A tegnap esti mínuszos amerikai zárás után ma reggel süllyedéssel indultak az európai tőzsdék is, de nemsokára szerény pluszba mentek át. Hasonlóan viselkedtek az amerikai határidős mutatók is. A BUX bőven felülteljesítő 1,2 százalékos emelkedésével. Az OTP 2,5, a Mol egy, a Richter 0,4 százalékos emelkedést mutat, a Telekom kissé süllyed.
A forint a lengyel és a cseh fizetőeszközzel együtt kissé erősödik, az euró 360,90 forint. Gyengül a dollár, süllyednek a nemesfémek, és egy százalék feletti pluszban van a kőolaj.
Idegesek a líra miatt, Trump csapatokat von ki
Donald Trump csökkenti az Afganisztánban és Irakban állomásozó amerikai katonák számát, ami sokak szerint rossz hír, mert destabilizálhatja a térséget. A lépés valódi oka az lehet, hogy ez szerepelt négy évvel ezelőtti választási ígéretei között.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
A devizapiacon feszült figyelemmel várják, mit lép holnap a török jegybank. Nemrég a zuhanórepülésben levő lírát az stabilizálta, hogy leváltották a jegybank elnökét, és lemondott a pénzügyminiszter. A piac azt várja, hogy drasztikusan, 10,25 százalékról 15 százalékra viszik fel az irányadó kamatot.
Lesz harmadik hullám is Magyarországon?
A harmadik hullám veszélye is fennáll, erre lehet következtetni abból, hogy a magyarok majdnem fele be sem akarja oltatni magát, sokan pedig bizonytalanok. Így a politikusok, közgazdászok talán hiába reménykednek abban, hogy az oltás gyorsan megállítja a járványt.
A magyarok túlnyomó része biztosan nem oltatná be magát koronavírus elleni vakcinával, derült ki az Euronews kutatásából. Az Opinio által 1231 fős mintán végzett reprezentatív felmérés eredménye szerint a megkérdezettek mindössze 17 százaléka adatná be magának az oltást, ha a vakcina elérhetővé válna. 47 százalék egyértelműen elutasította az oltás lehetőségét, 36 százalék pedig még nem döntötte el.
A magyarok egyébként mélységesen bizalmatlanok az orosz és a kínai oltóanyagokkal szemben, csak hét, illetve négy százalék mondta azt, hogy beadatná (csak az oltáspártiak közül).
(Lásd még: Meghosszabbíthatja a kormány a rendkívüli intézkedéseket február 8-ig.)
Mi ez a lecsorgás?
A tőzsdén a lecsorgás annak köszönhető, hogy látványosan romlik az amerikai járványhelyzet – írta reggel az Erste Befektetési Zrt.
Napok óta 150 ezer fölött van az új megbetegedések száma az USA-ban, és számos állam szigorító intézkedéseket vezetett be. Kalifornia, New Jersey, Philadelphia, Iowa, New York, Michigan, Washington, stb. mind különböző szigorítások mellett döntött a járvány megfékezése érdekében. Ráadásul mindezt a jövő hétvégi hálaadási ünnep előtt, amikor szinte minden amerikai felkerekedik, hogy meglátogassa szeretteit.
Az USA-ban közben engedélyezték az első otthon végezhető koronavírus-gyorstesztet.
Rossz hír az európai autóiparból
Az autópiac az EU-ban a mozgási korlátozások miatt újra nyomás alá került októberben. Ismét 7,8 százalékkal, alig 954 000-re csökkent az új gépjárművek regisztrációja, jelentette az ACEA európai gyártói szövetség Brüsszelből.
Írország és Románia kivételével az összes uniós piacon csökkenést regisztráltak. A mínusz az első tíz hónapban összesen majdnem 27 százalék volt. Októberig összesen nyolcmillió új járművet regisztráltak az EU-ban, ami 2,9 millió darabos csökkenést jelent az előző év azonos időszakához képest. Spanyolországban volt a legerősebb mínusz, 36,8 százalék, követte Olaszország (–30,9 százalék), Franciaország (–26,9 százalék) és Németország (–23,4 százalék).
Magyarországon októberben, 2019 októberéhez képest négy százalék volt a csökkenés. Az első tíz hónapban összesen pedig kereken húsz százalékkal csökkent az újautó-regisztrációk száma az egy évvel korábbihoz képest. Tehát az európai átlagnál jobb volt a helyzet.
Merkel elektromos tőkeinjekciója
Eközben Németországban tovább növelik az elektromos autók támogatását.
Az elektromos autók számára adott eddigi ösztönzőket (“Kaufprämie”) meghosszabbítják 2025-ig. Új támogatások jönnek a tiszta üzemeltetésű teherautók számára. Több töltőállomás lesz. A szövetségi kormány összességében további milliárdokkal segíti az autóipart. Ez annak a virtuális autó-csúcstalálkozónak az eredménye, amely Merkel kancellár és az ipar képviselői között zajlott – írja az N-Tv.de.
(Kapcsolódó cikkünk: Koronavírus: Németországban lassan, de javul a helyzet.)
Kínában csak harmadik a Tesla
Októberben viszont nyolc százalékkal nőtt viszont az autóeladások száma Kínában, ez 2,02 millió darabot jelent. Az értékesített elektromos autók száma duplázódott 144 ezer darabra. A Tesla csak a harmadik legnagyobb eladó volt 12 143 darabbal. Boris Johnson brit elnök pedig azt mondta, hogy az eddig tervezettnél öt évvel korábban, már 2030-tól megtiltanák a robbanómotoros autók forgalomba hozatalát Nagy-Britanniában.
Még mindig az autóiparban, este közzétette gyorsjelentését a Nio, a Tesla egyik legígéretesebb kínai versenytársa. Az eredmények az amúgy is felfokozott elemzői várakozások felett alakultak, a részvény a tőzsdén kívüli “pre-market” kereskedésben három százalékkal drágul.
Történelmi csúcs felé tart a bitcoin
A bitcoin ma is tovább száguldott, új több éves csúcsa 18 450 dollár, gyorsan közeledik a 2017 végén elért, 19 500 körüli történelmi maximumhoz. Pár hete még alig tízezer felett járt az árfolyam. Úgy tűnik, egyre többen fogadják el “digitális aranyként”, akárcsak portfóliójuk pici százaléka erejéig is. A korlátozott kínálat miatt azonban – a gyakorlatban csak néhány millió darab forog a piacon – viszont ez még újabb csillagászati magasságokba lökheti az árfolyamot. (A “digitális aranyról” tegnap itt írtunk: Egyre több jele van az új bitcoin-őrületnek.)
Az ether nagyjából a bitcoinnal párhuzamosan emelkedik, de a korábbi rekordjaitól még sokkal messzebb van. A bitcoin súlya a kriptodeviza-piacon belül (bitcoin dominnance) nőttön nő, 66,5 százalék. A kriptodevizák összessége tehát alulteljesít a nagy testvérhez képest. Igaz, a nyáron volt egy DeFi-láz (defi: decentralizált pénzügyek), amelyben új üdvöskék tűntek fel (pl. Chainlink).
A Google Pay és a Revolut
A Mastercard tegnap bejelentette, hogy “kártyakibocsátó partnereivel együttműködve” Ausztriában, Magyarországon, Hollandiában, Romániában és még több országban elérhetővé teszi a Google Pay szolgáltatást. A Revolut még aznap este hozzátette, hogy az ő kártyái is használhatók a rendszerben. A Revolut az idén számos fejlesztést hajtott végre nálunk is, lehet az alkalmazásban például aranyat, részvényeket, kriptodevizát vásárolni vagy biztosítást kötni.
A Deutsche Börse egy eurómilliárdos nagyságrendű üzletben megveszi a az ISS részvényesi tanácsadó társaságot.