte az Egyesült Államokban tapasztalható extrém időjárási körülmények miatt, ami a két ünnep közötti napokat is érinti. A részvény árfolyama 6 százalékot zuhant – számolt be az Equilor.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.