Egyre jobban utálják a görög joghurtot
Pocsék hangulatban telt a kereskedés az európai tőzsdéken. Miután továbbra sincs megállapodás Görögország és a hitelezők között, sőt pénteken már el is mulasztottak egy fizetési határidőt - igaz, ezt még "lefedezték" egy mondvacsinált magyarázattal. Gyakorlatilag egy olyan trükköt vetettek be, amit Zambia alkalmazott egyedül, 35 évvel ezelőtt. Az Európai Bizottság a múlt héten egy megszorításokat is tartalmazó javaslattervet nyújtott be Görögországnak, akik viszont ezt teljes felháborodással fogadták. Folytatódhat tehát a huzavona, ami akár a hó végéig is mérgezheti a piacokat - ekkor kell egyösszegben bő másfél milliárdot kiköhögniük a görögöknek.
Nagyon ment ma a törökverés
A nyugat-európai tőzsdék többsége záráskor komolyabb mínuszban járt: a londoni FTSE ugyan minimális pluszba esett át, de a frankfurti DAX és a párizsi CAC-40 közel 1 százalékot veszített értékéből. Az athéni index közel 3 százalékot veszített, a legnagyobb vesztes viszont a török index, ami a nap végére is 5 százalékos veszteségben maradt. A hétvégi választások után egy rendkívül bizonytalan politikai helyzetre kell berendezkednie az országnak, amit a befektetők nem szeretnek - a háttérről itt írtunk bővebben >>
Friss árfolyamok >> |
Budapest sem tudta kivonni magát ebből a hangulatból: az OTP vezetésével nagyot esett a BUX index, a bankpapír közel 3,5 százalékot veszített hétfőn. A bluechipek közül egyedül a Magyar Telekom tudott erősödni.
Komoly tőkeátrendezés folyik
Pozsgai Gábor, az OTP treasury üzletkötője szerint a görög helyzet rendezetlensége mellett a piacok hangulatát befolyásolja az is, hogy komoly tőkeátrendezések folynak: emelkednek az állampapírhozamok Európa-szerte, a befektetők csökkentik kitettségüket - főleg a hosszú futamidejű - kötvényekben. Az amerikai gazdaságról a múlt héten nagyon jó adatok érkeztek, az NFP munkaerőpiaci adat egy újabb csepp volt a pohárban ahhoz, hogy a piacok elkezdjék árazni az őszi amerikai kamatemelést. Emellett történelmi mélypontokon jártak az elmúlt időszakban az eurózóna periféria-országainak kötvényhozamai - nem csoda, ha beindult a hosszú távú kötvényekből a pénzkivonás.
Rossz jelek a forint körül
A devizapiacon a forint egy jól kivehető gyengülő trendbe ragadt be: ma is 314 forint fölé emelkedett az euró jegyzése. Innen egy kis lecsorgás jöhet, de egyre nagyobb tetőket, egyre magasabb aljakat láthatunk, ami nem jó jel - fogalmazott Pozsgai Gábor. Ha a görög helyzet esetleges pozitív rendezése kapcsán nem tör ki valamiféle örömünnep, akkor ennél gyengébb szintekre is fel kell készülni.
Friss árfolyamok >> |
Az euró dollárárfolyama 1,11-1,12 körül ragadt be - a piac nem igazán tudja, mit kezdjen. Egyik oldalról ott van egy eurót erősítő múlt nyilatkozat az EKB elnökének részéről, amit csak tetőzött a mai német ipari termelési adat, ami a vártnál jóval jobb lett. A másik oldalról viszont épp a dollárt erősítenék az erősödő kamatemelési várakozások, a múlt heti jó amerikai makroadatok - a kettőből jön ki ez az oldalazás.
Friss árfolyamok >> |
A Fed 17-én tart kamatdöntő ülést - ekkor emelést nem vár a piac, de érkezhet olyan impulzus, ami kibillentheti a sávból a jegyzést. És persze itt is igaz, hogy egy esetleges görög örömhír bármikor felboríthatja a látszólagos nyugalmat.
Friss árfolyamok >> |
A kőolajár ma nagyot esett, a WTI több mint 1 százalékot esett, a Brent is közel 1 százalékkal ér kevesebbet, mint tegnap.