Van, aki a recessziós félelmekkel, van, aki a – meglepetést egyébként már nem okozó – amerikai és brit kamatemeléssel, megint más a svájci jegybank váratlan szigorításával magyarázza, hogy tegnap is csúnyán zártak a tőzsdeindexek. A technológiai papírok Nasdaq indexe négy, az S&P 500 3,3 százalékkal zuhant.
Ma azonban az európai tőzsdéken végre van egy kis pozitív korrekció, egy százalék körüli mértékben megy a német, francia és brit mutató, és hasonló pluszt mutatnak az amerikai határidős indexek is. Hétfőn viszont az USA-ban ünnepnap lesz, a hosszú hétvége körül így gyengébb forgalomra lehet számítani.
Itthon a BUX index fél százalékkal süllyed, elsősorban a Mol 1,3 százalékos esése miatt, amit az ársapka-hosszabbítás válthatott ki. Az OTP 8500 körül szokatlanul szűk sávban stagnál, egyébként már napok óta, a stabilitásában nagy szerepe lehet, hogy szorgalmasan, naponta veszi saját részvényeit. A Richter 0,6 százalékkal lefelé, a Telekom 1,3 százalékkal felfelé mozdult el. A Masterplast három, a Waberer’s 1,6 százalékkal esik.
Nem szakad el tartósan a 400-tól az euró
A forintra továbbra is nehéz idők járnak. Tegnap először az MNB meglepő kamatemelést hajtott végre az egyhetes betéteknél, ami megerősítette a forintot, és az euró 400 feletti árakról 395-re esett vissza. Azután viszont az árstopok és kamatstopok hosszabbításáról szóltak a hírek, az MNB is nyilatkozott, Brüsszellel is tovább csatázunk, miközben kétséges az EU-s pénzek sorsa.
Így az árfolyam tegnap estére átmenetileg visszatért 400 fölé is, de ma ismét lejjebb van, jellemzően 398-399 között mozog az euró.
Azért a 400 még nagy úr
Tegnap váratlanul emelt az egyhetes betéti tender kamatán az MNB. Korábban ugyanis azt kommunikálta, hogy havi rendszerességgel változtat majd – írja a KBC Equitas. A jegybank június végén teszi közzé az inflációs prognózisát, nyáron gyorsuló inflációt várhatunk, és jelenleg őszre várják az infláció tetőzését.
Tegnap délutánra elfogyott a forint ereje, alaposan elromlott a nemzetközi hangulat. De ma reggel 398 körül jár az EURHUF, vagyis a 400-as szintek összességében azért ellenállást jelentenek egyelőre – teszik hozzá.
Mit jelent a tőzsdének az árstop-hosszabbítás?
Az üzemanyag és egyes élelmiszerek ára október 1-ig, míg a kamatstop és a törlesztési moratórium december 31-ig marad érvényben. Míg az előbbiekre számított a piac, addig a törlesztési moratórium meghosszabbítása meglepetésként ért bennünket – írja az Erste Befektetési Zrt.
A kamatstop az OTP esetében félévente mintegy kilencmilliárd forint elmaradt jövedelemmel járhat, a részletektől függően. A moratórium az OTP esetében mintegy 100-150 milliárd forint hitelt érinthet, 5-10 milliárd forint kamatkiesést jelenthet.
A két hatás együttesen 15 milliárd forint, részvényenként 50 forint körül van. Ez pedig már a korábbi nagy esésekben beárazódott. A Molnál az Ural-Brent árkülönbözet kompenzálja, “sőt túlkompenzálja az emiatt jelentkező veszteségeket”. “Nem örülünk a lépésnek, hiszen nem piacbarát, ugyanakkor nem is esünk kétségbe” – írja a brókercég.
150 dollár lesz az olaj?
Miközben az olaj ára 120 dollár körül stagnál, sokan gondolják úgy, hogy még sokkal feljebb mehet. Már 200 dolláros jóslatot is lehetett olvasni, most egy reálisabb célár hangzott el. A JP Morgan nagy nyersanyagpiaci ralira számít nyár végéig – írja az Equilor Befektetési Zrt.
Az általánosan szűkös ellátás és az alacsony készletek miatt tíz százalékos áremelkedésre számítanak a bank elemzői. Kiemelik hogy az olaj ára akár 150 dollárig emelkedhet, és a kukorica ára is rekord magas szintekre mehet föl.
Merre tovább, bitcoin?
A fő kriptodevizák átmeneti erősödés után ismét pár százalékos mínuszban vannak, a bitcoin jelenleg 21 185, az ether 1103 dollár. A heti, egyben éves minimum 20 216, illetve 1030 dollár volt a Coingecko.com szerint. A 2017-es, 20 ezer dolláros bitcoin-rekord sokak szerint erős támasznak bizonyulhat. A piacot főleg a milliárd dolláros tőkéjű Three Arrows Capital kriptókra specializálódott hedge fund esetleges fizetésképtelensége foglalkoztatja.
Ez már az alja volt? – teszik fel a kérdést sokan, elemzők és befektetők, újságírók. Vannak, akik már a fordulat jeleit látják. Mások évekig tartó konszolidációra készülnek, vagy épp 2024-ben várják a következő nagyobb emelkedő szakaszt. (Ezt támasztja alá a keletkező bitcoinok mennyiségének 2024-es újabb “feleződése” is.)
Musk digitális fizetéseket integrálna a Twitterbe
A pénz alapvetően digitális már egy ideje, logikus lenne fizetési megoldásokat integrálni a Twitterbe, hogy könnyen lehessen pénzt küldeni oda-vissza – mondta csütörtökön Elon Musk a Twitter értekezletén. Musknak van egy megállapodása a Twitter megvásárlásáról 44 milliárd dollárért. Az ügylet befejezésével kapcsolatos bizonytalanság ellenére úgy tűnik, hogy a vásárlás továbbra is sínen van.
Musknak a csütörtöki ülésen való részvétele bizonyos fokú elkötelezettségre utal – írja a Coindesk.
A Twitter már korábban is belekóstolt a kriptopénzekbe, 2021-ben az akkori vezérigazgató, Jack Dorsey idején beépítették a bitcoin (BTC) “borravalóadás” lehetőségét. Idén év elején pedig egy ether-funkciót is.
Kielemezték a Glostert
Megjelent az Equilor Befektetési Zrt. első elemzése a Gloster Infokommunikációs Nyrt.-ről, amely az Xtrend piacra bevezetett részvénykibocsátó megbízásából készült. Az ajánlás 1270 forint melletti árnál tartás, a célárfolyam 1396 forint. (A részvény egy éve még csak 400 forint volt.) A Gloster vállalati informatikai megoldásokat nyújt.
A hagyományosan magyarországi ügyfélkörrel rendelkező társaság fókusza a nemzetközi nagyvállalatok kiszolgálására tevődik át. Akvizíciókkal egyre nagyobb hozzáadott értékű megbízásokhoz jutnak autóipari, a pénzügyi, és egészségügyi vállalatoktól.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.