A dél-koreai rendőrség csütörtökön közölte, hogy vizsgálatuk szerint az Észak-Koreához köthető katonai hírszerző ügynökség hackerei álltak a 2019-ben történt Ethereum-kriptovaluta lopás mögött, amely akkoriban 41,5 millió dollárt ért, ez átszámítva több, mint 16 milliárd forint — számol be a Reuters.
Az ellopott kriptodeviza több mint felét a hackerek által létrehozott három kriptotőzsdén, a Bitcoinhoz képest kedvezményesen értékesítve, a többit pedig 51 másik tőzsdén mosták tisztára – tette hozzá a rendőrség.
A hackerek behatoltak egy kriptotőzsdére és 342 ezer ethereum tokent loptak el, amelyek értéke jelenleg több mint 1 milliárd dollár.
Nem nevezték meg a tőzsdét, de a dél-koreai székhelyű Upbit tőzsde akkor azt közölte, hogy észlelte, hogy 58 milliárd vonnyi ethereumot utaltak át egy azonosítatlan pénztárcára.
A rendőrség tisztviselője nem volt hajlandó felfedni a hackerek személyazonosságát, de a dél-koreai média szerint a rendőrség a Lazarus és az Andariel csoportokként azonosította őket, amelyek kapcsolatban állnak az észak-koreai katonai hírszerzéssel.
A nyomozást az Egyesült Államok Szövetségi Nyomozó Irodájával (FBI) együttműködve folytatták, és ez volt az első alkalom, hogy Észak-Koreát azonosították egy dél-koreai kriptotőzsde elleni kibertámadás forrásaként – közölte a rendőrség.
Májusban az ENSZ szankciókat felügyelő testülete azt gyanította, hogy Észak-Korea 2017 és 2024 között 97 kibertámadást hajtott végre kriptovaluta-cégek ellen, körülbelül 3,6 milliárd dollár kárt okozva.
Észak-Korea rendszeresen tagadja, hogy részt vett volna a hackelésben vagy a kripto-rablásban.