A hét folyamán minden idők leggyengébb értékéről nagyot erősödött a forint, két százalékkal került feljebb a hétfői mélyponthoz képest, eurónként 324 körüli értékéig. Ez nagy megkönnyebbülés, kikerült a zuhanó spirálból a hazai valuta, ugyanakkor fontos lenne, hogy a következő időszakban vissza tudjon térni legalább a korábban megszokott 310-315 körüli sávba.
Euró/forint. Sokat javult, de van még mit erősödnie. Friss árfolyamok >>> |
A devizapiac egészében is megnyugodott, a cseh korona és a lengyel zloty is felpattantak a heti mélypontokról, az euró pedig 1,17 fölé emelkedett a dollárral szemben.
Ami meglepő viszont, az a hozamszintek alakulása az egyes országok 10 éves állampapírjainál. Míg nálunk, valamint a cseheknél és a lengyeleknél ezt a piac feljebb tolta, addig a legfejlettebb európai országok esetében ismét extrém alacsony szintek alakultak ki: a német hozam mindössze 0,3 százalék, a dán 0,34, a svéd 0,5, a holland 0,46, a finn 0,52, az osztrák 0,58, a francia 0,64.
Felmerül a kérdés, hogy ki az a tökfilkó, hogy André Kostolany szavaival éljünk, aki 10 évre ekkora kamatra köti le a pénzét? Vélhetően ez még mindig egy hisztéria: míg a magyar papírokból menekültek, közel 4 százalékos 10 éves hozam mellett, addig az említetteket a nulla közeli hozamon veszik. Ez abnormális reakció, piaci anomália, vélhetően el fog múlni, mint mindig, de ehhez most már az Európai Központi Banknak is meg kéne kezdenie a kamatemelési ciklust.
Amerikában jókorát emelkedtek a tőzsdék, a Nasdaq egy százalék fölötti nyereséget könyvelhetett el, az S&P 500 is közel ekkorát, 2736 pontig. Utóbbi index grafikonján egy szűkülő háromszög kezd kibontakozni, melynek alsó szára lényegében a 200 napos mozgóátlag, a februárban kialakult nagy volatilitás után most egyre inkább beszűkül a mozgás.
S&P 500 |
Európában ma mérsékelten mozdulnak a piacok, a BUX fél százalék mínuszban van 36 170 ponton, köszönhetően a Mol 1,2 százalékos gyengülésének 2718 forintig, és a Richter 0,4 százalékkal csökkenésének 5110 forintig.