Az európai tőzsdéken ma szép emelkedés van, egy százalék körüli mértékben mennek fel a főbb indexek. Az amerikai határidős indexek is határozottan emelkednek, pedig tegnap este még nulla körül zárt az USA részvénypiaca.
A Fed tegnap hozta a papírformát, hiszen a kamatemelést gyakorlatilag mindenki biztosra vette. A folytatás a kérdéses, de erről meg nem hangzott el semmi konkrét. Csak szeptemberben lesz legközelebb kamatdöntő ülés, addig pedig még sok minden történhet, makrogazdasági adatok sora jön (infláció, munkanélküliség). Ma az EKB dönt a kamatról.
A BUX index nem csatlakozott eddig az ünnepléshez, bár a nap eleji esésből mostanáig majdnem nullába tudta magát feltornászni. A 0,2 százalékos mínuszt a Mol 0,7 és az OTP 0,2 százalékos esése okozza, míg a Richter fél, a Telekom 0,7 és az Opus 2,0 százalékkal emelkedik.
Ismét 380 alatt az euró
A forint tegnap szintén tétovázott inkább, ma viszont határozott emelkedésnek indult. Az euró 379,30, ami 2,3 forinttal alacsonyabb a szerda estinél. A mai EKB-kamatdöntés – itt is emelés várható – esetleg okozhat még meglepetést.
Az európai földgáz ára másfél százalékkal csökken, a kőolaj viszont egy százalékkal többe kerül. A dollár kissé veszít értékéből, ami szintén segíthet a forintnak.
Forintpiaci izgalmak
“Rendkívüli izgalmak a forint piacán” – kezdte mai elemzését a KBC Equitas, elsősorban a tegnap estére utalva. Ekkor
intenzív forintgyengülést láttunk, de nap végére visszarendeződött az árfolyam a 382,50-es szint alá, mely továbbra is fontos ellenállást képez.
Az árfolyam szerdán ugyanis a 385-öt is megközelítette.
Fortélyos félelem igazgatja a forintot
Hogy miért is fontos a forint számára is a nemzetközi befektetői hangulat, az amerikai kamattól inflációig, részvénypiacig, arra jó példa a következő ábra. Ez az euró-forint árfolyam mellett VIX index (legközelebbi határidőre vett tőzsdei) értékét mutatja. A VIX-et félelem-indexnek is szokták nevezni, a lényeg, hogy ha értéke magas, akkor a piac nagy ingadozásokat, eséseket vár az S&P 500 vezető részvényindexnél.
A forint és ez a mutató az ábra alapján az utóbbi egy évben eléggé szorosan együtt mozgott. Különösen szembe tűnő volt ez tavaly októberben, amikor a forint meggyengülése és erősödése, valamint a VIX megugrása és csökkenése szinte teljesen egybeesett.
A forinterősödést az MNB erőteljes beavatkozásával szokás magyarázni, mert akkor kezdődött, amikor az 16 százalékos egynapos kamatot vezetett be, lényegében 13-ról 16 százalékra emelve a tényleges kamatlábat. De úgy látszik, ehhez a nemzetközi tőkepiaci hangulat, kockázatvállalási kedv javulása is legalább annyira kellett.
Harminchat éve nem láttunk ilyet
A Dow Jones Industrial Average (ipari átlag) 1987 óta nem produkált ilyet: 13 egymást követő napon tudott emelkedni. A hagyományos, értékalapú részvények hetek óta felülteljesítik a növekedési, főleg technológiai papírokat.
De a BUX ezt pár nappal korábban teljesítette, az ábrán látható, hogy szintén 13 zöld gyertyát hozott össze, mielőtt tegnap egy piros be nem jött. Egyelőre a mai nap sem néz ki jól.
Kiütéssel győz a Facebook?
Emlékszik még valaki, hogy nemrég a reklámbevételek visszaesése és a pénznyelő metaverzum-fejlesztések miatt senki sem akart Facebookot venni? Az árfolyam 2021 ősze és 2022 ősze között harmadára esett.
Ma viszont nagy ugrás várható, a tőzsdén kívüli kereskedésben már nyolc százalékkal van feljebb a papír. A cég gyorsjelentése is meghaladta valamelyest a várakozásokat, de a közzétett előrejelzés még inkább optimizmusra ad okot. A
Gyenge eredmények, stabil célok a Volkswagennél
Gyengébb eredményeket közölt a második negyedéves jelentésében a Volkswagen, működési profitja csak 5,6 milliárd euró volt, alulteljesítve a 6,1 milliárdos várakozást – írta a KBC Equitas. Bevétel terén viszont nem okozott csalódást, sőt a várt 78,6 milliárd helyett 80 milliárdos árbevételt ért el. A gyengébb eredmény ellenére megerősítette az idei pénzügyi várakozásait a cég.
Nagy a bitcoin-forgalom Chicagóban
A bitcoinra és etherre szóló határidős ügyletek iránti intézményi érdeklődés a második negyedév során tovább nőtt. A befektetők szabályozott piacokat és termékeket kerestek a növekvő kriptopiaci volatilitás fedezésére, a kockázaik kezelésére – közölte a CME chicagói származékos tőzsde.
A nagyobb, legalább 25 bitcoin határidős kontraktust birtokló szervezetek száma átlagosan 107 volt a második negyedévben, ami rekordot jelent. Az ethernél (éternél) ugyanez átlagosan 62. (Egy standard bitcoin határidős kontraktus 5 BTC-nek felel meg, míg a mikrokontraktus mérete 1/10 BTC.)
Csökkent a Masterplast vesztesége
Az építőipari cég a második negyedévre 463 ezer eurós EBITDA veszteséget jelentett. A tavalyi első félévben még 13,6 milliós EBITDA nyereséget ért el a vállalat. Az árbevétel visszaesését alapvetően az alacsonyabb kereslet okozta, – írta az Equilor Befektetési Zrt.
Ám a cég hatékonyságjavító lépéseket tett az elmúlt időszakban, és megállapodást kötött a lengyel Selena FM-mel a szerencsi üveggyapotgyár építésével kapcsolatban. Az utóbbi hírre kezdték vásárolni a cég papírjait.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.