A vártnál sokkal kevesebb munkahely keletkezett az USA-ban, az adat meglepően rosszra sikeredett, amivel egyben a várható kamatemelés időpontja is kérdésessé vált, messzebbre tolódhatott. A részvénytőzsdék igen rosszul viselték a fejleményt, a német DAX és a francia CAC index egy százalékos mínuszban, a brit kollégájuk 0,4 százalékos pluszban zárt. A sok európai részvényt tömörítő EuroStoxx 600 mutató 0,9 százalékkal esett.
A rossz kedvet Európában növelhette, hogy a dollár hirtelen leesett, az euró erősödött, ami nem jó az európai exportőröknek. A zöldhasú az euróval szemben 1,6 százalékkal 1,1330-ra, a jennel szemben 1,8 százalékkal 106,9-re gyengült. Az ekkora napi elmozdulás eléggé ritka.
USA tőzsdéi is rosszul viselkednek, este hat körül az S&P 500 0,4, a Nasdaq 0,7 százalékos mínuszban állt.
Richter szelvény nélkül
A BUX index idehaza viszonylag jól járt, csak 0,3 százalékkal esett. A Richterről ma esett le az osztalékszelvény, ami azt jelenti, hogy a 85 forintos napi esés nagy része, 72 forint az osztalék miatt volt. Így a látszólag 1,5 százalékos esés helyett is csak 0,2 százalék a valódi (5700 forintig).
A Mol negyed százalékkal 16 305 forintig emelkedett, az OTP ugyanilyen arányban 6883 forintra esett. A Magyar Telekom 1,3 százalékkal 453 forintra süllyedt. A forint még erősebb lett, egész nap 312 körül járt az euró, de 312,50-nél nemigen ment feljebb és benézett e határ alá is.
Vették az Apple-t
Beszakadt az európai autóipar, 2-3 százalékkal esett a legtöbb gyár részvényének árfolyama. A kőolaj szerény pluszból 0,5 százalék körüli mínuszba süllyedt a rossz hírek hatására, a Brent 50 dollár felett is járt, de estére az alá esett egy kicsivel.
Az USA-ban az Apple emelkedni tudott, vélhetően azért, mert Elon Musk, a Tesla vezére azt mondta, hogy az Apple az ő közvetlen konkurensük lesz. Ezzel ismét megerősítést nyert, hogy az Apple az elektromos autók terén fog nyomulni.
Az internetes gigászok, Facebook, Netflix, eBay stb. viszont estek. A gazdasági visszaesést sokszor legkeményebben a bankok érzik meg, most a nagy amerikai pénzintézetek részvényei 2-3 százalékkal is zuhantak, a Stoxx 600 európai bankindex is két százalékkal esett.