A múlt hét végén a némileg ellentmondásos amerikai foglalkoztatási adatokkal magyarázták, hogy az amerikai tőzsdék jókora eséssel zártak. Ma pedig Európa eséssel nyitott, majd Amerika folytatta, mire Európa még inkább belehúzott. Pedig különösebben fontos hírek nem voltak, bár Európában kijött egy gyenge befektetői bizalmi index, az olaj pedig ismét esett, ami mostanában többször szerepelt a részvényárak esésének magyarázataként.
Ismét hatezer alatt
A német DAX index átlépte a bűvös 9000 pontos határt, 3,2 százalékkal zuhant, hasonlóan teljesített a francia és brit mutató is. Az olasz és spanyol index 4,5 százalékkal, a görög 7,9 százalékkal zuhant. Este hatkor az S&P 500 index 2,0, a Nasdaq technológiai tőzsde indexe 2,3 százalékos mínuszban volt, a Dow Jones beesett 16 ezer pont alá.
A budapesti tőzsde kicsit jobban viselte a megpróbáltatásokat, 1,6 százalékkal esett, az esést az OTP vezette. A bankpapír délben átlépte a 6000 forintos határt és estig 5935 forintra süllyedt, ami 2,9 százalékos esés. A Mol csak 0,9, a Richter 1,3 százalékot esett, a Magyar Telekom egy forinttal lett olcsóbb.
Jön a Richter-jelentés
Holnap hajnalban teszi közzé gyorsjelentését a Richter. Az Equilor reggeli hírlevelében optimista volt, 27,4 százalékos profitnövekedést várt. Arra számított, hogy a társaság a negyedik negyedévben is tartani tudta a harmadik negyedévi eredményhányadot, és megélénkült az oroszországi üzletmenet az év végén. A rubel gyengülése ugyanakkor veszteséget okozhatott. A brókercég az év során nagyobb előrelépést vár a biohasonló (bioszimiláris) termékek terén.
A dollár ezúttal alig változott, az euró/forint viszont visszapattant a pénteken megközelített 309 forintos határról, és 310,60-ig emelkedett az árfolyam. Megint gyengülni kezdett az orosz rubel.
Ellátták a bankok baját
A WTI olaj a 30 dollárt ostromolta és délben egy időre ez alá is esett, a Brent a 33 dollárhoz közelített, de ez a szint végül megtartota. Az arany, az ezüst, a platina és a palládium, tehát a nemesfémek 2-3 százalékkal emelkedtek, az aranybánya-részvények még jobban.
Európában a bankok estek nagyot, 5-6 százalékkal, de a Deutsche Bank 9,5 százalékkal zuhant, a Raiffeisen és az Erste hét százalék körül. Nem volt szívderítő az autóipar helyzete sem, a Volkswagen 5, a Renault közel 6, a Fiat majdnem 10, a Tesla 7 százalékkal esett. Ijesztő, hogy az EuroStoxx 50 európai index 50 komponense közül egy sem tudott emelkedni.