A tegnapi csúnya, hetek óta nem látott mértékű esés után enyhe pluszban indultak, de hamar mínuszba mentek át a tőzsdeindexek Európában. A német DAX 0,7, a párizsi CAC-40 1,3 százalékos mínuszban van, Londonban stagnálás látható. Az amerikai határidős indexek két-három ezrelékes emelkedést mutatnak.
Budapesten a BUX nulla körül ingadozik, küzd a 33 ezer pontos határral. Az OTP és a Richter 0,2 százalékkal süllyed, a Magyar Telekom 1,4 százalékkal van lejjebb, de a Mol 1,3 százalékos emelkedése javítja a képet. A forint nagyjából ott van, ahol tegnap délután, 365,20 az euró.
Kicsi az esélye a forintmozgásnak
A dollár is alig változik. Az olaj a tegnapi csúnya esés után 0,9 százalékos pluszban jár. Ezúttal nem követte a részvénypiacokat a Bitcoin árfolyama, a vezető kriptodeviza megmaradt 13 ezer dollár felett, éves csúcs közelében. Az alternatív kriptodevizák többsége azonban esik.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
Kivárás tapasztalható a devizapiacon az Equilor Befektetési Zrt. szerint.
Az euró/forint technikai képe jelenleg alapvetően semleges, nagyon enyhén felfelé mutat, de nagyobb elmozdulásnak most kicsi az esélye. E hét csütörtökön az Európai Központi Bank kamatdöntő ülése, míg jövő héten az amerikai elnökválasztás kimenetele okozhat nagyobb mozgásokat.
Amerikában a konzervatív Coney Barrett lett a Legfelsőbb Bíróság új vezetője, ami győzelem Donald Trump számára. Magyarországon új csúcsra emelkedett a naponta meghalt áldozatok száma, 63 fővel.
Lezárás jön Németországban?
Franciaországban ma ül össze a kormány, mert lassan megtelnek a kórházak, és új intézkedésekről dönthetnek. Németországban is egyre súlyosabb a járványhelyzet, újabb és újabb járásokban, városokban rendelnek el szigorításokat, részleges kijárási tilalmat. A kontaktus-kutatás egyre kevésbé lehetséges, az idős betegek száma nő, az intenzív osztályokon egyre több a beteg. Minden egyes nap számít – mondta Angela Merkel kancellár, és szerdára összehívta a szövetségi államok vezetőit.
A sajtóban terjedő feltételezések szerint újabb szigorú korlátozó intézkedések következhetnek Európa legnagyobb gazdaságában. A feltételezések szerint ez elsősorban a vendéglátóipart és a rendezvények megtartását érinti majd. De a teljes lezárás, karantén nem valószínű. Ahogy az N-Tv.de cikkének címe írja, “karcsúsított”, fellazított lezárás várható. Az iskolák, óvodák és üzletek zöme például nyitva maradhat.
A mentőcsomag-pesszimizmus
A hétvégén az USA-ban is új csúcsra emelkedett a napi megbetegedések száma, amire a befektetők is felkapták a fejüket – írja az Erste Befektetési Zrt.
A JP Morgan elemzői szerint a szeptemberben indult hullám 75 százalékban a tesztek számának növekedésével magyarázható, a pozitív esetek száma továbbra is alacsony az elvégzett tesztekhez viszonyítva. Ez persze tovább romolhat, ahogy jelenleg történik Európában, ahol az új esetek csupán 10-30 százaléka magyarázható a tesztelés bővülésével. Az elnökválasztásig a demokratáknak nem áll érdekében jelentős mentőcsomag bejelentése, az elnökválasztást követően pedig a republikánusok lelkesedése csökkenhet.
Jól áll Európa legnagyobb bankja
Az SAP szoftvercég, amely tegnap 22 százalékos zuhanásával komoly szerepet kapott a DAX index alulteljesítésében, ma csak szerényen, 1-7 százalékkal emelkedik. A Schaeffler autóipari és ipari beszállító a vártnál jobb üzletmenetről számot be. A részvénye kezdetben három százalékkal ugrott meg, de mostanra ez 0,7 százalékra olvadt. A cég egyébként az ősszel költségcsökkentési céllal több ezer munkahely megszüntetését jelentette be, más beszállítókhoz hasonlóan.
Európa legnagyobb bankja, a HSBC felülmúlta az elemzői várakozásokat gyorsjelentésében – írta a KBC Equitas. A jelentésre a HSBC Londonban 6,5 százalékkal emelkedett.
Bár a negyedéves 3 milliárd dolláros profit 35 százalékkal alacsonyabb az előző évhez képest, csak ennél rosszabb, kétmilliárd dolláros eredményre számítottak a banktól. Ázsiában javulást látnak, így továbbra is elsősorban erre a régióra koncentrálna a bank. A hitelezési bevételek és a kamatmarzsok romlottak, de a HSBC kereskedési bevételei növekedni tudtak. A hitelezési veszteségekre már jóval kevesebb céltartalékot képeztek – írja a brókercég.
Kína a Tesla babérjaira tör
Kína taszítaná le trónjáról a Teslát, a világ domináns elektromosautó-gyártójává válna – írta az Oilprice.com.
A kínai gyártók várhatóan elkezdik terjeszkedni a tengerentúlon. Peking már a globális elektromosautó-ellátási lánc nagy részét ellenőrzi, a kritikus ásványi anyagok feldolgozásán keresztül, az akkumulátorfémek beszerzésétől és feldolgozásától az akkumulátorgyártásig. Kína a világ legnagyobb elektromosjármű-piaca. Anyagköltsége alacsonyabb, mint a többi gyártóé, így Kína költségelőnyt tud elérni – állítják az UBS elemzői.
Donald Trump amerikai elnök a múlt hónapban nemzeti vészhelyzetet hirdetett annak a fenyegetés miatt, amit a kritikus ásványoktól, különösen Kínától való függés jelent. Kína ellenőrzi a világ nyersanyag-finomításának 80 százalékát a lítium-ion akkumulátor-ellátási láncban, valamint a világ cellakapacitásának 77 százalékát – áll a BNEF múlt havi jelentésében.
Itt az elektromosautó-lista
A Morgan Stanley 16 új céget adott hozzá ahhoz a listához, amelyen az elektromos járművek elterjedéséből hasznot húzó cégeket tünteti fel. Így a lista 48-ról 64 eleműre nőtt – írja a SekingAlpha.
Az új cégek között szerepel a General Motors, a Li Auto, a Nio és a Nissan, csatlakozva a már korábban a listán levő Teslához. Amerikai és koreai vegyipari cégek, mint az Axalta, L&F, PPG, Ecopro, Ganfeng Lithium és az Umicore. Bányatársaságok, mint az SQM, Orocobre és a Vale. Valamint a tajvani Sunon, a kínai NARI Tech és az United Rentals (a töltőállomás-infrastruktúra kapcsán). Korábbi szereplők a listán többek között az Aptiv, a Freeport-McMoran bányacég, az LG Chemical, az Analog Devices vagy az NXP Semiconductors.
Elkapkodták az Ant-ot, jó lett a BP
Az Ant Group minden idők legnagyobb értékű tőzsdei bevezetésére készül, amellyel a Saudi Aramco eddigi rekordját is felülmúlná – írtuk tegnap este. A mai hírek szerint a részvények könnyen elkelnek, valósággal elkapkodják azokat a befektetők. Az első órában lejegyezték a teljes mennyiséget Hong Kongban, pedig a jegyzés szerdáit tart.
Közzétette gyorsjelentés a BP olajtársaság, amely első látásra rossz volt, hiszen veszteséget mutatott a mérleg. Egyes rendkívüli tételektől megtisztítva viszont már nyereséges lett a cég az előző negyedévben, és az osztalékot is a korábbi szinten hagyja. Emiatt a részvény másfél százalékos pluszban van Londonban.
Gépeket ad el a túlélésért az easyJet
Az easyJet brit fapados légitársaság nagyon szenved a koronavírus-krízis miatt, a túlélésért küzd. Ennek érdekében a cég úgy döntött, hogy kilenc további repülőgépet ad el az Airbus A320 szériából, két lízingtársaságnak, amelyektől azután visszabérli azokat, tíz éven keresztül. Az easyJet szerint ezzel közel 400 millió dollár bevételhez jutnak.
Ezzel még 152 saját repülőgépe marad, ami a korábbi flotta 44 százaléka. A szeptemberben végződő egy évvel a cég történetének legnagyobb veszteségét érte el. A részvény ma 1,7 százalékkal esik Londonban.
A japán ANA Holdings flottájának mintegy tíz százalékát, 35 repülőgépet küld hosszútávú parkolópályára. További két megrendelt repülőgép leszállítását pedig egy későbbi időpontra tolják el.