A nap elején zöldben jártak az európai tőzsdék, a német DAX index erősen megközelítette két évvel beállított mindenkori csúcsát is, de végül nem jött össze a rekorddöntés. Délután kifejezetten elromlott a hangulat, és a mutató 0,4 százalékos eséssel zárt. Több európai országban közöltek beszerzési menedzserindexeket, amelyek nagyon jók lettek. Ennek ellenére a francia index is 0,7, a brit 0,6 százalékkal esett.
Az európai tőzsdék lejtmenete pont az amerikai nyitáskor kezdődött. A rossz amerikai hangulatnak a Marketwatch szerint ennek az lehet az oka, hogy a befektetők aggódni kezdtek az új gyorsjelentési szezon miatt. Attól félnek, hogy a cégek nem tudják tartani eddigi eredményeiket. Az amerikai beszerzési menedzserindex sem lett olyan jó, mint az európaiak. Aggódnak amiatt is, hogy mi lesz Donald Trump elnök reformjaival, mint az adócsökkentési tervek.
Még jobban vették Varsót
Egy másik magyarázat, hogy a héten teszik közzé a Fed és az EKB legutóbbi üléseinek jegyzőkönyveit, ami némi bizonytalanságot okozhat a piacon a negyedév első napján. Este fél hétkor a Dow Jones ipari átlag és a Nasdaq indexe 0,4 százalékos mínuszban voltak, az S&P 500 0,5 százalékkal esett.
Itthon a BUX index 0,5 százalékkal emelkedett, ami nem rossz a nyugat-európai helyzethez képest. A lengyel papírokért azonban valósággal megőrültek, 2,0 százalékkal ment fel a vezető varsói index.
Ment is, nem is az olaj
A Mol vezette itthon a piacot, másfél százalékkal 20 100 forintra ment fel. Az OTP 0,8 százalékkal 8025-re esett, de egy rövid időre beesett 8000 alá is, 7923 forint volt az alja. A Richter egy százalékkal 6636-ra, a Telekom öt forinttal 485 forintra drágult. A forint erősödött, 40 fillérrel lejjebb ment az euró, 308,60-ra.
Az olaj pluszban kezdett, de estére fél százalékos mínuszban találjuk, 50,30, illetve 53,20 dolláron áll a WTI és a Brent. „50 dollár felett ragadt az olaj ára a hétfő reggeli órákban” - írta az Equilor blogja. Az emelkedést szerintük az OPEC programjának várható hosszabbítása fűtötte. „Ezt egyelőre óvatosan kezeljük, hiszen az OPEC-en belül és a szervezeten kívüli partnerek is megtorpedózhatják a kitermeléscsökkentés kiterjesztését az év második felére” – tették hozzá.
Vehetnek még a Mol-ból
Az MSCI közölte, hogy a múlt heti CEZ-tranzakció után a Mol részvényeinek súlya a feltörekvő piaci indexében 0,35 százalékról 0,45 százalékra emelkedik. A részvényeladás után ugyanis megnő a társaság papírjainak közkézhányada, a szabályok szerint ez súlynövekedést jelent az indexben. Az Equilor szerint a változásra az április 4-i kereskedés zárószakaszában készülhetnek fel az intézményi befektetők, mivel az új súly április 5-től lesz érvényben.
A Tesla jó értékesítési számokat tett közzé, a részvény majdnem öt százalékos pluszban van. Az Apple pedig szerződést bontott Imagination Technologies (IMG) nevű beszállítójával, amelynek részvényei ennek hatására több mint 60 százalékos mínuszban vannak.
Ennyi az Alteo-osztalék
Közzétette az Alteo is a közgyűlési előterjesztéseit a KBC Equitas szerint, amiből kiderül, hogy a cég 254 millió forint osztalékot fizet ki a 2016-os eredmény után. Ez az jelenti, hogy a tulajdonosok részvényenként 130 forintot kapnak. Ezen felül a társaság a sajátrészvény-vásárlási programját is meghosszabbítaná. Az osztalék 2,6 százaléka a tőzsdei árnak, tehát ennyi az úgynevezett osztalékhozam.
Megint drágult mostanában a bitcoin, a számítógépes pénz már 1140 dollár körül van. Csúnyán visszaesett viszont az ether, ma hét százalékkal 46 dollárra zuhant.