Délelőtt tíz órakor a német DAX fél százalékos, a francia index egy százalékos, a londoni mutató 0,6 százalékos mínuszban járt. Varsó is esett, miközben a BUX index 0,2 százalékkal süllyedt. Az OTP 0,6, a Mol és a Richter 0,3 százalékos mínuszban volt. Az Opus 3,3 százalékkal drágult, négy százalékkal a CIG Pannonia, stagnált a Magyar Telekom.
Tegnap a magyar jegybank ismét kamatot csökkentett, amire a korábbi jelzés alapján számítottak is az elemzők. (Cikkeink: Ismét kamatot vágott az MNB, Az MNB folytatja a felfüggesztett állampapír-vásárlásokat.) A forint a lépés után először erősödött, ma viszont gyengül, 350,70 az euró ára, 80 fillérrel magasabb a tegnap estinél. Az euró tegnap sokat drágult a dollárhoz képest, persze nem függetlenül az elfogadott európai mentőcsomagról. A keresztárfolyam átszelte az 1,15-ös szintet is. Ma viszont inkább stagnálás látható.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
Az egyezséget követően mindenki elismerően nyilatkozik az EU kiállásáról. Egyesek Európai Egyesült Államokról beszélnek, de az 1800 milliárd eurós csomag, amelyet közös kötvénykibocsátásból finanszíroznak, mindenképpen egy nagy lépés az EU történetében. És olyan nagy hatást látnak bele, hogy erőteljes pénzáramlást vizionálnak az EU felé az USA-ból; ez pedig várhatóan további euróerősödést hoz a dollárral szemben. Így egyes piaci szereplők (UBS) 1,17-es EUR/USD kurzust látnak az év végére, amely nem túl erős állítás, amikor a kurzus 1,1542-n áll – írta az Erste Befektetési Zrt.
Megint maradj otthon!
Ma is a részvényekkel egy irányba mozog az olaj, másfél százalékos mínuszban van. A nemesfémek viszont folytatják a szárnyalást, reggel újabb hat százalékos pluszban volt az ezüst ára, 23 dollár felett, mintegy hétéves csúcson. Most már csak 22 dollár az árfolyam, de ez is 2,2 százalékos emelkedés. Az arany is araszol felfelé, 1850 dollárnál jár, közeledik a 2011-ben beállított 1920 dollár körüli mindenkori csúcsához.
Tokióban ismét a “maradj otthon” lett a jelszó. Ausztriában tegnap beszélt a kancellár, és az esetszám növekedése miatt újra maszkviselési rendeletet adott ki. Az USA-ban nem csitul a járvány, a kaliforniai esetszám átlépte a 400 ezret. Először fordult elő, hogy ezer fölé nőtt a napi halálozások száma. Több mint 144 ezer halott és mintegy öt hónap kellett hozzá, de Donald Trump végre rájött, hogy ajánlatos a védőmaszk használata. (Korábban még gúnyolódott is rajta.)
Nem lesz gyors az újabb mentőcsomag
Az amerikai elnök arról is beszélt, hogy a járványhelyzet még rosszabbodhat, mielőtt javulni fog. Nagyon optimista viszont az oltóanyaggal kapcsolatban. Eközben készül a befektetők által nagyon várt gazdaságsegítő csomag a Fehér Házban. (Erről részletesebben lásd cikkünket.)
Az amerikai kongresszus a következő két hétben valószínűleg nem fogja tudni elfogadni a következő gazdaságélénkítési programot – mondta a többségi frakció vezetője, Mitch McConnell a Politico nevű oldalnak. A republikánusok saját gazdaságélénkítő terve a magánszemélyeknek egy új egyszeri pénzösszeget, “stimulus-csekket” tartalmazna. (Tavasszal mindenki 1200 dollárt kapott – a szerk.) Tovább bővítenék a munkanélküli ellátások rendszerét és több pénzt adnának a tesztelésre. A Donald Trump elnök által szorgalmazott béradó-csökkentést viszont ellenzik.
A Fehér Ház és a kormányzó többséget adó párt közötti ellentétek a döntést augusztusra tolhatják ki a Bloomberg.com szerint.
Fontos gyorsjelentések érkeznek
A Texas Instruments a várakozásoknál sokkal jobb számokat jelentett. Nem volt viszont pozitív a Snap jelentése. Ma a svájci ABB gépgyártó, a német Software AG és az Akzo Nobel gyorsjelentései vannak Európában a középpontban. Az USA-ban pedig a Tesla és a Microsoft számait várják. A befektetők arra figyelnek, hogy a vállalatok hogyan tudták kezelni a koronavírus-válságot a lezárásokkal és zsugorodó gazdasági aktivitással telő második negyedévben.
Brókerek a magyar kamatdöntésről
A hazai monetáris döntéshozók tegnap összességében azt üzenték, hogy jelenleg nem tervezik az alapkamat további csökkentését. Ismét mérsékelt likviditáskiszorítást hajt végre a jegybank. Az alapkamat változásának egyik legfontosabb hatása, hogy az egyhetes betéti tendereken is alapkamaton fogad be ajánlatokat az MNB, tehát a kereskedelmi bankok a korábbinál alacsonyabb kamatot fognak kapni a betétekért - írta az Equilor Befektetési Zrt.
Másként értelmezi a helyzetet a K&H Bank elemzője, Németh Dávid, szerinte elképzelhető további lazítás, azaz kamatcsökkentés.
Ugyanis a kamatcsökkentés célja a gazdaságélénkítés. Tehát alacsonyabb hitelkamatokkal igyekszik felpörgetni a hitelezést az MNB. Az infláció szempontjából is belefér a kamatcsökkentés, a jegybank ugyanis legutóbbi előrejelzésében azzal számolt, hogy az egyik legfontosabb mutató, az adószűrt maginfláció jövőre a 3 százalékos célszint alá süllyed. Ha viszont a járvány miatt zorddá válik a hangulat, akkor átmenetileg szigoríthat is a jegybank. A bizonytalanság miatt azonban az esetleges lazítás mértéke nagyban függ a nemzetközi környezet alakulásától és a forint árfolyamától is - írta a bank közleménye.