8p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Kellemes emelkedéssel kezdték a napot az európai részvénypiacok, de Budapesten szerény mínusz van. A forint is gyengül kissé, de ezzel együtt is mélyen 350 alatt várja az euró a délutáni kamatdöntést. Kritikus szinten az arany, Kína miatt gyengélkednek az ipari nyersanyagok, és újra visszapattantak a kriptodevizák a mélységekből.

Miután hétfőn a tőzsdék egy része Európában zárva volt, más része pedig nem, kissé bizonytalanul kezdtek, de felfelé indultak el kontinensünkön a részvénypiacok. A német DAX történelmi rekordot állított be, 0,8 százalékkal megy feljebb. Párizsban 0,1 százalékos az emelkedés, Londonban pedig stagnálás van. De Hollandiától Svájcig, Stockholmig, Varsóig szinte mindenütt emelkedés látható.

Ebben nagy szerepe lehetett annak, hogy tegnap este Amerikában jókora pluszban zártak a tőzsdék, az S&P 500 index egy százalékkal, a Nasdaq 100-as pedig 1,7 hét százalékkal zárt feljebb. Ráadásul a határidős indexek odaát ma is 0,3–0,5 százalékos pluszban állnak.

A kevés kivétel egyike Budapest, itt 0,3 százalékkal süllyed a BUX, az OTP 0,2 és a Richter 1,3 százalékos esésének hatására. A Mol 0,2 százalékkal drágulni tud, a Telekom pedig stagnál. Az euró forintárfolyama a tegnapi ünnepen a 347 forintot is megérintette, ma viszont ismét emelkedik, 348,40 Ft az árfolyam.

Árfolyamok és grafikonok

Gyorsjelentést tett közzé a 4ig, és optimisták a gazdasági szereplők itthon a GKI szerint. A Morgan Stanley pedig 17 100 forintról 18 100 forintra emelte az OTP-re szóló 12 havi célárfolyamát. Az ajánlás továbbra is felülsúlyozás. Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) pozitív véleményt fogalmazott meg a Richter méhmióma kezelésére szolgáló Relugolix (RYEQO) készítményéről.

Izgatottan várják az MNB kommentárját

Az MNB kamatdöntő ülést tart ma, kettőkor rövid, háromkor részletesebb közlemény érkezik. Várhatóan nem nyúlnak most a kondíciókhoz, de a jövő hónapban már alighanem igen. A piac mindenesetre erősen figyeli, hogy milyen utalásokat tartalmaz majd erről a szervezet kommunikációja. Nemrég a kamatemelés lehetőségéről beszélt az MNB egyik vezetője, azóta erősödött sokat a forint is.

A közlemény szövegébe bekerülhet a kamatemelés lehetősége az infláció emelkedése miatt. A következő ülés június 22-én lesz, akkor ismerhetjük meg a friss inflációs jelentés keretszámait. Az alapkamatot várhatóan felemelik az egyhetes betéti kamatszintre, de fontosabb kérdés, hogy az egyhetes kamatszintet addig emelik-e valamelyik tenderen írja az Equilor Befektetési Zrt.

A délutáni órákban a brókercég szerint nagyobb kilengésekre lehet számítani a forint árfolyamában.

Jó hírek sora Németországból

A német tőzsde mai felülteljesítése nem véletlen, több jó hír is érkezett az országból. Az egyik, hogy az Ifo Intézet üzleti klíma-indexe májusban 99,2-re emelkedett az áprilisi 96,6 pontról. Ez a legmagasabb érték 2019 májusa óta. A közgazdászok 98,2 pontot becsültek. Ez arra utal, hogy a német gazdaság lendülete növekszik, visszatér a növekedési pályára.

A német DAX és az amerikai SP500 indexek öt évre(Tradingview.com)
A német DAX és az amerikai SP500 indexek öt évre(Tradingview.com)

A német részvénypiacot egy megafúzió tartja lázban, a Vonovia ingatlancég felvásárolná a Deutsche Wohnen-t. Az elemzők annak ellenére pozitívan ítélik meg hosszú távon a tranzakciót, hogy a finanszírozásban vannak kérdőjelek. A tervezett tőkeemelés ugyanis felhígítja a részvénytőkét. A tranzakcióhoz a részvényesek ötven százalékának hozzájárulása szükséges, de bizonyos nagy nemzetközi alapkezelők részvétele miatt valószínűleg el fogják azt érni.

Eddig megtakarítottak, most majd költekezhetnek a németek

Európában a járvány is visszaszorulóban van, és reggel Kínában is három százalékkal emelkedett az irányadó index. Egy másik jelentés szerint a németek megtakarítási kedve a mozgási korlátozások miatt óriásira emelkedett, jövedelmük 23,2 százalékát tetették félre. Az utóbbi két évtized átlaga 9 és 11 százalék között volt. Kérdés, mi történik, ha ez a pénz majd megindul a fogyasztás felé.

A koronavírus-járvány lassan alábbhagy, az emberek kimennek a szabadba. A légi forgalom növekszik, a vakációkat tervezik, a fogyasztás ismét élénkül. Emellett a legújabb inflációs aggodalmak a közelmúltban háttérbe szorultnak a részvénypiacon indokolja a német N-tv.de portál a DAX index új csúcsát.

Németország (Pixabay.com)
Németország (Pixabay.com)

Mitől erős az arany?

Az arany 1885 dollárig erősödött a napokban. A Fed szerint továbbra sem kell félni az infláció tartós emelkedésétől, az árak romlása csak ideiglenes lesz – írja az Erste Befektetési Zrt.

Az aranyat segíti a világban erősödő koronavírus járvány, amely Ázsiában nem lankad az indiai mutáns terjedése miatt. A befektetési alapok továbbra is lankadatlanul veszik a nemesfémet, az elmúlt pár hétben szinte folyamatos volt a tőkebeáramlás. Az 1900 dollárnál erős technikai korlát van, a következő napok fő kérdése, hogy ezt a szintet meg tudja-e haladni az arany.

Hadat üzentek az árupiaci spekulációnak

Az utóbbi időben pofonokat kaptak az ipari nyersanyagok, a réz például Londonban visszacsúszott tonnánként 10 ezer dollár alá. Még nagyobbat estek a múlt héten a vasérc és a kokszszén, valamint különböző acéltermékek. A kínai kormány ugyanis intézkedéseket jelentett be az emelkedő nyersanyagárak fékezése érdekében, amelyek szerintük alááshatják az ország gazdasági fellendülését – tudósított a Reuters.

A kínai kabinet bejelentette, hogy erősíti az árukínálatot az “ésszerűtlen” árak visszaszorítása érdekében. Például állami tartalékokat dobhat piacra.

Szándékosan tenné tönkre Kína a bitcoint?

Mégsem egyszerű álhír (FUD) volt a múlt héten kijött, egy régebbi állásfoglalás ismétlését tartalmazó információ a kínai szabályozók bitoin-ellenességéről. Pénteken újabb követte, ezúttal tényleg a hatóságok részéről, a bitcoin-bányászat és a kriptodeviza-tranzakciók korlátozását vetítve előre.

Kriptodeviza-hőtérkép az utóbbi egy hétben. A piros négyzetek esést, a zöldek emelkedést jeleznek (Forrás: Quantifycrypto.com)
Kriptodeviza-hőtérkép az utóbbi egy hétben. A piros négyzetek esést, a zöldek emelkedést jeleznek (Forrás: Quantifycrypto.com)

Ez újra mélyre lökte a kriptodevizák árfolyamát. Vasárnap a bitcoin 31 ezer, az ether pedig 1800 dollár alatt is járt. Ma azonban 39 ezer, illetve 2660 dollárt érnek. Sok olyan véleményt olvasni, amelyek szerint Kína azért igyekszik kiiktatni az országban a kriptodevizák használatát, hogy saját jegybanki pénzének, a digitális jüannak ne legyen konkurenciája. Mások a kínai fintech-vállalatok hatalmának visszaszorítására irányuló, már régen folyó kommunista hadjáratot is felemlegetik. (Lásd Jack Ma korábbi eltűnését, az Ant-kibocsátás leállítását.)

Vége a piszkos kínai bitcoinok korszakának?

Sok olyan vélemény látott napvilágot, melyek szerint a bitcoin-bányászat feletti kínai befolyás csökkentése egyáltalán nem rossz a piacnak. Egyrészt a bitcoin-bányászat ott jelentős részben szénből nyert áramon alapul, ami rossz fényt vet a bitcoinra. A kínai piszkos energiahordozók kiiktatása az egész Bitcoin-rendszert környezetbarátabbá teheti. A másik, hogy eddig is számos nyugati szakértő feje fájt, hogy a Bitcoin számítási kapacitásának – a “szavazatoknak” – túl nagy része Kínában koncentrálódik (a bányászokon keresztül).

Végtelen történet lehet a bitcoinból

Paul Krugman Nobel-díjas közgazdász feladta korábbi álláspontját, amely során a bitcoin közelgő megszűnését jelezte elő. Most azt javasolja, hogy a kriptopénzről gondolkodjanak „olyan kultuszként, amely a végtelenségig fennmaradhat”. Ennek ellenére továbbra is úgy véli, hogy a bitcoinnak nincsenek fundamentális alapjai.

Ray Dalio, a világ legnagyobb fedezeti alapjának vezetője pedig egy konferencián azt jósolja, hogy az amerikai dollár a leértékelődés szélén áll, és elveszítheti globális tartalékvaluta pozícióját. A Fed még több pénznyomtatással törlesztheti az adósságokat.

A Bridgewater alapítója ebben a környezetben inkább bitcoint, mint kötvényt szeretne tartani infláció elleni védelemként. Ráadásul először ismerte el, hogy már birtokol is a kriptodevizából. Dalio szerint „a bitcoin legnagyobb kockázata saját sikere”. Ha a bitcoin csökkenti a kormány azon képességét, hogy kötvényeken keresztül tőkét gyűjtsön, a hatósági tiltása várható.

Az európai részvénypiac sokkal olcsóbb

A ciklikusan igazított P/E hányados Európában mindössze 20 körül van, míg az USA-ban 35 – írja az Alapblog. De emellett más oka is van, amiért kontinensünkön jobb teljesítményt várnak a részvényektől.

Az aktivista befektetők akkora részesedést vásárolnak a vállalatokban, hogy helyet követelhet a képviselőinek az igazgatótanácsban. Így beleszólása nyílhat a vállalat irányításába. Az USA-ban ennek régi hagyománya van, a nem hatékonyan működő vállalatokat már átalakították. Európában ezzel szemben nemigen van tradíciója. De úgy tűnik, sok amerikai aktivista kezdi a fókuszát Európa felé helyezni.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

 

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 17490 17365 17550 +0,72% 17480 17500 1 960 661 785 HUF 2024-04-25 11:24:34
MOL 3008 2968 3014 +0,40% 3006 3008 380 466 556 HUF 2024-04-25 11:25:34
MTELEKOM 917 903 918 -2,65% 916 917 370 242 537 HUF 2024-04-25 11:28:54
RICHTER 9150 9030 9195 +0,55% 9150 9160 946 895 320 HUF 2024-04-25 11:28:06
OPUS 398 396 399 +0,38% 398 398 9 748 959 HUF 2024-04-25 11:16:16
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Legénykedik a forint ma reggel!
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 07:22
A forint árfolyama csütörtök reggelre erőre kapott a főbb devizákkal szemben a szerda kora esti jegyzésekhez képest a nemzetközi bankközi devizapiacon.
Részvény / Deviza / Áru Van egy rossz hírünk a forintról
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 19:01
Már megint lejjebb csúszott az árfolyama.
Részvény / Deviza / Áru Nagy Márton bejelentést tett a benzinárról, szárnyalt a Mol
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 17:44
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 437,29 pontos, 0,66 százalékos emelkedéssel, 66 376,55 ponton zárt szerdán.
Részvény / Deviza / Áru Megrángatták a Molt az ársapka előtt, Musk felbeszélte a Teslát
Eidenpenz József | 2024. április 24. 12:21
Kedvező a hangulat a tőzsdéken, az amerikai gyorsjelentések is jók voltak és egy makroadat is reményt keltett. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) kamatdöntése inkább megnyugtatta a forintpiacot, az euró árfolyama enyhén esett. A pesszimista várakozásoknál is pocsékabbak lettek a Tesla számai, mégis emelkedni tudott. Letiltják a szankciók kikerülésére használt venezuelai kriptószámlákat.
Részvény / Deviza / Áru Félénk mosoly ülhet ki az arcára, ha meglátja, mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 07:27
A forint még mindig a 393-es szint felett cserél gazdát.
Részvény / Deviza / Áru Mit szólt a forint Matolcsy Györgyék döntéséhez?
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 19:04
Délutánra erősödött a főbb devizákkal szemben a hazai fizetőeszköz. 
Részvény / Deviza / Áru Már most fáj a Molnak a kormány terve
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 18:11
Újra bevezethetik az ársapkát, a lépés a Mol-részvények keddi kereskedésére is hatott. 
Részvény / Deviza / Áru Az MNB-n a forinttulajok szeme, nem szabad leírni az elektromos autókat?
Eidenpenz József | 2024. április 23. 12:23
Az európai tőzsdék hangulata jó, amihez egy kedvező menedzserindex sokat tehetett hozzá. A BUX is jól néz ki, de a Mol esik. A forintpiac feszült nyugalommal várja az MNB kamatdöntését, nagyot esett az arany, drágulnak az energiahordozók. Tesla- és GM-eredmények, elektromosautó-eladások, magyar kamatdöntés van még a láthatáron.
Részvény / Deviza / Áru Néhány fillért hozott a forint
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 06:51
Minimálisan erősödött a forint a legfontosabb nemzetközi devizákkal szemben. 
Részvény / Deviza / Áru Jobb, ha még egyszer megnézi, mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2024. április 22. 19:04
Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben hétfő estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG