A magas energiaárak, a kínai növekedés lassulása és a gyorsjelentési szezon a legfontosabb témák e hét elején, de jön majd amerikai ipari termelési adat és a Fed Bézs könyve is. A hangulat egyelőre szomorkás, esnek az indexek, de viszonylag mérsékelten.
A német index 0,4, a francia 0,8, a brit 0,2 százalékkal süllyed ma. Az amerikai határidős indexek is 0,3-0,4 százalékkal lejjebb mentek. Az európai piacon a bányarészvények vannak a nyertesek között, főleg az olaj, a nikkel és a réz áremelkedése miatt. A Brent már 85,50 dollár, de sokan 100 dollár fölé várják.
A Richter a mérleg nyelve
A BUX index 0,5 százalékos mínuszban van, délben az OTP továbbra is lefelé vette az irányt, így 0,7 százalékos mínuszban van, míg a Mol pont ekkorát emelkedik. Így a Richter 0,5 százalékos esése a mérleg nyelvének szerepét tölti be. A 4iG 1,1, az Opus 1,2, a Telekom 0,5 százalékos csökkenést mutat.
A forint gyengül, az euró 360,60, ami 0,8 forintos drágulást jelent. Holnap, kedden az MNB kamatdöntő ülést tart, ahol ismét 15 bázispontos (0,15 százalékpontos) emelésre számítanak az elemzők.
Nagy gondok vannak Kínában
Az európai luxusszektor részvényei (LVMH, Kering, Hermes) ma azért is estek három százalékkal, mert oly fontos piacukon a kínai elnök fogyasztási adó bevezetésére szólított fel. A kínai GDP harmadik negyedéves növekedése pedig gyengébb lett a vártnál.
A KBC Equitas szerint
csak 4,9 százalékkal növekedett a gazdaság, miközben 5,2 százalékos növekedésre lehetett számítani. Negatív hatással volt az energiaárak emelkedése és az elektromosáram-ellátás akadozása, ami több gyárat is átmeneti leállásra kényszerített. Valamint az ingatlanpiaci aggodalmak miatt a befektetések is a vártnál kevésbé nőttek.
Fontos határidő közeleg
A héten lejár az Evergrande adósságválságának fontos határideje, a 30 nap az első nemtörlesztés után. Ha addig sem fizet, akkor hivatalosan is csődben lesz a vállalat. Ráadásul egymás után dőlnek be a többi kínai ingatlanfejlesztők is, pénteken is csődöt jelentett egyikük, és egy másik is figyelmeztetett arra, hogy nehéz helyzetbe került.
E három intézkedéssel kezdhet az új német kormány
Gyakorlatilag biztosra vehető, hogy az SPD-Zöldek-FDP trió fog kormányt alakítani Németországban. Az első intézkedésekben már meg is egyeztek – írja az Erste Befektetési Zrt.
- A széntüzelésű erőműveket 2030-ig, az eredetileg tervezettnél 8 évvel korábban kivezetik.
- Tizenkét eurós minimálbért terveznek bevezetni.
- Visszatérnek az adósságszabályokhoz 2023-ig, vagyis addigra ismét nullás költségvetés várható Németországban.
Berobban a gyorsjelentési szezon
Fontos amerikai vállalatok tucatjai fognak jelenteni a negyedéves eredményeikről ezen a héten, köztük a
- Tesla (TSLA), az
- Intel (INTC), a
- Johnson & Johnson (JNJ), a
- Netflix (NFLX) (csütörtökön).
Az Apple pedig ma termékbemutató előadást tart, az idén az utolsót. A termékek vonzereje a vásárlói számára, illetve újdonság-tartalmuk pedig befolyásolhatja a részvények árfolyamát is.
Magas szinten stabil a bitcoin
A kriptodevizák a hét közepi emelkedés után a hétvégén inkább kissé lefelé csorogtak. Ma a bitcoin, a binance coin és a polkadot emelkedik, az ether és több más nagyobb altcoin viszont esik pár százalékkal. A bitcoin 61 750, az ether 3825 dollár. (A bitcoin hét napos maximuma 62 757, az április közepi mindenkori rekord 64 863 dollár volt a Coinmarketcap szerint. Ez utóbbi már csak 3,3 százalékkal magasabb a heti csúcsnál.)
Történelmi pillanat, két bitcoin-ETF indulhat el
A múlt heti emelkedést jelentős részben annak a várakozásnak, majd ténynek tulajdonítják, hogy a SEC (az amerikai tőzsdefelügyelet) pénteken engedélyezte az első két bitcoin-ETF-et (tőzsdén kereskedett alapot) az USA-ban. Sokak számára ez egy történelmi nap, amire már mintegy fél évtizede várt a kriptodeviza-szektor. A következő két termék kereskedése indul meg:
- ProShares Bitcoin ETF (kedden, ez már biztosnak látszik)
- Invesco Bitcoin Strategy ETF (szerdán, ez még némileg bizonytalan a források szerint)
Az alapok azonban nem közvetlenül bitcoinba, hanem a chichago-i árutőzsdén (CME) forgó határidős kontraktusokba fektetnek majd.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.