Alapvetően a kijárási korlátozások európai lassú lazításával magyarázzák, hogy a tőzsdék ismét szép emelkedést mutatnak. A Bloomberg már be is vezetett rá egy új kifejezést, ez a “tentative easing”, a kísérleti lazítás. (A “quantitative easing” mintájára, amely a jegybankok mennyiségi könnyítése.) Ezen kívül a héten a fontosabb jegybankoktól is újabb támogató lépéseket várnak.
Pedig közel hárommillió korona-fertőzött van már világszerte. Spanyolországban továbbra is lassul a járvány, Olaszország is az újrakezdésre készül. Az USA-ban egy nap alatt több mint 25 ezerrel nőtt az azonosított fertőzöttek száma, a betegségben elhunytaké pedig több mint ezerrel. (Nemzetközi körképünk itt olvasható.)
Rengeteg ország lazít
A The Guardian infografikája szerint a mediterrán országokon kívül Franciaország, Ausztria, Csehország, Norvégia, Albánia is lazít a korlátozásokon ezen a héten. A múlt héten vagy május elején pedig Németországban, Svájcban és Belgiumban is tesznek lépéseket a normalizálódás felé.
Az európai indexek másfél-két és fél százalékos pluszban vannak ma. Az amerikai határidős mutatók is egy százalék körüli pluszban állnak. A BUX index egy százalékos emelkedése az OTP 2,1 és a Mol 1,2 százalékos javulásának köszönhető. A Richter kis mínuszban áll, a Telekom 0,8 százalékkal emelkedett eddig.
További és frissebb árfolyamok itt láthatók
A forint ma erősödik, 353,80 az euró. Pedig példátlanul nagy mértékben, 33,1 ponttal esett a GKI konjunktúraindexe áprilisban, az üzleti és a fogyasztói várakozások egyaránt jelentősen romlottak - közölte a GKI Gazdaságkutató Zrt.
A jegybankok hete, nem az olajé
Ma hajnalban a Bank of Japan lazított a japán államkötvények vásárlásának felső korlátján. Az USA jegybankjához hasonlóan lényegében korlátlan kötvényvásárlást hirdetett, fellendítve ezzel az ország tőkepiacait. A Nikkei 255 index 2,7 százalékkal száguld. Az USA jegybankjának szerepét betöltő Fed szerdán fejezi be kétnapos ülését, az Európai Központi Bank pedig csütörtökön. Erősek a várakozások, hogy ezek az intézmények további ösztönzőket kínálhatnak a járvány által sújtott gazdaságok támogatására – írta az Investing.com. A kínai jegybank is növeli a likviditást a gazdaságban.
Az olaj ma megint rákapcsolt a lejtőn, a WTI 14, a Brent csak három százalékkal zuhan (14,6, illetve 24,0 dollárra). A piaci szereplők jól láthatóan tartanak attól, hogy az USA-ban nincs elég tárolókapacitás, és megint negatívba süllyedhet a határidős olaj, mint múlt héten. A nemesfémek enyhe pluszban vannak.
Ezért is emelkedhet az OTP
A gyorsjelentés-szezon tovább dübörög. Jó hír jött a nekünk sem közömbös német autóiparból, hogy a Volkswagen újraindította fontos gyárát Wolfsburgban. Szépen emelkedett a Lufthansa és az Air France KLM, de csak a korábbi zuhanásokhoz képest. A cégek ugyanis valószínűleg megkapják a túléléshez szükséges állami mentőinjekciókat.
Száguld a Deutsche Bank részvénye, 11 százalékkal, mivel az első negyedévben a szükségesnek tartott céltartalékok megképzése után is nyereséges tudott maradni a pénzintézet. Ez a többi bankrészvényre is nagyon jó hatással van. Az Adidas eredményei viszont eléggé pocsékak, 93 százalékkal csökkent a nyeresége, a részvény persze esik.